Så blev det igen min tur til at skrive et blogindlæg. Der er ikke sket så meget siden min tur til Crufts. Jeg var til unghundeskue i Gjern, hvor min lille pige Jenna (samojede) og jeg vandt bis juniorhandler, og hun blev bim hvalp. Jeg er simpelthen så stolt af hende, for hun er kun 6 måneder, men alligevel har hun bare en fantastisk udstråling og er bare klar på det hele. Ellers har den stået på træning, træning og træning. Jeg træner typisk hver mandag og onsdag, og det er bare fuldt ud fantastisk.
Mandag foregår træningen fra kl. 20-22. Det er lidt sent, når det starter kl. 20 og man når da også at blive en smule træt, men lige så snart man ankommer og hører alle hundene, bliver man bare helt glad i låget og klar til at træne.
Når der er træning, er der typisk ret mange mennesker, og det er tit de sammen, som kommer. Jeg synes, at det er så hyggeligt, når det er de samme og man kender dem. Det gør bare et eller andet ved træningen. Hallen vi træner i, er ret stor, så der er plads til, at der bliver løbet. Vi stiller fire kegler i en firkant, som så danner vores ”udstillingsring”. Der er også et spejl, hvor man kan stille hunden op, og se hvordan den står, hvilket er meget lettere, når man kigger i et spejl. Derudover har vi næsten også lige fået et tæppe, hvor vi kan øve ”op og ned”. Altså er der mulighed for al slags træning.
Når jeg træner om mandagen, træner jeg typisk 2-4 hunde. Så der er ikke et minut af træningstiden, der går tabt. Når jeg træner, træner jeg mange forskellige ting. Nogle gange fokuserer jeg mest på juniorhandling, og andre gange fokuserer jeg mere på træning af den enkelte hund. Hvis hunden er meget ung og ikke nær så trænet endnu, fokuserer jeg allermest på træning af hunden. Da hunden ikke er så gammel endnu, føler jeg, at jeg skal have mere fokus på dens udvikling end min egen. Hvis hunden er trænet i forvejen og ikke er en ung hund, træner jeg mere juniorhandling, men jeg træner dog stadig almindelig ringtræning. Her kan både hunden og jeg øve os, så vi opnår det bedst mulige resultat.
Når jeg træner om onsdagen er det typisk fra 19:00 til 21-22-tiden. Her er hallen en smule mindre, og der kommer ikke nær så mange mennesker, men det er stadig super hyggeligt. Her er det også typisk de samme mennesker, som kommer og træner. Men ellers foregår træningen på samme måde, som den gør om mandagen. Der er ikke rigtigt noget, som er anderledes.
For mig er det vigtigt at træne. Både for mig selv, men også for hunden. Træningen lærer mig mange nye ting, men samtidigt træner og opfrisker jeg også ”gamle” og andre ting, som er vigtige at vedligeholde. Det allervigtigste for mig er, at jeg har det sjovt, når jge træner. Hvis man ikke har det sjovt, får man heller ikke noget ud af træningen. Hvis jeg ikke havde det sjovt til træningen, ville jeg nok heller ikke udstille. Det betyder altså super meget at have det sjovt. I hvert fald for mig.
Jeg mener, at det er vigtigt at træne, for hvis man ikke træner, kommer man ingen steder. I hvert fald efter min mening. Hvis jeg ikke havde trænet, stod jeg heller ikke, der hvor jeg står i dag. Men, men, men selvfølgelig er det okay, at man indimellem holder pauser eller lige tager en fridag fra træningen. Man skal jo heller ikke køre helt død i træning, og det er meget vigtigt for mig.
Det var så lidt om min træning og hvordan den foregår. Jeg håber, at i har fået et godt indblik i, hvor meget træningen fylder i mit udstillingsliv, og hvorfor jeg træner.
Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse.
En kærlig påmindelse om de kompromiser hunde indgår for at passe ind i vores verden
Gør jagttræning til en fest for din hund! Lær hvordan positive metoder på hundens præmisser skaber glæde, stærkt samarbejde og imponerende resultater i marken.
Anden weekend i maj stod på hundeudstilling i Roskilde. Den var en god weekend med god stemning og hele molevitten
Weekenden, d. 2/11-3/11, blev brugt på hundeudstilling i Herning, i hvert fald for mit vedkommende
Camille Marie Saugmann Ørbæk repræsenterede Danmark i juniorhandling ved Crufts. I dette blogindlæg fortæller hun om sine oplevelser
Søndag tog Camille Marie Saugmann Ørbæk for alvor revanche i juniorhandling, da hun gav alle konkurrenterne på MyDOG bagpote og vandt det hele
Endnu et godt blogindlæg fra Camille Marie, som fortjener at blive læst
Det er igen blevet Camille Marie Saugmann Ørbæks tur til at blogge, og hvad mon vinderen af juniorhandling i MyDOG sidste weekend blogger om? ..... Godt gættet. Det er dejlig læsning. Nyd det
Camille har taget hul på et nyt udstillingsår
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Bulldog-Klubben markerede afslutningen på udstillingsåret med en forrygende julefest den 6./7. december, hvor mange mødtes til julehygge, godter og smukke hunde.
Mange tror, at et godt kamera og masser af lækker teknik automatisk giver gode billeder og flotte vinkler af hunden. I virkeligheden handler det ofte om noget langt mere simpelt, og en del billigere.
Nystegt mortensand kan få mundvandet til at løbe på de fleste hunde, men pas på med at lade hunden få del af anden - skroget kan nemlig være farligt for hunde
En af verdens mest alsidige hunderacer har stadig masser at tilbyde i en moderne hverdag. Schæferhunden er kendt verden over som politihund, redningshund og vagthund, men det er kun én side af historien.
Når hunden træder ind i sine gyldne år, ændrer båndet mellem hund og ejer sig til noget dybere og mere støt. Der findes en helt særlig skønhed i seniorhundens ro, som minder os om at sætte farten ned og nyde nuet.
Smartphonen er i dag hundeejerens vigtigste værktøj til at forevige hverdagens mest autentiske og nærværende øjeblikke. Her får du overblikket over mobilens styrker, dens tekniske begrænsninger og hvad du skal kigge efter ved en opgradering.
Hunde kommunikerer deres følelser gennem et komplekst kropssprog, som ofte er mere ærligt end menneskers ord. Når vi lærer at tyde de små tegn på hengivenhed, styrker vi det fundamentale bånd af tryghed og kærlighed.
Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller