Hver pote tæller hos Dyreværnets nye internat

18-04-2025 07:00, af Cecilie Friis Amstrup

Et nyt internat i fredelige omgivelser skal give flere hunde og familiedyr en god start på næste kapitel. Med base i det tidligere pensionat styrker Dyreværnet sin indsats i Jylland.

Copyright Ridehesten.com
Bonnie Brill, som her nyder omgivelserne med hendes egen hund, er den nye internatsleder hos Dyreværnet i Kolding. Foto: Wiegaarden/Cecilie Friis Amstrup

Dyreværnet har åbnet et nyt internat i Kolding, hvor hunde og andre familiedyr kan få en ny start i fredelige og rummelige rammer. Med Bonnie Brill som daglig leder og en erfaren stab i ryggen er der store ambitioner for det jyske internat.

En tryg base midt i åbne marker
Den 1. april overtog Dyreværnet nøglerne til det tidligere pensionat i Kolding, og allerede samme dag blev den første hund, Felix på 2,5 år, indleveret. Han er en mellempuddel, som har brug for hjælp til at håndtere stress og separationsangst, før han er klar til at finde sit tredje og forhåbentlig sidste hjem. Felix er den første af mange hunde, der i fremtiden skal videreformidles fra Kolding.

Internatet ligger midt i åbne marker og fredelige omgivelser, hvilket har stor betydning for Dyreværnets arbejde.

– I Rødovre har vi ikke samme mulighed for ro, fordi der er meget industri og trafik. Her i Kolding kan vi tilbyde et mere stille miljø, og det er en stor fordel for nogle af de hunde, vi får ind, forklarer internatschef Maria Rønde Jakobsen.

Copyright Ridehesten.com
Felix, en mellempuddel på 2,5 år, er første hund til at tage internatets faciliteter i brug, efter Dyreværnet fik nøglerne til ejendommen den 1. april. Foto: Wiegaarden/Cecilie Friis Amstrup

Bonnie Brill bliver internatets hjerte
Det bliver Bonnie Brill, der skal stå i spidsen for internatet i Kolding. Hun har arbejdet hos Dyreværnet i otte år og deler organisationens mission om at hjælpe ”hver en pote”.

– Det er en drøm, der er gået i opfyldelse. Jeg har selv boet i Kolding og kender derfor området her rigtig godt. Jeg glæder mig til at få internatet op og køre på samme måde som i Rødovre, fortæller hun.

Bonnie flytter ind på stedet sammen med sin familie og vil være en fast og tryg tilstedeværelse for både dyr og personale. Derudover forventes det, at en medarbejder – med adfærdsuddannelse bliver tilknyttet fast i hverdagen, og at et hold af frivillige hjælper til.

Copyright Ridehesten.com
Sammen med resten af familien er Bonnie flyttet ind i hovedhuset, det er tilknyttet ejendommen i Kolding. Her skal hun have den faste, daglige kontakt til dyrene på internatet. Foto: Wiegaarden/Cecilie Friis Amstrup

Fra pension til professionelt internat
Ejendommen i Kolding har tidligere været drevet som internat af Gitte Visbech, som årligt videreformidlede omkring 100 dyr. Dyreværnet forventer at kunne hjælpe det dobbelte, mellem 200 og 300 dyr om året, når alt er oppe at køre.

Stedet har omkring 41 hundeværelser, men planen er at udvide størrelsen på bokse og reducere antallet til omkring 28. Dertil kommer plads til smådyr og op mod 20 katteværelser.

– Vores hunde er typisk hos os i længere tid, end man ser i en traditionel hundepension. Derfor prioriterer vi, at de får lidt mere plads. De kommer naturligvis også ud på daglige gåture og modtager den træning, de har brug for så de er klar til et nyt hjem, siger Maria Rønde Jakobsen.

Copyright Ridehesten.com
Et udsnit af nogle af de mange hunde, som den tidligere ejer af stedet har hjulpet med at finde nye familier til. Foto: Wiegaarden/Cecilie Friis Amstrup

Plads til forskellighed og en ny start
Hundene, der kommer ind, har mange forskellige baggrunde. Nogle har adfærdsudfordringer, mens andre har været højt elskede familiehunde, der er blevet indleveret på grund af uforudsete situationer som f.eks. skilsmisse, allergi eller manglende overskud.

– Det er vigtigt at understrege, at der findes mange gode hunde på internaterne. Vi ser f.eks. ofte unge hanhunde i alderen 8-10 måneder, som folk ikke længere kan håndtere. Heldigvis har vi personale med den rette erfaring og uddannelse, som kan hjælpe hundene godt videre, lyder det fra Maria.

Copyright Ridehesten.com
Internatschef Maria Rønde Jakobsen understreger, at der findes mange gode hunde på internaterne, så husk at kigge på de hunde også, hvis du er på udkig efter en ny bedste ven. Foto: Wiegaarden/Cecilie Friis Amstrup

Fokus på dyrenes trivsel og værdighed
Ud over plads og ro er drømmen, at internatet på sigt også bliver udstyret med en klinik og tilknyttet dyrlæge. Indtil videre assisterer eksterne dyrlæger, og Dyreværnets faste dyrlæge kigger forbi 1-2 gange om måneden.

– Vi bygger stadig både stedet og organisationen op, og vi tilpasser os løbende det behov, vi møder. Det vigtigste for os er, at dyrene får en værdig tilværelse og en ny chance, fortæller Maria.

Dyreværnet har en lav aflivningsprocent på 7-8% og afliver kun, hvis der pga. sundheds - eller adfærdsmæssige udfordringer ikke er mulighed for at give dyret et værdigt liv et nyt sted.

