Det bliver dejligt vejr i dag, og det bliver dejligt, men der er altså lige en række ting, man skal huske, når det handler om hunde og varme.
De fleste er nok klar over, at man ikke skal lade sin hund sidde i en varm bil under en hedebølge som denne. Men der er også andre ting, man skal passe på.
For eksempel kan hunde også blive solbrændt. Har man børn, kender man godt det der med, at man skal huske at fedte dem ind i et godt lag solcreme, inden de sendes i børnehave eller skole. Det er nogle gange lidt hektisk, men hunden bør faktisk også få en tur med cremen.
Her er en liste over de områder på hundens krop, der er i størst fare for solskoldning:
Mange tror måske, at maven er ret sikker, da den jo som oftest vender nedad og er i fin skygge fra ryggen. Men mange hunde ligger jo på siden men en blottet mave. Vigtigere er det, at solens stråler kan reflektere i jorden og op på hundens mave. Det gælder især for lavstammede hunde som gravhunde.
Men hvilke hunde er egentlig mest udsatte for solskoldning? Det kan du ser herunder
Beskyt hunden
For at beskytte hunden mod solstrålerne kan man gøre forskellige ting. Man kan selvfølgelig låse den inde i kælderen, men det vil vi absolut ikke anbefale.
I stedet kan du eksempelvis bruge solcreme. Der findes mange solbeskyttelsesmidler beregnet til hunde. Det drejer sig både om cremer og spray. På de fleste hunderacer kan du nøjes med at påføre midler på de særligt udsatte områder. Det er vigtigt, at man kun bruger solcreme, der er beregnet til hunde. Solcreme til mennesker indeholder ofte stoffer, som hunde kan tage skade af, hvis de slikker det af.
Er du på stranden med hunden, er det en god idé at tage et soltelt med eller i hvert fald sørge for, at der er et sted, hvor hunden kan søge skygge. Gen ikke hunden ud, hvis den kryber ind under solteltet. Det er der nok en god grund til. Hunde har en god indbygget sans for at søge skygge, når solen er for stærk for dem.
Tegn på solskoldning
Men hvordan opdager man så, at ens hund er blevet solskoldet? Det er faktisk ikke anderledes end, når vi mennesker bliver det. Derfor skal man holde øje med:
Det største problem med solvarme dage er dog uden tvivl risikoen for hedeslag. Vær meget forsigtig med at lade hunden opholde sig i varme lukkede rum i længere tid. Skulle uheldet være ude, så bring øjeblikkeligt hunde i skygge. Overhæld den med koldt vand, og forsøg at holde den i ro. Dyrlægen bør kontaktes.
Derudover er der en lang række ting, du bør være særligt opmærksom på i varmen, eksempelvis:
Forbrændte poter
Fortove, veje, sand og andre overflader kan forbrænde din hunds trædepuder. Gå med din hund om morgenen og om aftenen, når underlaget er køligst. Hold hånden på underlaget i 30 sekunder for at teste det, før du lader din hund gå på det. Hvis det gør ondt på dig, vil det også gøre ondt på din hund.
Dehydrering
Undgå dehydrering ved at give din hund ubegrænset adgang til frisk og køligt vand – både inde og ude. Isterninger eller et stykke frosset kød får din hund til at indtage mere væske og derved holde den nedkølet. Du kan også fodre med vådt foder hen over sommeren for at forøge væskeindtaget.
Bål og grillaftener
Hvis du laver bål, skal du holde øje med, at din hund ikke stikker af med en glødende pind. Og hvis du griller skal du passe på, at hunden ikke finder på at slikke på grillen, hvilket kan forårsage forbrændinger på tungen eller i munden. Optændingsvæske er gift for din hund, og skal holdes udenfor hundens rækkevidde. Sørg generelt set for at holde din hund fra bål og grill.
Og nyd så det dejlige vejr.
Kalenderen siger snart marts, men termometeret og det grå lys insisterer på, at det stadig er november. Hvis du og din hund er ved at få kuller af at vente på sol, tørre poter og lærkesang, så har vi samlet fem mere eller mindre seriøse bud på, hvordan I slår tiden ihjel indtil da.
Sol, frost og fællesskab prægede K9 Biathlon for alles nytårsløb i Bevtoft, hvor et lille format og stor ordentlighed satte rammen om starten på et nyt kapitel.
Der var fest, sol, glæde og masser af hunde, da K9 Biathlon for alle i weekenden indtog Viborg som en del af Nordic Lake Festival. Byen tog imod med åbne arme, og de smukke rammer skabte en helt unik kulisse til det, der nu kan kaldes det største K9 Biathlon for alle-event nogensinde.
Prøv kræfter med ringtræning til Store Hestedag i hundeudstillingsskolen, hvor dommer Annette Bystrup giver gode råd og bedømmer alle hunde
Hunde og fyrværkeri er en dårlig kombination, og hvert år bliver mange tusinde hunde skræmt af fyrværkeriet. Dansk Kennel Klub giver her nogle gode råd til, hvordan du bedst kan hjælpe hundene igennem nytårsaften.
Sommeren er over os, og varmen er på vej. Her får du otte gode råd til hunden i varmen
Familieforøgelse er en dejlig ting, men hunden forstår ikke nødvendigvis hvad der foregår og deler ikke altid glæden med de nybagte forældre. Derfor giver Agria Dyreforsikrings hundeekspert dig her en række råd om, hvordan man kommer godt fra start med hund og baby
Hvad kan du gøre hvis din hund får et sår – og hvornår bør du ringe til dyrlægen?
Foråret har meldt sin ankomst, solen begynder så småt at varme, og scenen er sat, så kom og vær med til årets første store udendørs hundeudstilling, som strækker sig over hele tre dage. Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, åbner endnu engang dørene til en fantastisk udstillingsweekend på Roskilde Dyrskueplads den 9.-11. maj 2025, og du er selvfølgelig inviteret med.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.
Vi kan ikke sige det ofte nok. Hunde skal købes af mennesker, man har tillid til, og fra steder som man har set. Man kan ikke bare gå ind på Den Blå Avis og købe den første, den bedste hund
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.
Foråret pibler snart frem, og de første blomster bringer farve til haven. Men bag det smukke ydre gemmer der sig en fare for din hund. Vi har samlet en guide til nogle af de planter du skal holde øje med i den kommende tid.
Hvert år bliver over 12.000 raske hunde aflivet i Danmark, fordi deres mennesker ikke længere kan eller vil beholde dem.
Det er ofte hundenes adfærd, som volder problemer, og problemerne skyldes næsten altid, at ejeren ikke var ordentligt afklaret omkring det at have hund – og om det rette racevalg, inden hunden blev anskaffet.
Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!
Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet