Allerede inden første startskud lød, var rekorderne på vej til at blive slået, og weekenden cementerede Viborgs position som en by, der kan samle, engagere og løfte en begivenhed til nye højder. Med mere end 1.028 deltagere og repræsentanter fra hele 11 nationer blev Viborg rammen om en sand folkefest.
Rekorderne stod i kø
Der blev sat rekorder på stribe:
- Største antal deltagere nogensinde – 1.028 i alt.
- International bredde med deltagere fra 11 nationer, heriblandt USA, hvor to deltagere rejste hele 7.200 km fra Greenville, South Carolina, for at være med.
- Yngste deltager nogensinde – blot 1 år gammel – gennemførte banen sammen med sine forældre.
- Ældste deltager var hele 82 år og viste, at man aldrig er for gammel til eventyr med sin hund.
Samtidig blev der sat rekord i andelen af mandlige deltagere, i antallet af børn og unge samt i antallet af lokale Viborg-deltagere. Viborg leverede kort sagt på alle parametre.
Topnavne på startlinjen
Weekenden bød på et stærkt felt med både danske og internationale topnavne. Blandt deltagerne var den tidligere OL-roer René Holten Poulsen, den franske canicross-stjerne Andy Leroy samt finske Pekka Niemi, flankeret af danske eliteudøvere som Henrik Kviesgaard og en række profiler fra agility, politi, told og forsvar.
Men K9 Biathlon for alle handler ikke kun om eliten. Det handler om fællesskabet. Stemningen langs ruterne var præget af hep, smil og hjælpende hænder, og publikum kunne nyde oplevelsen i solskin og skønne rammer.
Diversitet i højsædet
Diversitet og inklusion var tydelig gennem hele weekenden. Deltagere kom fra alle aldre, baggrunde og forudsætninger, og både små selskabshunde, store racer og blandinger gennemførte side om side. Foreninger, klubber og organisationer var stærkt repræsenteret, herunder Adipositasforeningen, politihundeforeningen, SBH (sammenslutningen af boformer for hjemløse), hundeklubber fra hele landet og mange flere.
“Det vigtigste for os er at skabe en oplevelse, hvor alle føler sig velkomne. Om du er elitesportsudøver eller bare vil have en sjov dag med din hund, er der plads til dig,” fortæller Lotte Höhrmann, ophavskvinde til K9 Biathlon for alle.
Tak for en uforglemmelig weekend
K9 Biathlon for alle har oplevet en enorm opbakning fra både byen, de lokale og de mange gæster, der kom for at kigge på. Overalt blev løbet mødt med nysgerrighed, åbne arme og en helt særlig festivalstemning.
“Vi er dybt taknemmelige for den måde Viborg har taget imod os på. Den opbakning og energi, vi har oplevet her, er helt fantastisk, og vi tager en masse gode minder med os videre,” siger arrangørerne.
K9 Biathlon for alle fortsætter senere på året med sæsonfinalen i Svendborg den 11.–12. oktober, hvor Danmarksmesterskabet 2025 skal afgøres.
Sol, frost og fællesskab prægede K9 Biathlon for alles nytårsløb i Bevtoft, hvor et lille format og stor ordentlighed satte rammen om starten på et nyt kapitel.
I morgen den 3. januar løber K9 Biathlon for alle for første gang under ny konstellation. Et lille og intimt nytårsløb i Bevtoft, hvor der er tid, ro og plads til både hunde og mennesker.
K9 Biathlon for alle stod til at lukke, men fællesskabet og nye kræfter har vendt udviklingen. Nu fortsætter et af landets mest populære hundeevents alligevel, og første løb i den nye æra er allerede annonceret.
Læs om redningen, beslutningen bag og planerne for fremtiden hos K9 Biathlon for alle.
Søndag den 14. april blev motocrossbanen i Kolding forvandlet til en stor forhindringsbane, da Virbac afholdte motionsløb for hund og ejer.
Har du svært ved at finde motivation til at motionere? Så kan din hund måske være løsningen....
Vi har modtaget følgende tekst om canicross og DIRTY PAWS
Efter kæmpesuccesen i Viborg, hvor mere end 1.000 deltagere satte rekorder og fyldte byen med hundeglæde og fællesskab, er K9 Biathlon for alle nu klar til årets (u)hyggeligste udgave i Svendborg. Den 11.–12. oktober bliver smukke Christiansminde rammen om en weekend fyldt med eventyr, grin og Halloween-stemning for både to- og firbenede
Denne weekend danner Viborg og den smukke Nordic Lake Festival rammen om en af årets mest stemningsfulde hundeoplevelser, K9 Biathlon for alle. Tre dage med fællesskab, udfordringer, grin, vand og mudder, hvor mennesker og hunde sammen tager udfordringen op på baner med forhindringer for enhver smag.
Kom og prøv kræfter med en unik træningsform for hund og fører
Dansk klub tog medaljer med hjem fra verdensmesterskabet i canicross
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.
Rygterne siger, at kulden snart rammer Danmark igen. Hvordan er det nu lige med at lufte hund i kulde
Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker
Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.
På Rold Gl. Kro, også kendt som "Hundekroen", blev årsskiftet fejret med manér, og her var de firbenede familiemedlemmer hjerteligt velkomne. Over 30 hunde og deres familier deltog i en aften fyldt med fællesskab, der bød på alt fra agility til tre-retters menu og levende musik.
Vores rejse som hundeejere er formet af de hunde, vi har delt vores liv med gennem årene. Hver enkelt hund har lært os noget unikt og har været med til at gøre os til de mennesker og hundeejere, vi er i dag.
I morgen den 3. januar løber K9 Biathlon for alle for første gang under ny konstellation. Et lille og intimt nytårsløb i Bevtoft, hvor der er tid, ro og plads til både hunde og mennesker.