Gennem 70 år har Dansk Dyreværn Aarhus hjulpet dyr i nød. Men nu forsvinder navnet fra de danske dyreværnsforeninger. Organisationen er nemlig gået sammen med Trinitas, der træner hunde til psykisk sårbare mennesker, og sammen hedder de nu The Voice of Pets.
– Vi har arbejdet med kæledyr i nød i mange år, og derigennem har vi stiftet bekendtskab med mange sårbare unge mennesker, som har fundet glæde i livet ved kontakten med kæledyr. Derfor passer det os rigtig godt, at vi har skabt dette samarbejde med Trinitas, lyder det fra kommunikationschef Kirsten Haug.
Med det ekstra fokus på, hvad dyrene kan gøre for mennesker, frygter Kirsten Haug ikke, at man glemmer Dansk Dyreværn Aarhus oprindelige mission.
– Vi vil stadig tage os af dyr i nød. Men vi mener også, at vi gennem dette samarbejde kan gøre flere opmærksomme på kæledyrs mange positive værdier, og gennem den oplysning mindste misrøgt, siger Kirsten Haug.
Samarbejdet har været på tegnebrættet gennem længere tid, men nu er det altså en realitet og på trods af, at Dansk Dyreværn Aarhus har opbygget deres brand gennem 70 år, så ser Kirsten Haug det alene som en spændende udfordring at køre det nye samarbejde i gang.
– Det er rigtig spændende, og vi havde ingen betænkeligheder ved at indgå samarbejdet og skifte navn. Det er udelukkende positivt, siger hun.
Dansk Dyreværn Aarhus’ bestyrelse fortsætter i samme konstellation i det nye navn, og The Voice of Pets får også Dennis Knudsen som protektor, ligesom han var det for Dansk Dyreværn Aarhus.
Dansk Dyreværn Århus bliver en del af Dyrenes Beskyttelse og kan dermed fortsætte med at redde efterladte og nødstedte kæledyr i Aarhus. 46 ud af 47 stemmeberettigede på gårsdagens ekstraordinære generalforsamling stemte for fusionen.
I fredags fandt en medarbejder fra Voice of Pets en død hundehvalp tæt på internatet. Nu efterlyser organisationen mere viden om hvalpen
Konkursen kommer nærmere og nærmere for den over 70 år gamle dyreværnsorganisation, der tidligere gik under navnet Dansk Dyreværn Aarhus
Vi har snakket med Dyreværnet om nogle af de hunde, som er svære at komme af med. Her får du historien om PIppi, som endte med at bo hos Dyreværnet i mere end et år
I 2024 fik 515 hunde fra Dyrenes Beskyttelse nyt hjem. Tallet er mindre end året før, men det skyldes i høj grad, at hundene på internaterne kræver mere tid og træning, før de kan omplaceres.
De første otte år af sit liv, blev Richard så dårligt behandlet, at han mistede pelsen på ryggen og tissede blod. Det lykkedes en frivillig i Dyrenes Beskyttelse at redde ham i tide, og for nyligt blev han adopteret af den familie, han skal blive gammel hos. Det skriver Dyrenes Beskyttelse på deres hjemmeside
Hunden.dk har tidligere skrevet om de 113 hunde, der er kommet ind på Dyrenes Beskyttelses internater de sidste par måneder. Et af de internater, der har modtaget en stor flok hunde er Nordjyllands Internat i Hjallerup. Hunden.dk tog torsdag en tur til Hjallerup for at møde nogle af hundene og høre lidt om, hvordan internatet arbejder med dem
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.
Vi kan ikke sige det ofte nok. Hunde skal købes af mennesker, man har tillid til, og fra steder som man har set. Man kan ikke bare gå ind på Den Blå Avis og købe den første, den bedste hund
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.
Foråret pibler snart frem, og de første blomster bringer farve til haven. Men bag det smukke ydre gemmer der sig en fare for din hund. Vi har samlet en guide til nogle af de planter du skal holde øje med i den kommende tid.
Hvert år bliver over 12.000 raske hunde aflivet i Danmark, fordi deres mennesker ikke længere kan eller vil beholde dem.
Det er ofte hundenes adfærd, som volder problemer, og problemerne skyldes næsten altid, at ejeren ikke var ordentligt afklaret omkring det at have hund – og om det rette racevalg, inden hunden blev anskaffet.
Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!
Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet