Webinaret "Drægtighed & normal fødsel" med dyrlæge Julie Pio Kragelund afvikles af Dansk Kennel Klub onsdag den 20. november klokken 18.30-20.00. Nu giver DKK alle opdrættere en webinarrabat. Er du opdrætter kan du nemlig komme med til webinaret for blot 100 kroner (normalpris 150 kroner).
Kursusbeskrivelse
DKK beskriver kurset således: Mange hundejere oplever fornøjelsen af en hundefamilieforøgelse i form af hvalpe. Det er en skøn og livsbekræftende oplevelse for alle i familien, men det er også vigtigt at vide lidt om, hvad der er normalt ved drægtighed, fødsel og det tidlige hvalpeliv. Det giver dig både tryghed undervejs i hele forløbet, men også indsigt i hvornår din hund eller hvalpene har brug for dyrlægehjælp. Det kan fx være hvor længde den normale drægtighedsperiode må være, hvornår en fødsel er gået i stå, om hvalpene tager nok på og udviser alderssvarende hvalpeadfærd.
Hvad indeholder webinaret?
Webinaret er udelukkende for opdrættere og varer 1,5 time, hvorefter der er 30 minutter afsat til spørgsmål. Webinaret er udarbjdet og afholdes af dyrlæge Julie Pio Kragelund, der har været dyrlæge siden 2005, hvoraf 12 af årene har været som dyrlæge i Forsvaret og Slædepatruljen Sirius på Grønland. Julie har stor erfaring med akutte skader og førstehjælp på hunde.
Er du opdrætter og lyder det som noget for dig, så kan du tilmelde dig lige her.
Da niårige Tøsens ejer gik bort, var der ingen til at tage sig af den efterladte skønne hund. Så tog Dyreværnets personale affære
En sejltur på Limfjorden i weekenden endte tragisk for parret Carina Christensen og Bo Andersen, der måtte opgive at redde deres ene hund. Nu efterlyser de den røde cocker spaniel
Da jeg mistede min hund, Kimba, forventede jeg støtte fra min familie. I stedet blev jeg mødt med reaktioner, der forværrede min sorg.
En hund spillede søndag formiddag en noget uheldig hovedrolle ved en brand i et rækkehus i Ikast
Kan en hund egentlig være sur på sin ejer i længere tid og hævne sig over en manglende gåtur eller for få godbidder. Nej, mener amerikaner. Hvad tror du?
Boji er en hjemløs tyrkisk hund, der i stor stil benytter sig af Istanbuls offentlige transportmuligheder
Ledsmerter er desværre blevet en alt for almindelig del af mange hundes liv. Takket være moderne dyrlægevidenskab, bedre ernæring og en øget opmærksomhed på dyrevelfærd lever hunde i dag længere end nogensinde før. Denne positive udvikling betyder dog også, at flere hunde når en alder, hvor slid og belastning af leddene bliver et reelt problem.
Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.
Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.
Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Mange hunde viser ikke tydeligt, når de har ondt. Derfor overser mange ejere de små signaler, der i virkeligheden kan være tegn på smerter.
Susan Jæger Søndergaard Mathiesen har åbnet Mathiesens HundeFokus i Bække ved Vejen. Her forenes specialudviklet collagen med professionel behandling og fleksibel drop-in-træning for alle typer hunde.
De fleste hundeejere har mindst én historie, der stadig giver røde kinder og nervøse grin. For hunde har en helt særlig evne til at skabe kaos på de mest ubelejlige tidspunkter, ofte uden selv at opdage det.