Dansk Dyreværn Aarhus er reddet

20-08-2021 08:42, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Dansk Dyreværn Århus bliver en del af Dyrenes Beskyttelse og kan dermed fortsætte med at redde efterladte og nødstedte kæledyr i Aarhus. 46 ud af 47 stemmeberettigede på gårsdagens ekstraordinære generalforsamling stemte for fusionen. 

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

 

Der vil stadig være hjælp til nødstedte og dumpede dyr i Aarhus og omegn. Medlemmerne af det økonomisk nødlidende Dansk Dyreværn Århus vedtog i aftes at fusionere med Dyrenes Beskyttelse. Det skete til en ekstraordinær generalforsamling i foreningens internat i Tingskoven. Sammen vil de to foreninger samle et stærkt hold af frivillige, medarbejdere og støtter til internatet. 

– Det er en fantastisk nyhed for dyrene, at der stadig vil være et internat i Aarhus, siger Anne Trane, næstformand i Dansk Dyreværn Århus.

Fusionen træder i kraft 1. september. Allerede fra første dag vil der ske en styrkelse af internatet, der har kørt på nødblus i månedsvis. Dyrenes Beskyttelse indsætter en erfaren internatleder, rekrutterer frivillige og tilfører ressourcer til internatet. Dem bliver der også brug for, når Dansk Dyreværn Århus som noget nyt skal modtage dyr fra dyreværnssager meldt til Dyrenes Beskyttelses Vagtcentral 1812.
Dermed får dyrene i Aarhus og omegn, der meldes til 1812, også kortere vej til husly og hjælp. I dag transporteres katte, hunde og andre kæledyr til internater i henholdsvis Brande og Viborg. I fjor blev der således indleveret 427 dyr til internaterne fra Aarhus og de omkringliggende kommuner. Langt de fleste var efterladte katte.

Det bliver også et farvel til det maget omdiskuterede navn, Voice of Pets, da Dyrenes Beskyttelse ønsker, at stedet igen skal hedde Dansk Dyreværn Aarhus. 

Forslaget om fusionen kom efter længere tids væsentlig usikkerhed om det økonomiske grundlag for driften af foreningen, der siden 1948 har hjulpet nødstedte og efterladte kæledyr i Aarhus og omegn. Først og fremmest ved at huse dumpede dyr, dyr fra dyreværnssager eller dyr, som er kommet i klemme på grund af skilsmisse, sygdom eller lignende. De seneste år har foreningens økonomi ikke hængt sammen, og den helt nødvendige hjælp til dyrene var bragt i fare. Derfor har bestyrelsen arbejdet intensivt på at finde en løsning, siden de blev indsat ved en ekstraordinær generalforsamling i slutningen af maj 2021.

46 af de 47 stemmeberettigede medlemmer til den ekstraordinære generalforsamling stemte for fusionen. Hos Dyrene Beskyttelse glæder direktøren sig over opbakningen til fusionen.

– Vi er virkelig glade for opbakningen til fusionen. Vi vil holde fast i værdierne og sjælen hos internatet i Tingskoven. Det er et fantastisk internat, som fremover vil komme endnu flere dyr i området til gavn, siger direktør i Dyrenes Beskyttelse Britta Riis.

Internatet bliver en selvstændig enhed under Dyrenes Beskyttelse, og det vil stadig være muligt at støtte internatet direkte med donationer eller arv. De eksisterende medlemmers kontingenter går også ubeskåret til internatet, og lokale dyrevenner kan fremover melde sig som internatstøtte gennem Dyrenes Beskyttelse.

Servicehunde skal have nyt hjem
Mens der skrues op for hjælpen til nødstedte og efterladte dyr, skal Dansk Dyreværn Århus ikke længere uddanne og certificere service- og terapihunde. I 2019 fusionerede Dansk Dyreværn Århus med foreningen Trinitas og overtog arbejdet med psykiatriske service- og terapihunde. Dyrenes Beskyttelse vurderer dog på linje med bestyrelsen i Dansk Dyreværn Århus, at det fremover skal ske i et andet regi.

