Hunden skal bades i en bestemt shampoo. Den skal have dryppet øre morgen og aften, og så var der også lige de der piller, som skal gives på et bestemt tidspunkt i X antal dage. Der er mange informationer at holde styr på efter et dyrlægebesøg. Derfor har to dyrlæger fra klinikken Dyrlæge Boysen - Hudklinik for hund og kat i Virum startet et nyt projekt for at lette kommunikationen og undersøge, hvordan de kan få dyrejerne til at følge dyrlægens anbefalinger. Projektet kredser om 'compliance', som handler om, hvorvidt dyreejeren følger dyrlægens anvisninger.
- Det er vigtigt at folk forstår, hvad vi vil have dem til at gøre. Det kan være svært at huske alle dyrlægens informationer om den videre behandling. En god kommunikation resulterer også i bedre og succesfuld behandling til dyrene, siger dyrlæge og medstifter af projektet Tine Madsen om baggrunden for projektet.
Spørgskema, feedback og informationsbreve er vejen frem
Dyrlæge Anne Johansen og Tine Madsen fra Hudklinikken vil fordybe sig i litteraturen, snakke med klienterne og kigge i journalerne for at finde ud af, hvordan det står til med compliance på klinikken. Der skal lægges en plan for, hvordan compliance kan optimeres.
Dyrlæge Tine Madsen fortæller, at de har samlet en gruppe dyrlæger, hvor de sammen kan udveksle erfaringer og viden på området.
- I gruppen vil vi diskutere, hvordan vi kan kommunikere bedre til ejerne og gøre vores anvisninger lettere at forstå. Vi har eksempelvis udarbejdet nogle informationsbreve, som folk får med hjem efter en behandling. Her står der alle de oplysninger og vejledninger, som vi har snakket om inde på klinikken, siger Tine Madsen.
Derudover har dyrlægerne på klinikken også bedt dyrejerne om at svare på spørgeskema og kontakte dem for at få feedback på deres kommunikation under behandlingen.
Projektet skal køre over de næste par år. Dyrlæge Tine Madsen håber, at det endelige resultat udmunder i en række gode råd og anbefalinger til at fremme kommunikationen, som de kan dele med dyrlæger landet over.
Læs mere her.
Hvor afgørende er canicross og K9 Biathlon for hundens adfærd sammenlignet med lydighedstræning? Det vil kommende dyreadfærdskonsulent nu undersøge.
For første gang kortlægges danske hundeejeres brug af bure. Resultaterne viser, at brugen af bure er udbredt dog med stor variation. Dette giver anledning til overvejelser om hundenes velfærd samt behovet for regulering via lovgivning
Fra frygtsom ulv til selskabshund i sofaen – ny bog sætter fokus på menneskets bedste ven
Op mod halvdelen af danske hunde er i dag overvægtig, lyder det fra en af Danmarks største grupper af dyrehospitaler, Anicura, der er bekymret over stigningen i antallet af overvægtige hunde. Hundeejere bør derfor være mere opmærksom på kæledyrets sundhed, da overvægtige hunde oftest lever kortere og er i større risiko for alvorlige følgesygdomme, lyder opfordringen fra dyrlæge.
Scanvet har udgivet en ny serie af produkter, som hjælper hunde og katte med uro i maven til at genvinde roen. Diapaste og Diapro PLUS hedder de to produkter, som begge fås hos dyrlægen. Hunden.dk har snakket med dyrlæge Ann Cecilie Larsen fra Scanvet.
Mars Petcare bliver ny ejer af AniCura. I første omgang vil kunderne ikke komme til at mærke nogen forskel, men på sigt vil det nye ejerskab give store gevinster for både medarbejdere, patienter og dyreejere
For et par uger siden bad vi om jeres mening om hunden.dk. Nu lukker vi spørgeskemaet og begynder at rette siden lidt til
I veterinær praksis står dyrlæger og veterinærsygeplejersker i frontlinjen for farlige dyrebid. Bag hver flænge lurer en potentiel fare for infektioner og alvorlige komplikationer, der kræver akut og præcis behandling. Desværre afslører en undersøgelse fra Den Danske Dyrlægeforening, at den vigtige opfølgning ofte mangler, og konsekvenserne kan være store.
Hunde er berygtede for at have dårlig ånde, men faktisk er dårlig ånde hos hunde – også kaldet halitosis -ofte et tegn på problemer, og hunde med udtalt dårlig ånde, bør derfor altid undersøges
Endokardiose, eller myxomatøs mitral valvulær sygdom, er en tilstand i hundens hjerteklapper. Sygdommen er arvelig, men symptomerne ses først senere i livet, og kan i værste fald ende i hjertesvigt.
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.
Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.
Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.
Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.
Drømmer du om at se din golden retriever i ringen eller måske endda vinde en officiel titel? Deadline for tilmelding til Golden Show Event i Egtved udløber i morgen ved midnat, så det er nu, du skal slå til for at komme med.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. april for at være med i april/maj måneds konkurrence.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.
Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.
Omkring 100 deltagere med deres firbenede makker havde i weekenden fundet vej til Bevtoft, hvor K9 Biathlon for Alle – Forårsfornemmelser blev afholdt. Løbet var årets tredje Mini Edition, og som altid var stemningen præget af fællesskab og masser af hundeglæde.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.