Et kald mere end et arbejde
Både Maria og Bonnie beskriver arbejdet i Dyreværnet som en livsstil.

– Det er både hårdt og dejligt at sige farvel til en hund, man har knyttet sig til. Heldigvis ved vi, at vi har gjort en forskel både for hunden, men også for dens kommende ejer, siger Maria.

Med internatet i Kolding bliver det muligt for Dyreværnet at hjælpe endnu flere dyr især i Jylland, hvor transporttiden nu bliver kortere i forbindelse med dyreværnssager. Målet er derfor klart: Hver en pote tæller.

 

Læs også

Rekordstor opbakning til hunde-velgørenhed

28-05-2025 11:04, af Cecilie Friis Amstrup

I weekenden blev Agria Hundegåtur, en del af verdens største digitale hunde-velgørenhedsevent, afholdt i Danmark. For 8. år i træk satte arrangementet deltagerrekord, hvilket resulterede i en rekordstor donation til Dyreværnets arbejde med hjemløse hunde.

Hundegåtur med et godt formål

05-05-2025 09:32, af Cecilie Friis Amstrup

Agria inviterer alle hundeejere i Danmark til at deltage i en landsdækkende gåtur, hvor hvert skridt tæller som støtte til Dyreværnet. Det eneste du skal gøre, er at tage snoren i hånden, dele et billede og nyde turen med din firbenede ven.

Dom afsagt! Sejr for hundene!

10-04-2025 09:53, af Cecilie Friis Amstrup

Dyreværnet og Dansk Kennel Klub vinder banebrydende sag i retten

Pensionshund mistede livet i togulykke

29-07-2016 14:17, af Tine Luther
En sjællandsk familiehund stak af fra sin hundepension, blev kørt over af toget og måtte aflives. Ejerne er ulykkelige. Pensionens ejer fraskriver sig ansvaret.

Festivalgæster tisser efter internathunde

27-06-2016 10:36, af Kasper Larsson
Roskildefestivalen er i gang, og festlighederne er for alvor begyndt at tage fart. Men i takt med at promillerne stiger, så falder dømmekraften og fornuften for nogle gæster. Det er blandt andet gået ud over nogle af hundene, der er placeret på et nærliggende internat.

Fritløbende hunde bed flere personer

18-04-2013 13:02, af Tine Luther
To fritløbende hunde har sat tænderne i mindst tre personer. Hundene er nu anbragt i en hundepension.

Sådan har hundene det hos Dyrenes Beskyttelse

08-03-2018 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hunden.dk har tidligere skrevet om de 113 hunde, der er kommet ind på Dyrenes Beskyttelses internater de sidste par måneder. Et af de internater, der har modtaget en stor flok hunde er Nordjyllands Internat i Hjallerup. Hunden.dk tog torsdag en tur til Hjallerup for at møde nogle af hundene og høre lidt om, hvordan internatet arbejder med dem

Indsamling til polske internathunde

15-11-2012 12:56, af Tine Luther
Sidste vinter døde knap 50 internathunde på et stort internat nær Warszawa. Nu skal en indsamling i Maxi Zoo Esbjerg forhindre, at det sker igen.

Franskmændene er europamestre ……. i at efterlade deres dyr

13-08-2020 09:04, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I Frankrig er sommeren højsæson for at efterlade kæledyr, og det siger faktisk en hel del, da rigtig mange kæledyr efterlades i det sydeuropæiske land

Richard fik tæsk og blev reddet

16-10-2018 14:42, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

De første otte år af sit liv, blev Richard så dårligt behandlet, at han mistede pelsen på ryggen og tissede blod. Det lykkedes en frivillig i Dyrenes Beskyttelse at redde ham i tide, og for nyligt blev han adopteret af den familie, han skal blive gammel hos. Det skriver Dyrenes Beskyttelse på deres hjemmeside

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Rottweilers juleudstilling i Aunslevhallen – en festlig afslutning på udstillingsåret 2025

09-12-2025 19:00, af Kenneth Kammersgaard

Rottweiler Klubben Danmark samlede 28 ekvipager til en dag fyldt med julehygge, flot sportsånd og imponerende resultater.
 

Stærk klubånd og flot hundearbejde i Boxergruppe Sydkyst/Ishøj

08-12-2025 09:30, af Emma Fridolin Sørensen

Boxergruppe Sydkyst/Ishøj afholdt prøvedag den 6. december, og det blev en dag fyldt med engagerede medlemmer, flotte præstationer og masser af opbakning. Hele 10 hunde var tilmeldt, og både færdselsprøverne og lydighedsprøverne bød på solidt arbejde og god stemning. Læs om resultaterne og den imponerende indsats fra klubbens egne frivillige i vores fulde beretning.

K9 Biathlon for alle får nyt liv og åbner sæsonen med løb den 3. januar

K9 Biathlon for alle stod til at lukke, men fællesskabet og nye kræfter har vendt udviklingen. Nu fortsætter et af landets mest populære hundeevents alligevel, og første løb i den nye æra er allerede annonceret.

Læs om redningen, beslutningen bag og planerne for fremtiden hos K9 Biathlon for alle.

Del dine historier og nyheder med hunden.dk

Fællesskabet vokser, når vi deler. Bidrag med jeres historier og vær med til at forme hundelivet i Danmark.

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Det kimer nu - til juleudstilling i Tollerklubben

10-12-2025 12:00, af Lars Møller

Tollerklubben rundede udstillingsåret af med en festlig og flot juleudstilling i Vemmelevhallen.
Nye ansigter, stærke resultater og historiske præstationer prægede årets sidste show.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet