Der vil stadig være hjælp til nødstedte og dumpede dyr i Aarhus og omegn. Medlemmerne af det økonomisk nødlidende Dansk Dyreværn Århus vedtog i aftes at fusionere med Dyrenes Beskyttelse. Det skete til en ekstraordinær generalforsamling i foreningens internat i Tingskoven. Sammen vil de to foreninger samle et stærkt hold af frivillige, medarbejdere og støtter til internatet.
– Det er en fantastisk nyhed for dyrene, at der stadig vil være et internat i Aarhus, siger Anne Trane, næstformand i Dansk Dyreværn Århus.
Fusionen træder i kraft 1. september. Allerede fra første dag vil der ske en styrkelse af internatet, der har kørt på nødblus i månedsvis. Dyrenes Beskyttelse indsætter en erfaren internatleder, rekrutterer frivillige og tilfører ressourcer til internatet. Dem bliver der også brug for, når Dansk Dyreværn Århus som noget nyt skal modtage dyr fra dyreværnssager meldt til Dyrenes Beskyttelses Vagtcentral 1812.
Dermed får dyrene i Aarhus og omegn, der meldes til 1812, også kortere vej til husly og hjælp. I dag transporteres katte, hunde og andre kæledyr til internater i henholdsvis Brande og Viborg. I fjor blev der således indleveret 427 dyr til internaterne fra Aarhus og de omkringliggende kommuner. Langt de fleste var efterladte katte.
Det bliver også et farvel til det maget omdiskuterede navn, Voice of Pets, da Dyrenes Beskyttelse ønsker, at stedet igen skal hedde Dansk Dyreværn Aarhus.
Forslaget om fusionen kom efter længere tids væsentlig usikkerhed om det økonomiske grundlag for driften af foreningen, der siden 1948 har hjulpet nødstedte og efterladte kæledyr i Aarhus og omegn. Først og fremmest ved at huse dumpede dyr, dyr fra dyreværnssager eller dyr, som er kommet i klemme på grund af skilsmisse, sygdom eller lignende. De seneste år har foreningens økonomi ikke hængt sammen, og den helt nødvendige hjælp til dyrene var bragt i fare. Derfor har bestyrelsen arbejdet intensivt på at finde en løsning, siden de blev indsat ved en ekstraordinær generalforsamling i slutningen af maj 2021.
46 af de 47 stemmeberettigede medlemmer til den ekstraordinære generalforsamling stemte for fusionen. Hos Dyrene Beskyttelse glæder direktøren sig over opbakningen til fusionen.
– Vi er virkelig glade for opbakningen til fusionen. Vi vil holde fast i værdierne og sjælen hos internatet i Tingskoven. Det er et fantastisk internat, som fremover vil komme endnu flere dyr i området til gavn, siger direktør i Dyrenes Beskyttelse Britta Riis.
Internatet bliver en selvstændig enhed under Dyrenes Beskyttelse, og det vil stadig være muligt at støtte internatet direkte med donationer eller arv. De eksisterende medlemmers kontingenter går også ubeskåret til internatet, og lokale dyrevenner kan fremover melde sig som internatstøtte gennem Dyrenes Beskyttelse.
Servicehunde skal have nyt hjem
Mens der skrues op for hjælpen til nødstedte og efterladte dyr, skal Dansk Dyreværn Århus ikke længere uddanne og certificere service- og terapihunde. I 2019 fusionerede Dansk Dyreværn Århus med foreningen Trinitas og overtog arbejdet med psykiatriske service- og terapihunde. Dyrenes Beskyttelse vurderer dog på linje med bestyrelsen i Dansk Dyreværn Århus, at det fremover skal ske i et andet regi.
– Formålet med servicehunde er vigtigt og væsentligt, men det ligger desværre for langt fra Dyrenes Beskyttelses formål og ekspertise. Der arbejdes dog allerede på at finde en mulig løsning, der sikrer et tilbud til service- og terapihunde i området, siger Britta Riis
Voice of Pets har længe været truet af lukning, men nu har Dyrenes Beskyttelse rakt en hjælpende hånd
I fredags fandt en medarbejder fra Voice of Pets en død hundehvalp tæt på internatet. Nu efterlyser organisationen mere viden om hvalpen
I går skrev vi, at det ser rigtig sort ud for Voice of Pets. Nu melder DcH Kaløvig Hundeklub sig som støtter af organisationen med et arrangement søndag 20. juni
Dagens kommunalvalg er også et valg om dyrevelfærd. Dyrenes Beskyttelse har lavet en undersøgelse, som viser, at hver tredje vælger er tilbøjelig til at stemme dyrevenligt til kommunalvalget
I aften sender DR1 Kontant, som i aftenens afsnit handler om illegal hundehandel. I programmet kommer det blandt andet frem, at den illegale handel af importerede hunde i høj grad har overtaget fra hvalpefabrikkerne
17 Golden Retrievere er blevet indleveret til Dyrenes Beskyttelse i en usædvanlig stor hundesag. Hundene kommer fra et dødsbo, hvor de igennem længere tid har gået for selv, og flere af hundene var derfor faretruende tynde, da de ankom til internatet i Brande
En ny bevilling fra QATO Fonden sikrer akut nødpasning af voldsudsatte kvinders kæledyr, når kvinderne kommer på krisecenter. Projektet er et samarbejde mellem LOKK og Dyrenes Beskyttelse, der i fællesskab vil sikre beskyttelse for både mennesker og dyr, der befinder sig i en svær situation.
Selvom det burde være børnelærdom, så er der stadig mange, der ikke forstår, at hunde ikke skal være i bilerne, når det er varmt
Hjemløsedyrlægerne hjælper de hjemløses hunde i København. Et frivilligt arbejde hvor de møder en masse sunde hunde og taknemlige hundeejere
Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.
Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.
Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.
Foråret bringer grønne blade, men for nogen hunde følger der desværre også en generende kløe med. Mens vi mennesker ofte nyser og får løbende næser, reagerer hundens krop typisk gennem huden, når pollentallene stiger i vejret.
Mød den hollandske spidshund med det ikoniske "brille-look" og et hjerte af guld. Nanna Eriksen fra Kennel Livive’s tegner her et kærligt portræt af Keeshonden, en overset raceperle, der er den ultimative skygge og trofaste følgesvend for sin ejer.
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.
I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.
Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.
Kender du Hundekroen på Rold Gl. Kro? De er kendte for deres store kærlighed til firbenede gæster, og nu planlægger de at tage fællesskabet til et nyt niveau med en dedikeret Hundehøjskole i uge 25.
Dansk Canicross Forbund satte i søndags et imponerende punktum for Dog Series 25/26. Hele 182 ekvipager var samlet på en gammel campingplads i Thy til en finale præget af høj fart, kølige temperaturer og enestående natur.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse