Blog: Min hund: En topatlet - Optimer hundens præstation og undgå skader. Del II: “Nedkøling” og restitution

19-11-2021 08:41, af Karoline Sidelmann Brinch

Til tider glemmer vi, at mange af vores hunde er topatleter, som yder store fysiske præstationer fx til jagt, canicross, agility, mv. Derfor har de brug for vores hjælp til at yde deres bedste og undgå skader. I min seneste blog skrev jeg om vigtigheden af at varme op, når vores sports-hunde skal ud og præstere. I dag skal det handle om tiden efter, hunden har været afsted: Hvordan sikrer vi på bedste vis, at hunden hurtigt kommer sig ovenpå kraftanstrengelserne og restituerer bedst muligt

Copyright Ridehesten.com
Top-præstationer kræver den rette restitution og hvile. Foto:: Dogpaparazzi

 

Hvis du selv er løber, så kender du måske fornemmelse?: Du har været ude og ”give den gas” – fx til et motionsløb. Og bagefter får du ikke lige ”jogget af” – men sætter dig i stedet med vennerne og fejrer med en sodavand eller en kop øl. Hvordan føles benene så bagefter? Jeps: Pænt trætte og stive ikke sandt?... Og hundes muskler har det på samme måde: Ligesom os har hunden også godt af lige at ”jogge af” efter hårde træningspas eller konkurrencer. Så selvom det måske kan være fristende at smide hunden i bilen og selv komme ind og få tørt tøj på og ”en lille en” – så sørg altid for din hund først. Hvis pulsen har været rigtig højt oppe, så slut turen med at lade hunde gå/jogge det sidste stykke hjem, lad den evt. køle sig ved en badetur – og lad den selvfølgelig få noget at drikke. Er hunden våd og kold, så find håndklædet eller tørredækkenet frem, så pelsen kan blive tør. Når hunden så er rolig, pulsen er kommet ned og pelsen er tør – så kan den få lov at tage et velfortjent hvil. Husk i øvrigt at tørredækkener skal af igen – hunden skal ikke sidde med det på i flere timer. Brug et almindeligt dækken i stedet, hvis det er koldt og hunden fx skal sidde i en bil (om sommeren i varmen sidder hunden selvfølgelig ikke alene i bilen!).

Den næste vigtige ting at tænke på er, at hunden (igen ligesom os mennesker) restituerer bedst, hvis der kommer energi på tanken indenfor 30 min efter endt aktivitet. Så hav nogle godbidder eller en energigel med og giv hunden dette efter træning. På den måde får hunden hurtigt fyldt depoterne op og bliver hurtigere klar til næste omgang træning. Jeg bruger selv en energigel med kulhydrat og fedt som er nem at have med, er velsmagende og ikke fylder i maven. Ikke alle hunde har lyst til – eller har godt af – fast føde lige efter hård anstrengelse, så her er energigelerne geniale. Træner I i øvrigt i længere tid af gangen, så kan energitilskud undervejs også være nødvendigt. Fodring med kvalitetsfoder med de rette mængder og typer af protein, tilstrækkeligt fedt mv. er også af betydning. Mere om dette i en senere blog.

Copyright Ridehesten.com
En dosis hurtig energi efter fysisk udfoldelse er vigtigt for restitutionen

Min egen rutine med Frida efter hårde eller længere løb er desuden, at jeg altid checker hende ekstra grundigt igennem og giver hende lidt massage. Så kigger jeg alle poter og trædepuder efter for sår eller sprækker, vrikker med hver tå, bøjer og strækker alle leddene i benene og føler op langs sener, knogler og muskler om noget føles unormalt, varmt eller hævet. Jeg masserer hendes muskler på ben, skuldre, ryg, lår og nakke. Man kan også lave lidt strækøvelser med hunden. Både mht. massage og udstrækning er det godt at få instruktion i, hvordan det gøres korrekt.

Har ens hund ydet en ekstra præstation, og har den ofte dage med megen aktivitet, så er det også vigtigt at tænke på hviledage, hvor kroppen kan få helt ro. Her nøjes man måske med nogle kortere gåture uden vilde sprinter, hundeleg og andet voldsomt. Sådan en dag har Frida ca. 1 x om ugen. En anden vigtig del af, at tage godt hånd om sin hundeatlet er, at få et check hos en fysioterapeut, kiropraktor eller lign. Så sikrer man sig, at muskulatur, sener og led fungerer optimalt og hunden ikke bruger sin krop forkert pga. ubalancer eller småskavanker, som ikke er blevet opdaget i tide. Frida er til fysioterapi ca. hver 3. måned – af og til oftere hvis vi har mange løb. Og hun er forbi kiropraktoren ca. 1 gang årligt. Måske man også selv skulle huske lidt hyppigere også selv at få sådanne check!

Copyright Ridehesten.com
Det er godt at blive tør og få hvilet sig efter man har været ude og præstere.

Rigtig god træning derude. Og husk: Tag dig godt af både dig selv og din hund når I har været ude og præstere. Så reducerer I risikoen for skader og er hurtigere klar til næste gang.

