Som vi tidligere har skrevet om fremlægger den tyske landbrugsminister, Julia Kloeckner, et forslag som blandt andet betyder, at det bliver et lovkrav, at hunde luftes mindst to gange om dagen og en time i alt.
Den nyhed er gået verden rundt, og i England er der ikke udelt begejstring for forslaget.
– Langt de fleste vil deres hund det bedste. Derfor handler det i mine om, at man i højere grad uddanner folk til at have hund, end det handler om at lave lovgivning om, hvor ofte en hund skal luftes, lyder det fra Ben McFarlane, der er ekspert på området for ACME Hundefløjter.
Jason Mayhew, der er en anerkendt jagthundetræner, deler Ben McFarlanes opfattelse.
– Jeg mener, at selve ideen bag loven er god, da det handler om at give hundene det bedste liv. Men jeg mener ikke en lovgivning er den rigtige vej. Jeg arbejder med hundeejere hver dag, og min erfaring siger mig, at folk generelt vil det bedste for deres hunde. Der vil naturligvis altid være brådne kar, som ikke burde have hund, men er det rimeligt at lave lovgivning på baggrund af det fåtal, spørger han retorisk.
Hvad mener du? Er en lovgivning den rette vej at gå, eller handler det om i højere grad at gøre kommende hundeejere klar til at have hund?
Der er jo ingen tvivl om, at vi lige nu står i en situation, hvor rigtig mange køber hund for første gang, og så kan man frygte, at vi også kommer til at stå med rekordmange nybegynderfejl
Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse.
Efter en måned på de snoede landeveje gennem Danmark og det nordlige Tyskland må det være tid til en beretning hjem om vores oplevelser, erfaringer og op- og nedture indtil nu.
I denne weekend gik startskuddet på verdens største digitale velgørenhedsevent for hunde, Agria Hundegåtur. Hundeejere i Danmark, Sverige, Norge, Finland, England, Tyskland og Frankrig deler hundens gåtur på de sociale medier og støtter hundevelfærd. Lørdag og søndag gik danske hundeejere og samlede penge ind til Dyreværnets arbejde med hjemløse hunde.
Der er ikke mange syn, der er mere opløftende end en glad hund, der spurter afsted over grønne græsmarker uden snor om halsen. Men det er langt fra alle steder, det er tilladt at lufte hunden uden snor. Her får du et overblik
Nu kan politiet forbyde folk at opholde sig på visse offentlige områder, hvis der flere gange har været for mange samlet pågældende sted. Det er dog stadig lovligt at lufte hund på disse områder
Skrald og især glasskår får hundeejere til at gå udenom Islands Brygge, når de lufter deres hund
Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.
Juleaften fungerer hunden ofte som det rolige anker midt i festlighedernes forventningsfulde larm og travle forberedelser. Når julefreden endelig sænker sig, minder hunden os om værdien af det mest enkle nærvær og den ubetingede kærlighed.
Nystegt mortensand kan få mundvandet til at løbe på de fleste hunde, men pas på med at lade hunden få del af anden - skroget kan nemlig være farligt for hunde
Når hunden træder ind i sine gyldne år, ændrer båndet mellem hund og ejer sig til noget dybere og mere støt. Der findes en helt særlig skønhed i seniorhundens ro, som minder os om at sætte farten ned og nyde nuet.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Når frosten bider udenfor, søger mange hunde mod de varmeste steder i huset, herunder ejerens seng. Men er det en god idé for hygiejnen og nattesøvnen, eller bør sengen forblive en hundefri zone?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller
I dette blogindlæg vil jeg fortælle om, hvorfor pauser er så vigtige for en skolehunde som James, og hvorfor det samme gælder for alle familiehunde. Jeg kommer også ind på, hvorfor det er vigtigt, at hunde allerede som hvalpe og unghunde lærer at lave det, jeg kalder “ingenting”.
I en travl hverdag fungerer gåturen med hunden som et nødvendigt pusterum for det moderne menneske. Når vi følger hundens tempo og sanser, lærer vi at give slip på bekymringerne og finde ind til en indre ro.