Ny dyrlægeklinik på vej efter milliondonation

20-12-2023 10:23, af Anne Cecilie Sohl

I januar 2024 starter opførelsen af en ny og topmoderne dyrlægeklinik på Nordjyllands Internat, der skal bidrage til at sikre, at man i fremtiden kan hjælpe endnu flere dyr samt fremme den faglige behandling. Drømmen om egen dyrlægeklinik på internatet bliver realiseret som følge af en donation på 4,4 millioner kroner fra den nordjyske fond Melsen Fonden.

Copyright Ridehesten.com
En milliondonation til Nordjyllands Internat skal sikre at man i fremtiden kan hjælpe endnu flere dyr samt fremme den faglige behandling. Foto: PR

Hos Nordjyllands Internat i Hjallerup tager man hvert år imod familiedyr, som bliver indleveret af eksempelvis beredskab, politi eller i tilfælde, hvor borgere alligevel ikke har mulighed for at beholde dyret. I 2023 har antallet af indleverede dyr været stigende, og med omkring 1400 dyr i internatet om året er behovet for egne behandlingsmuligheder på Nordjyllands Internatet vokset. Nu, takket være en generøs donation på 4,4 millioner kroner fra Melsen Fonden, bliver drømmen om egen dyrlægeklinik endelig realiseret:

— Vi oplever, at vores nuværende rammer ikke kan følge med den stigning, der har været af indleverede dyr det seneste år. Simpelthen fordi vi ikke længere har plads nok, samtidig med det er en udfordring, at vi blandt andet ikke kan håndtere større operationer som tandrøntgen, tandoperationer og røntgen generelt. Derfor er vi meget taknemlige for donationen fra Melsen Fonden, som netop muliggør opførelsen af

en ny og topmoderne dyrlægeklinik, hvilket bliver medvirkende til, at vi i fremtiden kan hjælpe endnu flere dyr, fortæller Karina Fisker, der er internatchef hos Nordjyllands Internat.

Forberedelserne til opførelsen af den nye dyrlægeklinik er allerede i fuld gang, og man forventer at kunne tage første spadestik i januar 2024.

Ny klinik øger dyrevelfærden

Foruden at den nye dyrlægeklinik giver mulighed for, at Nordjyllands Internat i fremtiden kan tage imod flere dyr end tidligere, har donationen samtidig stor betydning for dyrevelfærden, da internatet fremover undgår ventetid på behandlinger og at skulle transportere dyrene til andre klinikker:

— I situationer, hvor der er tale om mere end et almindeligt sundhedstjek, skal vi i dag transportere dyrene til andre klinikker, hvilket oftest har været en times køretur hver vej. Med etableringen af vores egen dyrlægeklinik undgår vi denne transporttid samtidig med, at vi kan sikre, at dyrene hurtigere får den rette behandling, hvilket er med til at styrke vores faglig kompetencer behandling, fortæller Karina Fisker og fortsætter:

— Etableringen af dyrlægeklinikken kommer dog ikke kun dyrene på internatet til gode, da den bliver åben for alle borgere – også selv om man ikke nødvendigvis har indleveret et dyr. Tanken er nemlig, at den nye klinik blandt andet skal være med til at afhjælpe manglen på dyrlæger i Nordjylland, så det fremover bliver nemmere at få sit kæledyr tilset af en dyrlæge, forklarer Karina Fisker, som samtidig nævner, at man ved at anvende dyrlægeklinikken er med til at støtte andre dyr i nød, da pengene går direkte til dette formål.

Hos Melsen Fonden, der i 2020 er stiftet med midler fra boet efter afdøde Svend Melsen, stifter og tidligere ejer af Melsen Tech, er der ligeledes glæde over at kunne støtte op om dyrevelfærden på Nordjyllands Internat:

— Hos Melsen Fonden er vi utrolig glade for at kunne støtte op om etableringen af den nye dyrlægeklinik hos Nordjyllands Internat, da et af vores fire formål er at give økonomisk støtte til forbedring af dyrs vilkår. I den forbindelse er der ingen tvivl om, at Nordjyllands Internat udfører en uundværlig indsats for at sikre velfærd og et nyt kærligt hjem for dyr i nød. Denne donation skal derfor ses som en understregning af, at vi ønsker at bidrage til at forbedre dyrevelfærden på tværs af Nordjylland, afslutter Kurt Møller, som er bestyrelsesmedlem i Melsen Fonden.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Vi Finder Hund: Sådan sikrer du din hund i nytåret, og hvad du gør, hvis uheldet sker

27-12-2025 19:00, af Rolf Flor, på vegne af Vi Finder Hund

Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Hund i sengen: For eller imod?

Når frosten bider udenfor, søger mange hunde mod de varmeste steder i huset, herunder ejerens seng. Men er det en god idé for hygiejnen og nattesøvnen, eller bør sengen forblive en hundefri zone?

Nye avlskrav og anbefalinger for Lagotto Romagnolo

Fra 1. januar 2026 skærper Dansk Kennel Klub kravene til avl af Lagotto Romagnolo. Vi gennemgår her de nye regler, så du er klædt på til de ændrede krav, uanset om du er opdrætter eller hvalpekøber.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Taknemmelighed: En hyldest til de hunde, der banede vejen

Vores rejse som hundeejere er formet af de hunde, vi har delt vores liv med gennem årene. Hver enkelt hund har lært os noget unikt og har været med til at gøre os til de mennesker og hundeejere, vi er i dag.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Sådan aktiverer du din hund i vintermørket

Har du læst Julie Valentins guide til indendørs aktivering i det seneste nummer af magasinet HUNDEN?

DRK Region Sydjylland inviterer til vinterskue i Bække

Lørdag d. 10. januar danner Hærvejshallen i Bække rammen om Region Sydjyllands traditionsrige vinterskue med bedømmelser, brugsprøve og sundhedsfokus.