Er mennesket hundes bedste ven?

23-09-2025 07:00, af Mette Bjerre, Aarhus Universitet

Fra frygtsom ulv til selskabshund i sofaen – ny bog sætter fokus på menneskets bedste ven

Copyright Ridehesten.com
Karen Thodberg med hundene Rumle og Saga i en juletræsplantage bag deres hjem. Foto: Mette Bjerre, AU

I en ny bog sætter seniorforsker Karen Thodberg fra Institut for Husdyr- og Veterinærvidenskab på AU Viborg fokus på vores firbenede venner – og på hvilken rolle, vi har spillet i deres udvikling.

Hvordan blev hunde menneskets bedste ven – og er vi egentlig deres? Det spørgsmål stiller seniorforsker Karen Thodberg i sin nye bog Hunde, der udkommer i serien Tænkepauser på Aarhus Universitetsforlag.

I bogen tager hun læseren med gennem hundens historie – fra frygtsom ulv til selskabshund på sofaen, krydret med anekdoter fra hendes eget liv med hunde – som i øjeblikket omfatter den selvstændige, ruhårede gravhund Rumle og den selskabelige, flatcoatede retriever Saga.

Karen Thodberg er biolog og adfærdsforsker. Hendes vej ind i hundenes verden er gået via studier af interaktioner mellem dyr og mennesker og særligt terapidyr.

“Det driver mig at finde ud af, hvad der foregår. Forskning er som at lægge et puslespil: Man starter et sted, finder en brik – og den åbner for nye spørgsmål. Målet er at forstå mekanismerne bag: Hvad i samspillet med et dyr påvirker os – og hvorfor virker det for nogle og ikke for andre?” spørger hun.

Copyright Ridehesten.com
Karen Thodberg er biolog og adfærdsforsker i Sektion for Adfærd, Velfærd og Stress på Institut for Husdyr- og Veterinærvidenskab ved AU Viborg. Foto: Mette Bjerre, AU

Kortvarig tvivl

Selvom Karen Thodberg har en forkærlighed for hunde og også har brugt dem i sin forskning, var hun i tvivl om, om hun skulle sige ja, da redaktøren fra Aarhus Universitetsforlag ringede og præsenterede hende for idéen om at skrive en bog om hunde til serien Tænkepauser.

“Jeg var lidt forbeholden, for jeg har ikke kun forsket i, hvordan hunde påvirker os mennesker i de seneste 25 år, men med mange forskellige husdyrarter og deres adfærd,” siger hun.

Alligevel var der noget ved opgaven, som blev ved at trække.

”Det jo et emne, jeg har beskæftiget mig mere og mere med gennem årene,” siger hun og tilføjer med et smil:

“Jeg er nok begyndt at blive lidt mere ‘hundet’.”

Farlig ulv

Men hvordan blev hunden til de alsidige, logrende følgesvende, vi omgiver os med i dag? I bogen udfolder Karen Thodberg nogle af de mange forskellige teorier om, hvordan de første ulve nærmede sig mennesker – og hvem, der gjorde de første tilnærmelser.

”Domesticeringen har næppe været et romantisk øjeblik, som det af og til bliver fremstillet - det har derimod været en lang proces med både fordele, konflikter og gradvis tilvænning,” siger hun.

Særligt de sidste års heftige debat om ulve efter deres genintroduktion i det danske økosystem og landskab har fået hende til at tvivle.

“Ville vi i dag bare sige: ’Nå, fint, der går ulve omkring vores boplads’? Det er svært at forestille sig – og det tror jeg også, det har været dengang,” siger seniorforskeren.

Men selvom det ikke vides med sikkerhed, hvordan ulven startede udviklingen mod de hunde, vi kender i dag, er det stadigvæk et emne, der optager forskeren.

“Det er fascinerende at tænke på, at hunden stammer fra ulven. Den har udviklet sig til et dyr, der er ekstremt god til at aflæse os og har tilpasset sig vores liv,” forklarer Karen Thodberg.

Forunderligt sanseapparat

Noget af det, der stadig forundrer forskeren, er hundens lugtesans og dens betydning for hverdagslivet – både hundens og vores.

“Vi glemmer ofte, at hunden sanser sine omgivelser på en helt anden måde end os. Lugtesansen er så ekstremt udviklet, at det næsten er som om, den lever i en anden verden. Når vi går tur, er vi visuelt orienterede – hunden oplever alt det den møder gennem sin fantastiske snude,” forklarer hun.

Hun fortæller, hvordan selv en velkendt gåtur kan byde på nye indtryk for hendes to hunde, fordi vinden vender, eller fordi andre hunde eller mennesker har sat “duftspor” i mellemtiden.

Den erkendelse – at leve side om side med et væsen, der sanser fundamentalt anderledes – er en af bogens røde tråde.

Copyright Ridehesten.com
Ny bog af Karen Thodberg sætter fokus på menneskets bedste ven. Foto fra forlagets hjemmeside.

Er mennesket hundes bedste ven?

Hunden er som bekendt menneskets bedste ven – men er vi deres? Det er straks sværere at svare på, forklarer forskeren. 
“Jeg tror, vi gerne vil være det. Men nogle gange er vi det ikke. Vi har måske lidt urealistiske forventninger til hunden – at den både skal være den venlige familiehund, kunne være alene hjemme og altid opføre sig perfekt.”

Derfor er det vigtigt at blive klogere på, hvad det er for et dyr, vi har inviteret ind i stuen. En dybere forståelse kan hjælpe os med bedre at aflæse dem – og hjælpe os med at blive bedre ejere.

