En af de egenskaber, vi mennesker udnyttede, da vi i sin tid valgte at domesticere ulven, var netop, at den vogtede og alarmerede, hvis fremmede nærmede sig. Selvom forholdene er noget anderledes for vores hunde i dag, har de stadig denne egenskab i større eller mindre grad afhængigt af racen.
De fleste hunde lærer at vogte og gø, eksempelvis i haven, når de tilbringer tid alene derude. Der er ingen til at tage ansvar, og så falder det din hund naturligt, at den skal passe på matriklen. Det starter ofte med et lille bjæf af usikkerhed og udvikler sig til regulær gøen. Det, hundene gør ad, passerer haven og er væk - hunden oplever, at dens gøen virkede, og snart er det selvforstærkende at gø, når der passerer nogen ved havelågen.
Hvis hunden gør i haven, går du roligt hen til den uden at sige noget. Stil dig mellem hunden og det den gør af - med front mod hunden. Vis den din håndflade et øjeblik. Lok hunden væk fra hækken og find på noget andet (sjovt), den kan lave indenfor. Ved at benytte denne fremgangsmåde har du vist hunden, at du har kontrol over situationen, og at det ikke er hundens ansvar at passe på haven. Dette gentages hver gang, hunden gør i haven. Det kan være, at du i en længere periode må være i haven med hunden, så du også kan forebygge ved at gå ind foran hunden allerede inden den gør, når der kommer nogen forbi. Du skal vise hunden, at du har kontrol over situationen og tager ansvar.
PS. Denne øvelse er mega svær - så du må være meget ihærdig og konsekvent. Husk at sætte pris på små fremskridt.
Spanielbogen er en håndbog for alle hundeejere – uanset race. Den omhandler alt fra hvalpekøb, hvalpetid, opdragelse, træning og aktivering til livet med den voksne hund og det sidste kapitel i hundens liv.
Det kan være svært at vælge den rette opdrætter, når man skal have hund. Her er nogle spørgsmål fra Spanielbogen, som er gode at stille til opdrætteren
I Spanielbogen fortæller Lotte Evers følgende om, hvilken del af kroppen man bør bruge, når man vælger hund
To hunde giver dobbelt så meget glæde, men ofte også dobbelt så meget besvær. Her er lidt tips fra Spanielbogen om, hvad du bør have i baghovedet, inden du anskaffer dig mere end én hund
Det sker en gang i mellem, at en tæve bliver parret ved et uheld – men hvad gør man så, hvis man ikke ønsker hvalpe?
Hvad vil du gerne se mere af, og hvad vil du se mindre af på hunden.dk? Svar på spørgeskemaet og hjælp os med at blive endnu bedre
Hunden er menneskets bedste ven, men hvordan sikrer vi os, at vi også er hundens bedste ven? Det gør vi bl.a. ved at hjælpe hunden til at holde sig sund, både fysisk og mentalt, og give den et godt og aktivt hundeliv. Det lyder let, men en gang i mellem kan det være rart for hundeejeren at få tips og tricks udefra
I takt med at flere og flere bruger sikkerhedslys, når de er ude med deres hund, er der kommet øget fokus på lygternes kvalitet og fleksibilitet. Nu lancerer Orbiloc – der er kendt for sine kvalitets LED-sikkerhedslys – en ny, smart fastgørelses-enhed, der er udviklet i samarbejde med brugerne. Den nye Quick Mount Adjustable gør det endnu lettere at placere lygten sikkert på hundens halsbånd eller sele.
Når der skal laves en urinprøve på en hund, er det ikke helt ligegyldigt hvordan urinprøven tages – vi ser lidt nærmere på hvordan man gør, når urinen skal undersøges
En undersøgelse viser, at danskere er det folkefærd, som har haft størst glæde af at vokse op med et kæledyr sammenlignet med befolkninger i seks andre lande. Her giver Agria Dyreforsikring forældre fem gode grunde til at lade deres børn vokse op med et firbenet familiemedlem
Ny forskning fra Washington State University peger på, at kvinder spillede en større rolle end mænd i at gøre hunde tamme
Josie Quintrell er Danmarks eneste specialiserede ulvehundetræner og arbejder for at nedbryde fordomme om de fascinerende og krævende hunde.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Når huden pludselig bliver rød, fugtig og kløende, kan det være starten på et smertefuldt hot spot. Særligt i de varme måneder bør hundeejere være ekstra opmærksomme.
Oplever du, at din hund reagerer på gåturen over for mennesker, andre hunde, lyde eller trafik? Trækker din hund i linen, scanner den omgivelserne og ser det ud som om, din hund søger hen mod konflikterne i stedet for at undgå dem?
Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?
Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, åbner endnu engang dørene til en fantastisk udstillingsweekend ved Vejen Idrætscenter den 20.-22. juni 2025, og du er selvfølgelig inviteret med.
Mange hundeejere er stødt på flåter på sig selv eller hunden. Især når man har nydt en dejlig tur sammen i det fri, kan man risikere at få ubudne gæster med hjem. Flåter er små blodsugende mider, og det er ikke særlig lækkert at træde i en blodfyldt flåt, som er faldet af hunden, men det største problem med flåter er dog, at de kan forårsage sygdom hos både hunde og mennesker.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.