– Formålet med servicehunde er vigtigt og væsentligt, men det ligger desværre for langt fra Dyrenes Beskyttelses formål og ekspertise. Der arbejdes dog allerede på at finde en mulig løsning, der sikrer et tilbud til service- og terapihunde i området, siger Britta Riis

Læs også

Redning? Dyrenes Beskyttelse går ind i Voice of Pets

04-08-2021 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Voice of Pets har længe været truet af lukning, men nu har Dyrenes Beskyttelse rakt en hjælpende hånd

Voice of Pets mangler viden om død hvalp

24-06-2021 11:55, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I fredags fandt en medarbejder fra Voice of Pets en død hundehvalp tæt på internatet. Nu efterlyser organisationen mere viden om hvalpen

Hundeklub støtter Voice of Pets

10-06-2021 12:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I går skrev vi, at det ser rigtig sort ud for Voice of Pets. Nu melder DcH Kaløvig Hundeklub sig som støtter af organisationen med et arrangement søndag 20. juni

Hundens læsere støtter Dyrenes Beskyttelses forslag

21-12-2019 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Torsdag fortalte vi om Dyrenes Beskyttelses forslag til fyrværkeri. Der var mange støtter til forslaget

Ægtepar bag voldsom misrøgt må fortsat have hund

30-05-2019 08:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Ægtepar slipper billigt fra misrøgt af hunde, da de ikke tidligere er straffet

Guide: Sådan får du og din hund den bedste tur i hundeskoven

28-07-2025 07:13, af Karla Primdal Kæregaard, Dyrenes Beskyttelse

I hundeskoven kan din hund slippe hverdagens snor, bruge kroppen og møde andre hunde – alt sammen i naturens grønne rammer. Men hvad er det egentlig, der gør hundeskoven så fantastisk for både hund og ejer? Og hvordan få du det bedste ud af jeres næste tur?

Dyrehoarding giver dårlige dyreliv og presser dyreinternater

31-07-2023 08:17, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Dyrenes Beskyttelse oplever flere sager med folk, der holder langt flere dyr, end de magter. De er velmenende, men dyrehoarding går ud over dyrene og presser dyreinternaterne

Skrøbelige hunde i panik over festivalgæster

03-07-2018 14:32, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Årets Roskilde Festival er endnu ikke for alvor skudt i gang. Alligevel fortæller hundeansvarlig på Roskilde Dyreinternat, at internatets hunde allerede er stressede over festivalgæsternes respektløse adfærd

Hunden er (selvfølgelig) nummer 1

08-05-2018 08:51, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Ny undersøgelse som Epinion har lavet for Dyrenes Beskyttelse viser, at hunden er danskernes foretrukne kæledyr

15 hunde med mider og sår fjernet

12-06-2024 10:02, af Anne Cecilie Sohl

15 hunde er indleveret til Dyrenes Beskyttelse i Århus. Hundene er fjernet af Midt- og Vestjyllands Politi, da deres ejer for anden gang er frakendt retten til at holde dyr. Hundene er nu klar til at finde nye hjem.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Rottweilers juleudstilling i Aunslevhallen – en festlig afslutning på udstillingsåret 2025

09-12-2025 19:00, af Kenneth Kammersgaard

Rottweiler Klubben Danmark samlede 28 ekvipager til en dag fyldt med julehygge, flot sportsånd og imponerende resultater.
 

Stærk klubånd og flot hundearbejde i Boxergruppe Sydkyst/Ishøj

08-12-2025 09:30, af Emma Fridolin Sørensen

Boxergruppe Sydkyst/Ishøj afholdt prøvedag den 6. december, og det blev en dag fyldt med engagerede medlemmer, flotte præstationer og masser af opbakning. Hele 10 hunde var tilmeldt, og både færdselsprøverne og lydighedsprøverne bød på solidt arbejde og god stemning. Læs om resultaterne og den imponerende indsats fra klubbens egne frivillige i vores fulde beretning.

K9 Biathlon for alle får nyt liv og åbner sæsonen med løb den 3. januar

K9 Biathlon for alle stod til at lukke, men fællesskabet og nye kræfter har vendt udviklingen. Nu fortsætter et af landets mest populære hundeevents alligevel, og første løb i den nye æra er allerede annonceret.

Læs om redningen, beslutningen bag og planerne for fremtiden hos K9 Biathlon for alle.

Del dine historier og nyheder med hunden.dk

Fællesskabet vokser, når vi deler. Bidrag med jeres historier og vær med til at forme hundelivet i Danmark.

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Det kimer nu - til juleudstilling i Tollerklubben

10-12-2025 12:00, af Lars Møller

Tollerklubben rundede udstillingsåret af med en festlig og flot juleudstilling i Vemmelevhallen.
Nye ansigter, stærke resultater og historiske præstationer prægede årets sidste show.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet