Dansk Dyreværn Aarhus er reddet

20-08-2021 08:42, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Dansk Dyreværn Århus bliver en del af Dyrenes Beskyttelse og kan dermed fortsætte med at redde efterladte og nødstedte kæledyr i Aarhus. 46 ud af 47 stemmeberettigede på gårsdagens ekstraordinære generalforsamling stemte for fusionen. 

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

 

Der vil stadig være hjælp til nødstedte og dumpede dyr i Aarhus og omegn. Medlemmerne af det økonomisk nødlidende Dansk Dyreværn Århus vedtog i aftes at fusionere med Dyrenes Beskyttelse. Det skete til en ekstraordinær generalforsamling i foreningens internat i Tingskoven. Sammen vil de to foreninger samle et stærkt hold af frivillige, medarbejdere og støtter til internatet. 

– Det er en fantastisk nyhed for dyrene, at der stadig vil være et internat i Aarhus, siger Anne Trane, næstformand i Dansk Dyreværn Århus.

Fusionen træder i kraft 1. september. Allerede fra første dag vil der ske en styrkelse af internatet, der har kørt på nødblus i månedsvis. Dyrenes Beskyttelse indsætter en erfaren internatleder, rekrutterer frivillige og tilfører ressourcer til internatet. Dem bliver der også brug for, når Dansk Dyreværn Århus som noget nyt skal modtage dyr fra dyreværnssager meldt til Dyrenes Beskyttelses Vagtcentral 1812.
Dermed får dyrene i Aarhus og omegn, der meldes til 1812, også kortere vej til husly og hjælp. I dag transporteres katte, hunde og andre kæledyr til internater i henholdsvis Brande og Viborg. I fjor blev der således indleveret 427 dyr til internaterne fra Aarhus og de omkringliggende kommuner. Langt de fleste var efterladte katte.

Det bliver også et farvel til det maget omdiskuterede navn, Voice of Pets, da Dyrenes Beskyttelse ønsker, at stedet igen skal hedde Dansk Dyreværn Aarhus. 

Forslaget om fusionen kom efter længere tids væsentlig usikkerhed om det økonomiske grundlag for driften af foreningen, der siden 1948 har hjulpet nødstedte og efterladte kæledyr i Aarhus og omegn. Først og fremmest ved at huse dumpede dyr, dyr fra dyreværnssager eller dyr, som er kommet i klemme på grund af skilsmisse, sygdom eller lignende. De seneste år har foreningens økonomi ikke hængt sammen, og den helt nødvendige hjælp til dyrene var bragt i fare. Derfor har bestyrelsen arbejdet intensivt på at finde en løsning, siden de blev indsat ved en ekstraordinær generalforsamling i slutningen af maj 2021.

46 af de 47 stemmeberettigede medlemmer til den ekstraordinære generalforsamling stemte for fusionen. Hos Dyrene Beskyttelse glæder direktøren sig over opbakningen til fusionen.

– Vi er virkelig glade for opbakningen til fusionen. Vi vil holde fast i værdierne og sjælen hos internatet i Tingskoven. Det er et fantastisk internat, som fremover vil komme endnu flere dyr i området til gavn, siger direktør i Dyrenes Beskyttelse Britta Riis.

Internatet bliver en selvstændig enhed under Dyrenes Beskyttelse, og det vil stadig være muligt at støtte internatet direkte med donationer eller arv. De eksisterende medlemmers kontingenter går også ubeskåret til internatet, og lokale dyrevenner kan fremover melde sig som internatstøtte gennem Dyrenes Beskyttelse.

Servicehunde skal have nyt hjem
Mens der skrues op for hjælpen til nødstedte og efterladte dyr, skal Dansk Dyreværn Århus ikke længere uddanne og certificere service- og terapihunde. I 2019 fusionerede Dansk Dyreværn Århus med foreningen Trinitas og overtog arbejdet med psykiatriske service- og terapihunde. Dyrenes Beskyttelse vurderer dog på linje med bestyrelsen i Dansk Dyreværn Århus, at det fremover skal ske i et andet regi.