Copyright Ridehesten.com
Også hunde har brug for hviledage for at restituere

Læs også

Læsetid: en session med skolehunden James

24-01-2026 19:00, af Yasmin Bøllehuus

Skolehunden James skaber et trygt rum, hvor læsning bliver til en positiv oplevelse helt uden pres. Gennem nussetid og legende ritualer hjælper han eleverne med at finde både roen og læselysten frem i hverdagen.

Blog: De vigtige pauser

25-12-2025 12:00, af Yasmin Bøllehuus

I dette blogindlæg vil jeg fortælle om, hvorfor pauser er så vigtige for en skolehunde som James, og hvorfor det samme gælder for alle familiehunde. Jeg kommer også ind på, hvorfor det er vigtigt, at hunde allerede som hvalpe og unghunde lærer at lave det, jeg kalder “ingenting”.

Når en drøm ændres

03-09-2025 10:00, af Aya Lindborg

Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse. 

Blog: Min hund: En topatlet - Optimer hundens præstation og undgå skader. Del I. Opvarmning.

16-10-2021 13:40, af Karoline Sidelmann Brinch

Mange hunde bliver brugt til forskellige typer sport: Agility, lydighed, jagt, cykling, canicross og meget andet. Det stiller krav til hundens fysik – og til tider glemmer vi tobenede vist, at vores hunde faktisk er topatleter, som præsterer på højt niveau. Af og til i mange timer af gangen

BLOG: Ny trend?: Skiskydning med hund?!

28-01-2021 08:25, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Kan man virkelig gå til skiskydning med sin hund?... ja, det er et af de spørgsmål, jeg får af og til, når jeg fortæller, at Frida og jeg elsker at dyrke "K9 biathlon". Men bag det ikke så mundrette navn gemmer sig en fantastisk sport, som hverken handler om ski eller skydning (beklager hvis nogen blev skuffede). En sport hvor alle kan være med, og hvor du kan få nogle sjove og anderledes oplevelser med motion, frisk luft og en masse samarbejde med din hund. Så jeg vil gerne fortælle jer lidt mere om denne skønne sport

BLOG: Kender du typen?: Pølseindfanger eller legedræber: Lidt om indkald og dårlige vaner.

09-07-2021 11:52, af Karoline Sidelmann Brinch

Et perfekt indkald kræver masser af træning. Og det er ikke ualmindeligt, at der sniger sig dårlige vaner ind undervejs. 

BLOG: Mandagsglæde: Mørkeleg i mudderet!

09-11-2020 12:09, af Karoline Sidelmann Brinch

Selvom vejret inviterer til sofahygge og varme drikke, så er det altså stadig fedt at komme ud at løbe

BLOG: Er aktive hunde lykkelige hunde?

15-12-2020 12:39, af Karoline Sidelmann Brinch

Som dyrlæge, hundetræner og løber får jeg mange spørgsmål til, om det er sundt at løbe med sin hund. Her får du svaret

BLOG: Vores hunde lever det fede liv... eller gør de?

27-01-2023 08:28, af Karoline Sidelmann Brinch

Januar er nytårsfortsætternes tid - og mange går måske på slankekur, fordi de godt ved, at der er kommet et par kilo for meget på sidebenene. Men hvad med hunden? Flere og flere hunde vejer for meget. Og det virker desværre som om, at overvægt hos vores hunde på vej til at blive "det nye normal". Og det egentlig fair overfor hunden, når vi ved, hvor skadeligt det er for deres livskvalitet og livslængde?

BLOG: Aktiv hund om sommeren: Go eller no-go?

22-05-2022 08:48, af Karoline Sidelmann Brinch

Sommeren nærmer sig med varme og hastige skridt, men hvordan er det med træning i sommervarmen. Det kan du læse om her

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Se billederne: Show of Winners i gallaglimt

Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Pas på haven: Her er de giftige forårsbebudere

Foråret pibler snart frem, og de første blomster bringer farve til haven. Men bag det smukke ydre gemmer der sig en fare for din hund. Vi har samlet en guide til nogle af de planter du skal holde øje med i den kommende tid.

Husk at støtte gode opdrættere

17-03-2020 12:04, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi kan ikke sige det ofte nok. Hunde skal købes af mennesker, man har tillid til, og fra steder som man har set. Man kan ikke bare gå ind på Den Blå Avis og købe den første, den bedste hund

I dag sker det: Show of Winners

Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.

Skal du have hund? - Vælg den rigtige race!

13-10-2017 10:10, af Marlene Goldbæk Johansen

Hvert år bliver over 12.000 raske hunde aflivet i Danmark, fordi deres mennesker ikke længere kan eller vil beholde dem.

Det er ofte hundenes adfærd, som volder problemer, og problemerne skyldes næsten altid, at ejeren ikke var ordentligt afklaret omkring det at have hund – og om det rette racevalg, inden hunden blev anskaffet.

Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!

Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.

K9 Biathlon for Alle: Fire dage med plads til alle

Er din form ikke til maraton, eller har du en hund, der hellere vil snuse end sprinte? Hos K9 Biathlon for Alle ved Ledreborg Slot er der plads til alle typer af motionsformer, højder og aldre, så længe glæden ved hunden er i fokus.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse