Den 23. marts bliver Tisvilde Hegn fyldt med spænding, energi og glade hunde, når DIRTY PAWS - Løbeklub for hund og ejer afholder danmarksmesterskaberne i Canicross.
Det store DM-stævne, arrangeret under Dansk Canicross Forbund, tiltrækker både eliteudøvere fra ind- og udland samt motionister og hyggeløbere. Der er plads til alle – også dem, der bare vil gå ruten.
Løbet byder på klasser for børn, unge, voksne og ældre, med distancer fra 2 km for de mindste til 5,5 km for de voksne. Desuden er der cykel- og scooterklasser samt en spændende stafet, hvor tre hunde-menneske-teams løber en runde på 1,5 km hver.
Stævnet finder sted ved Stængehus parkeringsplads i Tisvilde Hegn fra kl. 9 til 16. Tilmelding kan ske via Raceresult, og tilskuere er velkomne med gratis adgang.
Kom og hep på deltagerne, og oplev den unikke stemning, der kendetegner canicross-løb.
Læs mere på stævnets Facebook-begivenhed.
Rottweiler Klubben Danmark samlede 28 ekvipager til en dag fyldt med julehygge, flot sportsånd og imponerende resultater.
Modet vender tilbage til Vitus, da hundenes hyl fylder natten – men sandheden om Hundestjernen, Azazel og den kommende kamp mørkner hurtigt udsigten. Og mens sulten driver Vitus og hans nye venner ned fra tårnet, venter faren lige uden for kirkens trygge mure
På vej op gennem det mørke klokketårn møder Vitus både flagermus, en sulten slørugle og nye sandheder om den onde Azazel. Men da Tyto afslører, at ingen kan forlade kirkens område i live, står Vitus pludselig fanget i et mareridt uden udgang
Hotspot, retriever eksem, sommer eksem eller fugtig eksem er allesammen navne på en akut fugtig hudbetændelse, der kan være særdeles plagsom for hunden
Man skal virkelig passe på i disse juletider. Det fandt en 66-årig kvinde ud af, da der udbrød brand i hendes lejlighed
Dansk Kennel Klub har offentliggjort væsentlige ændringer i reglementet for hundeudstillinger, herunder nye kategorier, justerede certifikatregler og tiltag for hundevelfærd. Ændringerne træder i kraft den 1. januar 2025.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Rottweiler Klubben Danmark samlede 28 ekvipager til en dag fyldt med julehygge, flot sportsånd og imponerende resultater.
Boxergruppe Sydkyst/Ishøj afholdt prøvedag den 6. december, og det blev en dag fyldt med engagerede medlemmer, flotte præstationer og masser af opbakning. Hele 10 hunde var tilmeldt, og både færdselsprøverne og lydighedsprøverne bød på solidt arbejde og god stemning. Læs om resultaterne og den imponerende indsats fra klubbens egne frivillige i vores fulde beretning.
K9 Biathlon for alle stod til at lukke, men fællesskabet og nye kræfter har vendt udviklingen. Nu fortsætter et af landets mest populære hundeevents alligevel, og første løb i den nye æra er allerede annonceret.
Læs om redningen, beslutningen bag og planerne for fremtiden hos K9 Biathlon for alle.
Fællesskabet vokser, når vi deler. Bidrag med jeres historier og vær med til at forme hundelivet i Danmark.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller
Uanset om du vil snuse til en ny hundesport, besøge en specialklubudstilling eller følge spændende prøver rundt om i landet, byder den kommende weekend på et væld af aktiviteter for både hund og menneske. Her får du et overblik over, hvor du kan opleve alt fra lydighed og rally til markprøver og juleskuer
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet