Juniorhandling er ikke bare juniorhandling. Det måtte Camille Marie Saugmann Ørbæk indse, da hun lørdag deltog i konkurrencen ved MyDOG i Gøteborg.
Som sædvanlig stillede hun op med en samojedhund og en heppende Gitte Morell på sidelinjen. Hun udviste den sædvanlige sikkerhed i sin handling, ligesom hun havde overskud til at smile til og pjatte med hunden. Men netop overskuddet var det, der endte med at afholde hende fra at komme blandt de fire bedste.
- Jeg kunne mærke på hende, at hun var mere nervøs, end hun plejer at være. Efter konkurrencen roste dommeren hende, men sagde også, at hun glemte at kigge på dommeren. Det er noget, som Camille plejer at være god til, men nerverne spillede hende tydeligvis ind i dag, fortæller Gitte Morell.
Selve konkurrencen foregik på en noget anden måde end i Danmark. Den store flotte finalering var udskiftet med en noget mere beskeden ring 27, og det var noget, Camille kunne mærke.
- Der var ikke så meget plads, som jeg er vant til, og det havde jeg lidt svært ved at vænne mig til, lyder det fra Camille Marie Saugmann Ørbæk.
I Danmark går de bedste fire i den unge og de fire bedste i den ældre kategori videre til finalen, hvor de møder hinanden. På MyDOG bliver der fundet en vinder af den unge kategori og en vinder i den ældre kategori. De to møder så hinanden i finalen i Store Ring senere på dagen.
Da der var ti deltagere i den ældre kategori, var der meget lidt plads i ringen. Derfor blev feltet delt i to grupper, hvilket passede Camille godt.
- Det var rart, at vi ikke var så mange inde på en gang, og man kunne også bare gå ud af ringen, når man havde været forbi dommeren. Det kunne jeg godt lide, fortæller hun.
Selvom den unge juniorhandler må være ved at være vant til at vinde, var hun ikke skuffet over ikke at gå videre til finalen.
- Nej slet ikke. Det var en sjov oplevelse, og så tager jeg dem bare i morgen, fastslår hun selvsikkert.
Herunder kan du se et lille galleri af Camilles tur i ringen
Årets Hund i Fokus på Vilhelmsborg bød på alt det, vi elsker ved hundelivet fra legesyge debutanter til toptrænede danmarksmestre.
I det nye nummer af HUNDEN kan du dykke ned i alle højdepunkterne fra årets store hundefest, hvor frivillige kræfter, engagerede udøvere og glade tilskuere skabte en weekend fuld af energi, oplevelser og kærlighed til sporten
På trods af 27 grader og tung, stillestående luft viste juniorhandlerne ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Vejen stort overskud, ansvar for hundenes velfærd og stærkt samarbejde i ringen.
Juniorhandlere leverede imponerende præstationer og stærkt samarbejde med hundene ved DKK’s nordiske udstilling lørdag.
Søndag tog Camille Marie Saugmann Ørbæk for alvor revanche i juniorhandling, da hun gav alle konkurrenterne på MyDOG bagpote og vandt det hele
Få sportsgrene er så unge og så kontroversielle som weightpull. På MyDOG er der plads til både en præsentation og en opvisning i sporten
På MyDOG i Gøteborg er der for alvor alt, hvad hundehjertet begærer. Her er noget for de garvede og de helt nye hundefolk
Her får du en kort film af fredagens begivenheder på MyDOG
Nu begynder aflysninger grundet corona også at melde sig for det kommende år
Går man med en drøm om at blive årets opdrætter i DKK 2019, er vejen nu blevet en smule kortere, da sidste års vindere har valgt at tage en pause fra udstillingerne
I morgen starter MyDOG i Gøteborg. En fantastisk udstilling med hunde i alle afskygninger
Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.
Juleaften fungerer hunden ofte som det rolige anker midt i festlighedernes forventningsfulde larm og travle forberedelser. Når julefreden endelig sænker sig, minder hunden os om værdien af det mest enkle nærvær og den ubetingede kærlighed.
Når frosten bider udenfor, søger mange hunde mod de varmeste steder i huset, herunder ejerens seng. Men er det en god idé for hygiejnen og nattesøvnen, eller bør sengen forblive en hundefri zone?
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Nystegt mortensand kan få mundvandet til at løbe på de fleste hunde, men pas på med at lade hunden få del af anden - skroget kan nemlig være farligt for hunde
I en travl hverdag fungerer gåturen med hunden som et nødvendigt pusterum for det moderne menneske. Når vi følger hundens tempo og sanser, lærer vi at give slip på bekymringerne og finde ind til en indre ro.
I dette blogindlæg vil jeg fortælle om, hvorfor pauser er så vigtige for en skolehunde som James, og hvorfor det samme gælder for alle familiehunde. Jeg kommer også ind på, hvorfor det er vigtigt, at hunde allerede som hvalpe og unghunde lærer at lave det, jeg kalder “ingenting”.
Fra 1. januar 2026 skærper Dansk Kennel Klub kravene til avl af Lagotto Romagnolo. Vi gennemgår her de nye regler, så du er klædt på til de ændrede krav, uanset om du er opdrætter eller hvalpekøber.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.