Kæledyr gør danske børn trygge og lykkelige

03-10-2022 11:08, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En undersøgelse viser, at danskere er det folkefærd, som har haft størst glæde af at vokse op med et kæledyr sammenlignet med befolkninger i seks andre lande. Her giver Agria Dyreforsikring forældre fem gode grunde til at lade deres børn vokse op med et firbenet familiemedlem

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

I mange danske hjem lever børn og kæledyr side om side, som var de søskende. I nogle tilfælde anskaffer børnefamilier sig en hund, før de får et barn, og i andre bliver hunden først senere en del af familien, når barnet har nået en vis alder. 

En undersøgelse foretaget af Agria Dyreforsikring viser, at 73 procent af danskerne følte sig trygge og lykkelige som børn, fordi de havde et kæledyr i familien. Her scorede Danmark højest sammenlignet med respondenter fra alle andre deltagende lande; Norge, Sverige, Finland, England og Frankrig. 

De danske svar gælder for 80 procent hesteejere, 75 procent katteejere og 67 procent hundeejere. At så mange mennesker har kæledyr centralt i deres tidligste erindringer, kommer ikke bag på Tine Antvorskov, direktør i Agria Dyreforsikring. 

– Når børn bruger en stor del af deres barndom i selskab med et kæledyr, udvikles der en særlig relation, som kan betyde alverden for barnet både i nuet, og efter barnet er blevet voksent. Barnet kan bruge venskabet til dyret som et fristed i hverdagen, når de menneskelige relationer giver udfordringer, fortæller hun.  

 

Må jeg ikke nok få en hund?
Det er et velkendt spørgsmål, mange forældre kan nikke genkendende til akkompagneret af et sæt bedende børneøjne. Der kan være flere gode grunde til at svare “ja” til forespørgslen, mener Tine. Her har hun listet de fem vigtigste:

  • Kæledyr lærer børn at tage ansvar. Dyrene kræver både tid og tålmodighed. De har brug for regelmæssig mad og vand, pleje, motion, træning og ikke mindst en god portion opmærksomhed. Alt dette er forældrenes ansvar, men får børnene lov til at tage aktiv del i opgaverne, er det med til at etablere en ansvarsfølelse hos barnet.
  • Dyrerelationen udvikler sociale og empatiske egenskaber og kan være med til at reducere negativ adfærd hos barnet. Når dyret flytter ind, opstår der oftest en følelse hos barnet, der giver det lyst til at passe på det pelsede familiemedlem. Barnet lærer at tage hensyn til og drage omsorg for andre end sig selv, og det kan være med til at styrke dets selvværd.
  • Spil og leg er fundamental udvikling for børn. Ved at lege med kæledyret får barnet motion, det ellers ikke ville have fået. Barnet udvikler sin selvopfattelse og får det maksimale ud af sin fantasi. Legens karakter afhænger selvfølgelig af, om kæledyret i hjemmet er en hund, kat eller hest. 
  • Barnets immunforsvar bliver stærkere. Alt det hår, skidt og snavs, et kæledyr slæber med sig, forbedrer immunforsvaret og forebygger allergier. Samtidig byder livet med kæledyr ofte på ture i det fri med masser af frisk luft.
  • Du får et lykkeligere barn. Spiller kæledyret en central rolle i familien, vil interaktionen øge niveauet af de positive stoffer serotonin og dopamin i hjernen.

 

Selvom listen over fordele er lang, er det ikke selvsagt, at børn skal have et kæledyr, fortæller Tine Antvorskov.

– Timingen spiller en stor rolle for, hvornår man skal invitere et nyt familiemedlem ind i hjemmet. Udover at der skal være tid og økonomisk råderum til et ekstra familiemedlem, plejer jeg også at anbefale forældre at vente til barnet er fyldt syv år. Børn kan nemlig være meget udforskende og eksperimenterende i deres leg helt op til seks års alderen, og kan f.eks. finde på at rive hunden i ørerne eller hive katten i halen, lyder det fra direktøren.

