Ny dyrlægeklinik på vej efter milliondonation

20-12-2023 10:23, af Anne Cecilie Sohl

I januar 2024 starter opførelsen af en ny og topmoderne dyrlægeklinik på Nordjyllands Internat, der skal bidrage til at sikre, at man i fremtiden kan hjælpe endnu flere dyr samt fremme den faglige behandling. Drømmen om egen dyrlægeklinik på internatet bliver realiseret som følge af en donation på 4,4 millioner kroner fra den nordjyske fond Melsen Fonden.

Copyright Ridehesten.com
En milliondonation til Nordjyllands Internat skal sikre at man i fremtiden kan hjælpe endnu flere dyr samt fremme den faglige behandling. Foto: PR

Hos Nordjyllands Internat i Hjallerup tager man hvert år imod familiedyr, som bliver indleveret af eksempelvis beredskab, politi eller i tilfælde, hvor borgere alligevel ikke har mulighed for at beholde dyret. I 2023 har antallet af indleverede dyr været stigende, og med omkring 1400 dyr i internatet om året er behovet for egne behandlingsmuligheder på Nordjyllands Internatet vokset. Nu, takket være en generøs donation på 4,4 millioner kroner fra Melsen Fonden, bliver drømmen om egen dyrlægeklinik endelig realiseret:

— Vi oplever, at vores nuværende rammer ikke kan følge med den stigning, der har været af indleverede dyr det seneste år. Simpelthen fordi vi ikke længere har plads nok, samtidig med det er en udfordring, at vi blandt andet ikke kan håndtere større operationer som tandrøntgen, tandoperationer og røntgen generelt. Derfor er vi meget taknemlige for donationen fra Melsen Fonden, som netop muliggør opførelsen af

en ny og topmoderne dyrlægeklinik, hvilket bliver medvirkende til, at vi i fremtiden kan hjælpe endnu flere dyr, fortæller Karina Fisker, der er internatchef hos Nordjyllands Internat.

Forberedelserne til opførelsen af den nye dyrlægeklinik er allerede i fuld gang, og man forventer at kunne tage første spadestik i januar 2024.

Ny klinik øger dyrevelfærden

Foruden at den nye dyrlægeklinik giver mulighed for, at Nordjyllands Internat i fremtiden kan tage imod flere dyr end tidligere, har donationen samtidig stor betydning for dyrevelfærden, da internatet fremover undgår ventetid på behandlinger og at skulle transportere dyrene til andre klinikker:

— I situationer, hvor der er tale om mere end et almindeligt sundhedstjek, skal vi i dag transportere dyrene til andre klinikker, hvilket oftest har været en times køretur hver vej. Med etableringen af vores egen dyrlægeklinik undgår vi denne transporttid samtidig med, at vi kan sikre, at dyrene hurtigere får den rette behandling, hvilket er med til at styrke vores faglig kompetencer behandling, fortæller Karina Fisker og fortsætter:

— Etableringen af dyrlægeklinikken kommer dog ikke kun dyrene på internatet til gode, da den bliver åben for alle borgere – også selv om man ikke nødvendigvis har indleveret et dyr. Tanken er nemlig, at den nye klinik blandt andet skal være med til at afhjælpe manglen på dyrlæger i Nordjylland, så det fremover bliver nemmere at få sit kæledyr tilset af en dyrlæge, forklarer Karina Fisker, som samtidig nævner, at man ved at anvende dyrlægeklinikken er med til at støtte andre dyr i nød, da pengene går direkte til dette formål.

Hos Melsen Fonden, der i 2020 er stiftet med midler fra boet efter afdøde Svend Melsen, stifter og tidligere ejer af Melsen Tech, er der ligeledes glæde over at kunne støtte op om dyrevelfærden på Nordjyllands Internat:

— Hos Melsen Fonden er vi utrolig glade for at kunne støtte op om etableringen af den nye dyrlægeklinik hos Nordjyllands Internat, da et af vores fire formål er at give økonomisk støtte til forbedring af dyrs vilkår. I den forbindelse er der ingen tvivl om, at Nordjyllands Internat udfører en uundværlig indsats for at sikre velfærd og et nyt kærligt hjem for dyr i nød. Denne donation skal derfor ses som en understregning af, at vi ønsker at bidrage til at forbedre dyrevelfærden på tværs af Nordjylland, afslutter Kurt Møller, som er bestyrelsesmedlem i Melsen Fonden.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Tegn på at hunden fryser

22-11-2025 09:00, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Kulde påvirker hunde forskelligt, og mange af de første tegn kan være svære at opdage. Når du kender signalerne, kan du give hunden tryghed og sikre, at vinterens gåture bliver en god oplevelse

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Dansk dobbelttriumf ved VM i Ungarn

25-11-2025 13:47, af Karina Green Damsgaard

Verdensmester Henrik Andersen og Wia og bronze til Kim Andersen og Mindful Baron

Weekendens hundeaktiviteter

21-11-2025 14:12, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Weekendens hundekalender byder på et bredt udvalg af aktiviteter over hele landet fra specialklubudstillinger og skuer til rally, lydighed og hyrdehundeprøver for alle, der vil ud og opleve hundelivet tæt på

Rally Dysten – Den lille hundeskole der kunne

24-11-2025 14:42, af Shandi Bech

En lille hundeskole med et stort hjerte: Hund og Glæde Hundeskole gjorde Rally Dysten til en festlig og fællesskabsfyldt oplevelse, hvor både hunde og førere blev fejret med smil, rosetter og godt sammenhold

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Hjemmelavede julesnacks til hunden

23-11-2025 09:00, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Julen er fyldt med dufte og smag, og mange hundeejere vil gerne lade deres firbenede familiemedlem være en del af hyggen. Med hjemmelavede julesnacks kan du forkæle hunden med noget lækkert, der samtidig er sundt og sikkert