Rally styrker samarbejdet mellem dig og din hund

27-11-2017 10:15, af Susanne Bagger

Rally er en hyggelig og sjov hundesport for stort set alle typer hunde og mennesker. Det er en form for orienteringsløb for hunde, hvor hund og ejer/fører går rundt på en bane opbygget af skilte, der hver symboliserer en øvelse

Copyright Ridehesten.com

Øvelserne i rally er en blanding af lydighed og tricks. Der er en masse små samarbejdsøvelser, der styrker forholdet mellem hund og ejer/fører. Hunden lærer at snurre rundt om sig selv, gå med sin fører rundt om kegler, sætte sig på plads, lave vendinger, sidde foran sin fører og have kontakt, når føreren går baglæns, blive siddende/liggende/stående imens føreren går rundt om og meget andet. Sværhedsgraden stiger, jo dygtigere hunden bliver. I begynderklassen har hundene altid snor på. I alle klasser er der kun én hund på banen ad gangen.

Øvelsen udføres foran eller ved siden af skiltet og indikerer samtidig, hvilket skilt der skal tages som det næste. Banen er udformet af dommeren, så rækkefølgen af skiltene er forskellig fra gang til gang. Der er ikke de samme krav til præcision som til traditionel lydighed. Det er f.eks. helt i orden, hvis hunden sidder lidt skævt eller ikke går helt inde ved siden af føreren. Skiltene må ikke berøres – med mindre det er af en logrende hundehale.

Det er tilladt at rose og opmuntre undervejs, og man kan hjælpe hunden med håndsignaler og verbale signaler (kommandoer). Dog må hunden ikke berøres. Til konkurrencer må der ikke belønnes med godbidder og legetøj på banen. Det må man selvfølgelig gerne til træningen, når hunden skal lære øvelserne.

Hunden synes, det er sjovt, at der hele tiden sker noget nyt. Den ved ikke, hvilken øvelse der er på næste skilt, og det gør den mere opmærksomme på ejeren. Derfor er Rally også godt til unge hunde, der hurtigt mister tålmodigheden.

Rallyøvelserne kan bruges som sjov aktivering på de daglige gåture. Hvorfor altid dreje skarpt til venstre ved et hjørne, når man i stedet kan dreje 270° højre rundt og dermed ende samme sted...?

Copyright Ridehesten.com
Et eksempel på et skilt i Rally.

/Susanne Bagger
Eksamineret hundeinstruktør
Nicedog - Se mere her

Info

Nicedog tilbyder hundetræning i Nordsjælland, baseret på positive træningsmetoder. Jeg er eksamineret instruktør fra Hund & Træning og har dermed gennemgået en 1½-årig professionel uddannelse inden for bl.a. klikkertræning, formidling og læringsteorier. Jeg er i gang med instruktøruddannelser inden for Rally og Nose Work og selv aktiv konkurrenceudøver med mine hovawarter inden for lydighed, Rally og Nose Work.
Jeg har kennel Hovafreude under DKK og har gennemgået DKK's opdrætteruddannelse.

Læs også

Weekendens hundeaktiviteter

04-12-2025 19:00, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Uanset om du vil snuse til en ny hundesport, besøge en specialklubudstilling eller følge spændende prøver rundt om i landet, byder den kommende weekend på et væld af aktiviteter for både hund og menneske. Her får du et overblik over, hvor du kan opleve alt fra lydighed og rally til markprøver og juleskuer

Rally Dysten – Den lille hundeskole der kunne

24-11-2025 14:42, af Shandi Bech

En lille hundeskole med et stort hjerte: Hund og Glæde Hundeskole gjorde Rally Dysten til en festlig og fællesskabsfyldt oplevelse, hvor både hunde og førere blev fejret med smil, rosetter og godt sammenhold

Weekendens hundeaktiviteter

21-11-2025 14:12, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Weekendens hundekalender byder på et bredt udvalg af aktiviteter over hele landet fra specialklubudstillinger og skuer til rally, lydighed og hyrdehundeprøver for alle, der vil ud og opleve hundelivet tæt på

Nu kommer HUNDEN igen

16-11-2022 08:45, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I dag og i morgen rammer HUNDEN postkasserne hos de mange DKK medlemmer. Her er, hvad du kan glæde dig til at læse om

Herning: Schæferhunden Thor er Årets Politihund

09-11-2024 17:21, af Cecilie Friis Amstrup

Politihunden Thor og hans fører, Karsten Hav Sørensen, hyldes for deres ekstraordinære indsats ved Dansk Kennel Klubs Winter Wonder Show i Herning.

Nu kommer majnummeret af HUNDEN

18-05-2022 09:26, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er blevet forår og dermed også tid til et dejligt forårsnummer af HUNDEN. 

DKK-modulkurser: Ledige pladser på Genetik og Reproduktion

25-09-2014 14:04, af Tine Luther
Der er 8 ledige pladser på modulkurserne Genetik og Reproduktion i Odense på søndag den 28. september.

Lastbil driller Danmarksmesterskab

24-08-2019 10:40, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Danmarksmesterskaberne i lydighed og rally er ramt af en lastbilulykke på den fynske motorvej

Roskildes mest lydige hunde

13-05-2018 11:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I sportshjørnet kan man søndag opleve lydighed i klassisk og rally version. Her kan man opleve hunde, der kan for alvor lystrer hver en kommando fra deres ejer

Kampagne skal klæde danskerne på til at købe sundere hunde

23-01-2024 11:19, af Anne Cecilie Sohl

Reklamer for en fiktiv plastikkirurgisk dyreklinik skal gøre danskerne opmærksomme på, hvad bestemte typer af udseende gør ved hundenes velfærd. Målet er at reducere efterspørgslen på fremavlede karaktertræk som korte snuder, store øjne og masser af hudfolder, da disse ofte kommer med en pris for hundenes helbred. 

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Schæferhunden er ikke for alle – men for de rette

17-12-2025 19:00, af Lene Frøkjær Thorsen

En af verdens mest alsidige hunderacer har stadig masser at tilbyde i en moderne hverdag. Schæferhunden er kendt verden over som politihund, redningshund og vagthund, men det er kun én side af historien.

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

BIR, BIS og bjældeklang: Da Bulldog-Klubben holdt julefest

18-12-2025 16:30, af Pia Jeanette Andreasen

Bulldog-Klubben markerede afslutningen på udstillingsåret med en forrygende julefest den 6./7. december, hvor mange mødtes til julehygge, godter og smukke hunde.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Disse juleklassikere er giftige for din hund

Julen er fyldt med dufte, smag og fristelser. Men flere af de ting, vi forbinder med hygge og tradition, kan være farlige for vores hunde.

Nye serie: Hundefotografering for alle

Foto|

Smartphonen er i dag hundeejerens vigtigste værktøj til at forevige hverdagens mest autentiske og nærværende øjeblikke. Her får du overblikket over mobilens styrker, dens tekniske begrænsninger og hvad du skal kigge efter ved en opgradering.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene