Bjarke Kirkegaard Nielsen
En fusion mellem Voice of Pets og Dyrenes Beskyttelse er nært forestående. Dyrenes Beskyttelse har besluttet, at man gerne vil række ud til det kriseramte aarhusianske internat, og nu mangler bare en accept fra Voice of Pets, der holder generalforsamling senere på måneden.
– Der har altid været et godt og velfungerende internat i Aarhus, og derfor har vi i Dyrenes Beskyttelse ikke haft et internat der. Nu er situationen så, at vi risikerer, at internatet i Aarhus lukker, og det vil man kunne mærke. Derfor vil vi gerne gå ind i det her, og sikre, at der også i fremtiden er et internat i Aarhus, siger direktør for Dyrenes Beskyttelse Britta Riis til hunden.dk.
Udover fusionen og redningen af det aarhusianske internat, så kan Britta Riis også fortælle, at såfremt fusionen bliver til noget, vil navnet Voice of Pets blive erstattet af det velkendte Dansk Dyreværn Aarhus.
– Det navn er jo indarbejdet hos borgerne i Aarhus. Det er det navn, de kender, og de er trygge ved. Der har jo været en stor frustration over, at det pludselig skulle hedde Voice of Pets, og derfor giver det heller ikke mening, at vi skulle gå ind og sige, at det nu skulle hedde Dyrenes Beskyttelse. Derfor vil navnet fremover igen blive Dansk Dyreværn Aarhus, fortæller Britta Riis.
The Voice of Pets har indkaldt til ekstraordinær generalforsamling 19. august, hvor det vil blive besluttet, om man vil takke ja til fusionen. Ender det med et ja, bliver fusionen effektueret pr. 1. september.