Læs også

Servicehunden Rosa giver mig frihed

02-03-2026 19:00, af Karin Roth

Rosa er ikke blot et kæledyr, men et levende hjælpemiddel, der har givet hendes ejer friheden og meningen med livet tilbage. Den lille Pomeranian gør som psykiatrisk servicehund en verden til forskel i alt fra supermarkedet til nattesøvnen.

Husk rabiesvaccinen før vinterrejsen

02-12-2025 19:00, af Boehringer Ingelheim

Skal du rejse til de varme lande her til vinter? Måske har du og dit kæledyr brug for en rabiesvaccine

”Dyr er ikke ting – de er familie”

05-06-2025 07:20, af Cecilie Friis Amstrup

Nye data fra Agria Dyreforsikring dokumenterer et markant følelsesmæssigt og kulturelt skifte i danskernes forhold til deres kæledyr. Alligevel sidestilles dyr fortsat med "ting" i dansk lovgivning – en juridisk virkelighed, der er ude af trit med befolkningens syn på dyr som sansende og uundværlige familiemedlemmer.

Kvinde genforenet med hund fra barndommen

06-02-2018 15:32, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Mange hundeejere har nok haft en hund som barn, de drømmer om at blive genforenet med. For amerikanske Nicole Grimes gik drømmen i opfyldelse ved en tilfældighed

Julen er særlig farlig for hund og kat

05-12-2013 10:41, af Tine Luther
Se julen fra en hund eller kats synspunkt – den er hverken nem eller tryg. Når familien har travlt med gaveindkøb, julepyntning og andesteg bliver danskernes firbenede familiemedlemmer ofte overladt til sig selv. Madrester, julepynt og gavebånd kan i værste tilfælde være dødbringende, så der er god grund til at tage sine forholdsregler under juleræset.

Hvordan er det nu med hunde i snor

18-04-2018 10:01, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Der er ikke mange syn, der er mere opløftende end en glad hund, der spurter afsted over grønne græsmarker uden snor om halsen. Men det er langt fra alle steder, det er tilladt at lufte hunden uden snor. Her får du et overblik

Stort øjeblik: Første sorte spidser udstillet i DKK

12-02-2022 15:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Lørdag klokken 14.15 gik racen sort spids for første gang ind i til en officiel udstilling i Dansk Kennel Klub, og det var glade ejere og en glad dommer, der efterfølgende kunne gøre status

Gratis indlevering af hunde hos Dyreværnet

Står du i en svær situation, hvor du ikke længere kan beholde din hund? Dyreværnet tilbyder nu gratis indlevering resten af marts for at sikre, at alle dyr får en tryg omplacering til det helt rette hjem.

STOR JULEKONKURRENCE: Vind med en ven

04-12-2020 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

På hunden.dk kan vi nu stolt præsentere denne julekonkurrence med flotte præmier fra Arion, Dogcoach, Tholo, Simbas Foder og Hundekroen

Lækker musik fra hundeglad kunstner

21-04-2020 12:18, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Anmelderne er nærmest faldet ned af stolene over Fiona Apples nye album. Sangeren er kendt for at være glad for hunde, og de spiller da også en rolle på det nye album

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Hjerteorm breder sig: Dyrlæge råber vagt i gevær

TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.

Brugernes billeder: Sovestillinger

Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.

5 idéer til weekendture med hunden

Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.

Kampen for Islands nationalhund

16-03-2026 19:00, af Jørgen Metzdorff

Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.

Pollenallergi hos hunde: 5 vigtige tegn

Foråret bringer grønne blade, men for nogen hunde følger der desværre også en generende kløe med. Mens vi mennesker ofte nyser og får løbende næser, reagerer hundens krop typisk gennem huden, når pollentallene stiger i vejret.

Vinderne af fotokonkurrencen er fundet

19-03-2026 15:00, af Redaktionen

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. april for at være med i april/maj måneds konkurrence.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Fart, fokus og fællesskab på banen

21-03-2026 10:00, af Redaktionen

I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.

Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Gratis indlevering af hunde hos Dyreværnet

Står du i en svær situation, hvor du ikke længere kan beholde din hund? Dyreværnet tilbyder nu gratis indlevering resten af marts for at sikre, at alle dyr får en tryg omplacering til det helt rette hjem.