Farvel til Dansk Dyreværn Aarhus

21-01-2020 15:15

Bjarke Kirkegaard Nielsen

Dansk Dyreværn Aarhus og Trinitas går nu sammen for at styrke indsatsen for psykisk sårbare personer gennem kæledyr. Det nye samarbejde har fået navnet, The Voice of Pets

Copyright Hunden.dk
Dennis Knudsen fortsætter som protektor Foto: Wiegaarden/Jørgen Bak Rasmussen
Nyheden fortsætter efter annoncen

Gennem 70 år har Dansk Dyreværn Aarhus hjulpet dyr i nød. Men nu forsvinder navnet fra de danske dyreværnsforeninger. Organisationen er nemlig gået sammen med Trinitas, der træner hunde til psykisk sårbare mennesker, og sammen hedder de nu The Voice of Pets.

– Vi har arbejdet med kæledyr i nød i mange år, og derigennem har vi stiftet bekendtskab med mange sårbare unge mennesker, som har fundet glæde i livet ved kontakten med kæledyr. Derfor passer det os rigtig godt, at vi har skabt dette samarbejde med Trinitas, lyder det fra kommunikationschef Kirsten Haug.

Med det ekstra fokus på, hvad dyrene kan gøre for mennesker, frygter Kirsten Haug ikke, at man glemmer Dansk Dyreværn Aarhus oprindelige mission.

– Vi vil stadig tage os af dyr i nød. Men vi mener også, at vi gennem dette samarbejde kan gøre flere opmærksomme på kæledyrs mange positive værdier, og gennem den oplysning mindste misrøgt, siger Kirsten Haug.

Nyheden fortsætter efter annoncen

Samarbejdet har været på tegnebrættet gennem længere tid, men nu er det altså en realitet og på trods af, at Dansk Dyreværn Aarhus har opbygget deres brand gennem 70 år, så ser Kirsten Haug det alene som en spændende udfordring at køre det nye samarbejde i gang.

– Det er rigtig spændende, og vi havde ingen betænkeligheder ved at indgå samarbejdet og skifte navn. Det er udelukkende positivt, siger hun.

Dansk Dyreværn Aarhus’ bestyrelse fortsætter i samme konstellation i det nye navn, og The Voice of Pets får også Dennis Knudsen som protektor, ligesom han var det for Dansk Dyreværn Aarhus.

 

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Har du en nyhed eller god historie?

Kontakt Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout