Tilfreds Camille missede finale

05-01-2019 11:47, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I sin første udenlandske konkurrence lykkedes det ikke årets juniorhandler 2018 at gå videre til finalen 

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

 

Juniorhandling er ikke bare juniorhandling. Det måtte Camille Marie Saugmann Ørbæk indse, da hun lørdag deltog i konkurrencen ved MyDOG i Gøteborg. 

Som sædvanlig stillede hun op med en samojedhund og en heppende Gitte Morell på sidelinjen.  Hun udviste den sædvanlige sikkerhed i sin handling, ligesom hun havde overskud til at smile til og pjatte med hunden. Men netop overskuddet var det, der endte med at afholde hende fra at komme blandt de fire bedste. 

- Jeg kunne mærke på hende, at hun var mere nervøs, end hun plejer at være. Efter konkurrencen roste dommeren hende, men sagde også, at hun glemte at kigge på dommeren. Det er noget, som Camille plejer at være god til, men nerverne spillede hende tydeligvis ind i dag, fortæller Gitte Morell.

Selve konkurrencen foregik på en noget anden måde end i Danmark. Den store flotte finalering var udskiftet med en noget mere beskeden ring 27, og det var noget, Camille kunne mærke.

- Der var ikke så meget plads, som jeg er vant til, og det havde jeg lidt svært ved at vænne mig til, lyder det fra Camille Marie Saugmann Ørbæk.

I Danmark går de bedste fire i den unge og de fire bedste i den ældre kategori videre til finalen, hvor de møder hinanden. På MyDOG bliver der fundet en vinder af den unge kategori og en vinder i den ældre kategori. De to møder så hinanden i finalen i Store Ring senere på dagen. 

Da der var ti deltagere i den ældre kategori, var der meget lidt plads i ringen. Derfor blev feltet delt i to grupper, hvilket passede Camille godt.

- Det var rart, at vi ikke var så mange inde på en gang, og man kunne også bare gå ud af ringen, når man havde været forbi dommeren. Det kunne jeg godt lide, fortæller hun. 

Selvom den unge juniorhandler må være ved at være vant til at vinde, var hun ikke skuffet over ikke at gå videre til finalen. 

- Nej slet ikke. Det var en sjov oplevelse, og så tager jeg dem bare i morgen, fastslår hun selvsikkert.  

Herunder kan du se et lille galleri af Camilles tur i ringen

Læs også

Hund i Fokus 2025

18-10-2025 11:00, af Karina Green Damsgaard

Årets Hund i Fokus på Vilhelmsborg bød på alt det, vi elsker ved hundelivet fra legesyge debutanter til toptrænede danmarksmestre.

I det nye nummer af HUNDEN kan du dykke ned i alle højdepunkterne fra årets store hundefest, hvor frivillige kræfter, engagerede udøvere og glade tilskuere skabte en weekend fuld af energi, oplevelser og kærlighed til sporten

Vejen: Vejret kunne ikke stoppe Danmarks bedste juniorhandlere

22-06-2025 18:06, af Cecilie Friis Amstrup

På trods af 27 grader og tung, stillestående luft viste juniorhandlerne ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Vejen stort overskud, ansvar for hundenes velfærd og stærkt samarbejde i ringen.

Vejen: Unge talenter strålede i sommervarmen

21-06-2025 19:44, af Cecilie Friis Amstrup

Juniorhandlere leverede imponerende præstationer og stærkt samarbejde med hundene ved DKK’s nordiske udstilling lørdag.

Over 9000 hunde besøger Gøteborg i weekenden

03-01-2018 09:35, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I denne weekend løber en af europas største hundeevents af stablen. MyDOG i Gøteborg besøges af mere end 9000 hunde og byder på noget for enhver hundeelskers smag

OVERBLIK: Flot dansk indsats ved MyDOG

07-01-2019 14:43, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det var ikke kun Camille Marie Saugmann Ørbæk, der gjorde sig positivt bemærket i Gøteborg. Andre danskere gjorde det også godt

TILLYKKE: Camille gjorde det

07-01-2019 09:14, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Søndag tog Camille Marie Saugmann Ørbæk for alvor revanche i juniorhandling, da hun gav alle konkurrenterne på MyDOG bagpote og vandt det hele

Hunden.dk kommer til MyDOG

02-01-2019 09:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Torsdag åbner dørene til nordens største hundeudstilling, MyDOG. I år er hunden.dk på plads i Sverige, så du kan følge begivenhederne

MyDOG: Et hundemekka

03-01-2019 11:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

På MyDOG i Gøteborg er der for alvor alt, hvad hundehjertet begærer. Her er noget for de garvede og de helt nye hundefolk

MyDOG: Weightpull på svensk

03-01-2019 16:56, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Få sportsgrene er så unge og så kontroversielle som weightpull. På MyDOG er der plads til både en præsentation og en opvisning i sporten

VIDEO: Fredag på MyDOG på 1 minut og 17 sekunder

04-01-2019 20:42, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Her får du en kort film af fredagens begivenheder på MyDOG

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Guf eller gift: Hvad må hunden spise?

Du står i køkkenet. Du hakker grøntsager, smører en mad, eller taber en snack på gulvet. Hunden sidder allerede klar med det blik, der kan smelte isbjerge. Men må den egentlig få det?

Tre ideer til weekendaktiviteter med hunden

Weekenden er et oplagt tidspunkt til at skabe små oplevelser sammen med hunden. Det behøver hverken være tidskrævende eller kræve særligt udstyr. Her får du tre aktiviteter, der giver både mental stimulering, bevægelse og fællesskab.

Støt borgerforslag om fyrværkeriforbud for private

Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.

Hvorfor slikker min hund mig? Her er 5 mulige årsager

Det er en af de mest almindelige former for hunde-interaktion, men hvorfor gør de det egentlig? Svaret er sjældent simpelt, for et slik kan betyde alt fra "jeg elsker dig" til "jeg er stresset" eller "du smager af salt".

Brugernes store snegalleri

Foto|

Sneen er væk i store dele af landet, men de gode minder lever videre hos de mange brugere på hunden.dk. Vi har samlet halvtreds fantastiske billeder, der viser, hvordan vinteren forener os alle i ren og skær hundeglæde.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Hundens fordøjelse: En biologisk genistreg

Lær hvordan din hunds indre maskinrum fungerer fra første bid til færdig afføring og hvorfor sundhed starter i tarmen.

Livet med to meget forskellige hunderacer

15-01-2026 16:33, af Rikke Jensen

Drømmen om en stor hund krævede omtanke da den skulle integreres i en flok af små pekingesere. Læs hvordan indsigt i racernes behov skabte et harmonisk hjem på tværs af størrelser.