Farvel til Dansk Dyreværn Aarhus

21-01-2020 15:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Dansk Dyreværn Aarhus og Trinitas går nu sammen for at styrke indsatsen for psykisk sårbare personer gennem kæledyr. Det nye samarbejde har fået navnet, The Voice of Pets

Copyright Ridehesten.com
Dennis Knudsen fortsætter som protektor Foto: Wiegaarden/Jørgen Bak Rasmussen

Gennem 70 år har Dansk Dyreværn Aarhus hjulpet dyr i nød. Men nu forsvinder navnet fra de danske dyreværnsforeninger. Organisationen er nemlig gået sammen med Trinitas, der træner hunde til psykisk sårbare mennesker, og sammen hedder de nu The Voice of Pets.

– Vi har arbejdet med kæledyr i nød i mange år, og derigennem har vi stiftet bekendtskab med mange sårbare unge mennesker, som har fundet glæde i livet ved kontakten med kæledyr. Derfor passer det os rigtig godt, at vi har skabt dette samarbejde med Trinitas, lyder det fra kommunikationschef Kirsten Haug.

Med det ekstra fokus på, hvad dyrene kan gøre for mennesker, frygter Kirsten Haug ikke, at man glemmer Dansk Dyreværn Aarhus oprindelige mission.

– Vi vil stadig tage os af dyr i nød. Men vi mener også, at vi gennem dette samarbejde kan gøre flere opmærksomme på kæledyrs mange positive værdier, og gennem den oplysning mindste misrøgt, siger Kirsten Haug.

Samarbejdet har været på tegnebrættet gennem længere tid, men nu er det altså en realitet og på trods af, at Dansk Dyreværn Aarhus har opbygget deres brand gennem 70 år, så ser Kirsten Haug det alene som en spændende udfordring at køre det nye samarbejde i gang.

– Det er rigtig spændende, og vi havde ingen betænkeligheder ved at indgå samarbejdet og skifte navn. Det er udelukkende positivt, siger hun.

Dansk Dyreværn Aarhus’ bestyrelse fortsætter i samme konstellation i det nye navn, og The Voice of Pets får også Dennis Knudsen som protektor, ligesom han var det for Dansk Dyreværn Aarhus.

 

Læs også

Dansk Dyreværn Aarhus er reddet

20-08-2021 08:42, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Dansk Dyreværn Århus bliver en del af Dyrenes Beskyttelse og kan dermed fortsætte med at redde efterladte og nødstedte kæledyr i Aarhus. 46 ud af 47 stemmeberettigede på gårsdagens ekstraordinære generalforsamling stemte for fusionen. 

Voice of Pets mangler viden om død hvalp

24-06-2021 11:55, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I fredags fandt en medarbejder fra Voice of Pets en død hundehvalp tæt på internatet. Nu efterlyser organisationen mere viden om hvalpen

Voice of pets tæt på lukning

09-06-2021 09:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Konkursen kommer nærmere og nærmere for den over 70 år gamle dyreværnsorganisation, der tidligere gik under navnet Dansk Dyreværn Aarhus

Lille Agnes fik tre dage hos sin nye familie, inden hun havnede på internat

03-01-2017 10:19, af Kasper Larsson
December er ikke blot højtid for hygge, gaver og samvær med familien. Det er også højtid for indlevering af hunde på de danske internater

Hunde i bil led ikke overlast

10-10-2018 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Tirsdag eftermiddag rykkede Dyreværnet ud til en bil, der kørte rundt med en masse hunde. Hundene er nu på internat, og sagen er overdraget til politiet. Seneste nye i sagen er, at hundene ikke har lidt overlast, og at de alle var chippede. Pas på med at drage forhastede konklusioner, advarer politikommissær

Misbrugt hund er bange for alt – bortset fra 11 måneder gammel baby

11-10-2016 14:48, af Kasper Larsson
Elizabeth Spence og hendes mand har fem kæledyr – alle sammen fra et internat. Derudover har de tre børn

Kvinde skudt, da hun skulle levere hundemad til internat

07-03-2022 07:47, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er absolut ikke ufarligt at levere hundefoder til ukrainske internater. Ifølge mediet TMZ er en ukrainsk kvinde blevet skudt og dræbt, da hun ville levere foder til et internat tæt på Kyiv

Ny stor hundesag ryster Dyrenes Beskyttelse; 25 hunde indleveret på Roskilde Dyreinternat

14-11-2016 11:58, af Kasper Larsson
Stor hundesag med 25 labradorer, heraf 10 hvalpe, er kommet ind til Dyrenes Beskyttelses internat i Roskilde. Flere af hundene var stærkt underernærede og nogle i livsfare

Dom i Thor-sagen

14-06-2013 12:49, af Tine Luther
I dag faldt der dom i sagen om den meget medieomtalte hund Thor. Betjenten, der bortførte den fra et internat for at redde dens liv, er idømt betinget fængselsstraf.

Dreng valgte internatets ældste hund

04-04-2018 08:17, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Nogle gange er det bedre at være gammel og klog end ung og vild. Sådan må Tristan have tænkt, da han valgte den ældste hund på et internat i Iowa, USA

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Vi Finder Hund: Sådan sikrer du din hund i nytåret, og hvad du gør, hvis uheldet sker

27-12-2025 19:00, af Rolf Flor, på vegne af Vi Finder Hund

Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Hvornår er det for koldt at lufte hund

16-01-2022 09:52, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Rygterne siger, at kulden snart rammer Danmark igen. Hvordan er det nu lige med at lufte hund i kulde

Pas på hundene i frostvejret

03-01-2025 09:52, af Cecilie Friis Amstrup

2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser. 

Nye avlskrav og anbefalinger for Lagotto Romagnolo

Fra 1. januar 2026 skærper Dansk Kennel Klub kravene til avl af Lagotto Romagnolo. Vi gennemgår her de nye regler, så du er klædt på til de ændrede krav, uanset om du er opdrætter eller hvalpekøber.

Nytår i særklasse på Hundekroen

På Rold Gl. Kro, også kendt som "Hundekroen", blev årsskiftet fejret med manér, og her var de firbenede familiemedlemmer hjerteligt velkomne. Over 30 hunde og deres familier deltog i en aften fyldt med fællesskab, der bød på alt fra agility til tre-retters menu og levende musik.

Sne kan give dårlig mave

21-11-2022 11:22, af Astrid Gerd Holtet

Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker

Taknemmelighed: En hyldest til de hunde, der banede vejen

Vores rejse som hundeejere er formet af de hunde, vi har delt vores liv med gennem årene. Hver enkelt hund har lært os noget unikt og har været med til at gøre os til de mennesker og hundeejere, vi er i dag.

K9 Biathlon for alle starter ny æra med lille og hyggeligt nytårsløb i Bevtoft i morgen

I morgen den 3. januar løber K9 Biathlon for alle for første gang under ny konstellation. Et lille og intimt nytårsløb i Bevtoft, hvor der er tid, ro og plads til både hunde og mennesker.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.