“Der er så mange meninger om hunde.  Men det vigtigste er at forstå, hvad det egentlig er for et dyr – hvilke behov det har og hvorfor,” forklarer Karen Thodberg.

Særligt ét tema gør hende eftertænksom: de ekstreme avlslinjer.

“Jeg bliver forundret over, hvor langt vi har trukket det. Når nogle hunde nærmest ikke kan trække vejret, er der gået noget galt. Det er svært at forstå, at mange – også velinformerede ejere – alligevel ville vælge den samme race igen, selv om de kender problemerne.”

Bogens budskab er ikke en løftet pegefinger, men en invitation til at se på hunden, som det, den er. En hund.

“Sæt dig ind i, hvad det er for et dyr. Jo mere du forstår hundens behov og adfærd, jo sjovere er det at have hund – og jo bedre liv får den.”

Dyk dybere ned

I bogen blander Karen Thodberg anekdoter fra sit eget liv med den nyeste forskning og giver derigennem et indblik i, hvordan vi har påvirket vores firbenede venner gennem generationer.

”Hunden er et fantastisk dyr, som vi har formet gennem tusinder af år – og som har formet os. Bogen giver et indblik i, hvordan det er sket, og hvad det betyder for både hunde og mennesker i dag,” siger hun.

Bogen kan købes i mange boghandler og på Aarhus Universitetsforlags hjemmeside

Læs også

Fra vild køter til elsket familiemedlem – hundenes historie i Holstebro bliver til bog

06-10-2025 17:10, af Johanne Kovdal Olesen

Hvordan gik hunden fra at være en vild, frygtet gadehund til at blive et højtelsket familiemedlem og danskernes bedste ven? Det spørgsmål får du svar på i den kommende bog Dyrenes byhistorie i Holstebro, som udkommer den 17. oktober 2025

Læsehunden der ændrede børns liv

27-04-2025 07:06, af Cecilie Friis Amstrup

Efter ni år som læsehund og næsten 300 børns trofaste lytteven har den elskede hovawart Indy trukket sig tilbage. Hun har sat tydelige spor i mange børnehjerter og efterladt en arv af læselyst, mod og tryghed.

Ny læsning fra Forlaget Bellis

23-09-2024 12:05, af Anna Pørtner

Nu er der nyt læsning for alle hundeinteresserede. Forlaget Bellis, med Anne Egede i spidsen præsenterer nu to nye spændende bøger, der kan købes hos Dansk Kennel Klub

Har din hund en ægte Lassie gemt i sig?

14-04-2022 09:48, af Astrid Gerd Holtet

Vil din hund redde dig, hvis du kommer i nød? Måske, siger nyt studie fra Argentina, også selvom hunden ikke er trænet til det 

Sov på det!

13-09-2017 09:35, af Astrid Gerd Holtet

Når vi har lært noget nyt, kan søvn hjælpe os til at huske det bedre – det tyder alt forskning på. Nogen vil måske også kunne nikke genkendende til oplevelsen af, at noget svært man forsøgte at lære dagen inden, er lettere og mere ligetil efter en god nats søvn. Et nyt studie viser, at det samme måske også gælder for vores firbenede træningspartnere 

Ny forskning: Mennesket har formet hundens hjerne

04-09-2019 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Amerikanske forskere har sammenlignet MR-scanninger af forskellige hunderacer og har fundet, at racernes hjerner adskiller sig fra hinanden alt efter, hvad racen er fremavlet til

Hunde skaber af billede ud fra lugte

25-10-2021 08:05, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hundens lugtesans er meget veludviklet, men indtil nu har man ikke vidst, om hunden rent faktisk ved, hvad der har afgivet den lugt, som den finder. Det svarer nyt studie på

DNA skal hjælpe hundeejere i bevis mod hundeloven

23-02-2018 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Ny forskning viser, at man kan bruge såkaldte DNA-markører til at vise om en hund tilhører en forbudt race. Opdagelsen er en stor hjælp for de hundeejere, der ikke kan gøre rede for hundens præcise race

En hund er bedre end søskende

04-01-2018 08:40, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Ny forskning fra University of Cambridge viser, at børn har flere fordele ved at have en hund end ved at have søskende. 

11.500 gamle knogler viser tegn på tidlig jagt med hunde

22-01-2019 08:12, af Astrid Holtet

Danske og engelske forskere har fundet tegn på, at hunde måske blev brugt til jagt tidligere end man hidtil har troet

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Formentlig verdens bedste måltider – nu endnu bedre

16-10-2025 07:07, af Essential Foods

Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet

Canicross for alle hundeglade løbere

01-11-2025 09:00, af Julie Valentin

Kom med til K9 RunnersMariager’s adventsløb d. 30 november 

DING, DONG - Welcome to Winter Wonder Show i Herning

31-10-2025 08:15, af Line Pedersen

For sidste gang i år vil der i weekenden d. 7.-8- 9. november over højtaleren igen lyde det velkendte ”DING, DONG”, når udstillingslederen præcis kl. 9 byder hjertelig velkommen til alle fra nær og fjern, der er valfartet til Herning Messecenter til årets flotteste og mest prestigefyldte hundeudstilling

Ding Dong – Herning kalder! Oplev årets største hundefest til Winter Wonder Show

03-11-2025 11:40, af Karina Green Damsgaard

Tre dage med tusindvis af logrende haler, hunde i alle størrelser og masser af inspiration til dig, der elsker hunde

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

En sød fortælling om at miste sin bedste ven og få en ny

02-11-2025 09:00, af Maria Præst

Forfatteren bag de populære Ava-bøger, Mette Telefoni, er klar med en ny rørende billedbog til de mindste om venskab og afsavn illustreret af den prisvindende illustrator Katrine Louise Jakobsen

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?