– Formålet med servicehunde er vigtigt og væsentligt, men det ligger desværre for langt fra Dyrenes Beskyttelses formål og ekspertise. Der arbejdes dog allerede på at finde en mulig løsning, der sikrer et tilbud til service- og terapihunde i området, siger Britta Riis

Læs også

Redning? Dyrenes Beskyttelse går ind i Voice of Pets

04-08-2021 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Voice of Pets har længe været truet af lukning, men nu har Dyrenes Beskyttelse rakt en hjælpende hånd

Voice of Pets mangler viden om død hvalp

24-06-2021 11:55, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I fredags fandt en medarbejder fra Voice of Pets en død hundehvalp tæt på internatet. Nu efterlyser organisationen mere viden om hvalpen

Hundeklub støtter Voice of Pets

10-06-2021 12:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I går skrev vi, at det ser rigtig sort ud for Voice of Pets. Nu melder DcH Kaløvig Hundeklub sig som støtter af organisationen med et arrangement søndag 20. juni

Dyrenes Beskyttelse: Mindre fyrværkeri, tak

19-12-2019 08:45, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

2 ud af 3 mener ifølge ny undersøgelse, at der bør fyres mindre fyrværkeri af til nytår. Dyrenes Beskyttelse foreslår, at salgs- og affyringsperioden begrænses af hensyn til både dyr og miljø

Dumpede hunde i Danmark

24-07-2014 14:33, af Tine Luther
Dyrenes Beskyttelse melder, at det vrimler ind med dyr i elendig tilstand. Det er ikke bare katte – også hunde bliver ”tørret af”, når ejerne fortryder anskaffelsen.

Britta Riis i spidsen for ny international organisation

22-04-2021 08:23, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Direktør i Dyrenes Beskyttelse Britta Riis er netop blevet valgt som bestyrelsesformand for den internationale organisation World Federation for Animals. Her skal hun stå i spidsen for dyrevelfærdsorganisationer fra hele verden, der sammen taler dyrenes sag på internationalt FN-niveau

Gismo blev reddet af dyreinternat

14-12-2017 06:28, af Marie Helene Rigård Rohleder

Den franske bulldog Gismo havde en meget slem ørebætendelse og sprængte trommehinder, da den blev indleveret i nødpension hos Dansk Dyreværn Aarhus. På grund af intensiv pleje har Gismo det bedre i dag og er snart klar til at komme videre

Frivillige skaber tryghed og omsorg for dyrene på internatet

24-02-2025 11:38, af Cecilie Friis Amstrup

Hos Dyrenes Beskyttelse Aarhus spiller de frivillige en vigtig rolle i hverdagen. De hjælper med at skabe en tryg og berigende hverdag for dyrene - både hunde, katte og andre dyr, der har brug for omsorg.

Haslev-sagen: Nu er 53 hunde overdraget til Dyrenes Beskyttelse

22-01-2013 14:45, af Tine Luther
Siden sidste tirsdag har Dyrenes Beskyttelses internat i Roskilde modtaget 53 hunde fra den omblæste Kennel Hof-Joy ved Haslev (ikke DKK-kennel). Nogle af hundene var i så dårlig forfatning, at de måtte aflives. Se tv-indslag om sagen via denne nyhed.

Årets Dyreven 2011?

27-06-2011 13:12, af Anne Kristine Tollestrup
Dyrenes Beskyttelse har nu åbnet for indstillinger til Årets Dyreven 2011.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Formentlig verdens bedste måltider – nu endnu bedre

16-10-2025 07:07, af Essential Foods

Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet

Canicross for alle hundeglade løbere

01-11-2025 09:00, af Julie Valentin

Kom med til K9 RunnersMariager’s adventsløb d. 30 november 

DING, DONG - Welcome to Winter Wonder Show i Herning

31-10-2025 08:15, af Line Pedersen

For sidste gang i år vil der i weekenden d. 7.-8- 9. november over højtaleren igen lyde det velkendte ”DING, DONG”, når udstillingslederen præcis kl. 9 byder hjertelig velkommen til alle fra nær og fjern, der er valfartet til Herning Messecenter til årets flotteste og mest prestigefyldte hundeudstilling

Ding Dong – Herning kalder! Oplev årets største hundefest til Winter Wonder Show

03-11-2025 11:40, af Karina Green Damsgaard

Tre dage med tusindvis af logrende haler, hunde i alle størrelser og masser af inspiration til dig, der elsker hunde

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

En sød fortælling om at miste sin bedste ven og få en ny

02-11-2025 09:00, af Maria Præst

Forfatteren bag de populære Ava-bøger, Mette Telefoni, er klar med en ny rørende billedbog til de mindste om venskab og afsavn illustreret af den prisvindende illustrator Katrine Louise Jakobsen

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?