Så er det chokoladekalendertid – men ikke for hunde

02-12-2015 13:56, af Tine Luther
Julekalenderne lyser op i flotte farver og er fulde af chokolade. Dem vil din hund gerne have fat i, men det må den ikke - chokolade er giftigt for hunde.
Copyright Ridehesten.com
Modelfoto: Shutterstock

Der er meget vigtigt, at du opbevarer julekalendere og andet af chokolade utilgængeligt for hunde. Chokolade indeholder stoffet theobromin, der er meget giftigt for hunde – selv i små doser. Hunde kan dø af at spise det. Mørk chokolade er farligst Hunde kan ikke nedbryde theobromin. Jo mørkere chokoladen er, jo mere theobromin indeholder den. Selv beskedne mængder af mørk chokolade er nok til at give din hund en forgiftning. Symptomerne på chokoladeforgiftning viser sig først efter 24 timer. Symptomerne er, at hunden kaster op, savler, har smerter i bugen, tisser og bliver tørstig. Hunden kan blive ængstelig, nervøs, få hjertebanken og kramper. Svære tilfælde af forgiftning kan medføre, at hunden dør. Hvor lidt chokolade skal der til? Giftinformationscentralen har skønnet, hvor lidt chokolade hunden kan spise uden at blive forgiftet. Det kommer an på hundens vægt. For eksempel kan en hund på 10 kg spise 15-40 gram mørk chokolade og ca. 100 gram lys chokolade, uden at der er nogen fare. Hvid chokolade indeholder kun en anelse theobromin. Opdager man hurtigt, at der har været "store mus" i chokoladen, kan man fremprovokere en opkastning. Ellers bør man søge dyrlæge, hvis hunden har spist store mængder. Dyrlægen kan hjælpe med at få hunden til at kaste op og dermed få mest muligt af giften ud af kroppen. Det bedte råd er: Spis chokoladen selv, og sørg for at hunde ikke sætter tænderne i den. Vil du være god ved hunden, så giv den en dertil egnet hundegodbid. Kilder: dagens.dk/Lotte Nygaard

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Opdatering på hundene fra ransagningen i Ribe

Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.

Galleri Fredericia: Babyer, hvalpe og juniorer

Weekendens internationale udstilling i Fredericia bød på masser af håb for fremtiden, da de yngste årgange indtog de røde tæpper. Find babyer, hvalpe og junior-vinderne fra weekendens storering her.

Hunde i kolde biler risikerer frostskader

10-01-2025 07:52, af Cecilie Friis Amstrup

Når temperaturen falder, kan det være farligt for hunde at blive efterladt i kolde biler. Sørg for at beskytte din firbenede ven mod vinterens bidende kulde.

Jagthundehvalpen: Fundamentet for den perfekte makker

Jagt|

I det næste nummer af HUNDEN giver Sanne Ammitzbøll sine bedste råd til hverdagen med den unge jagthund, så du får både en velfungerende familiehund og en dygtig jagtmakker.

Lydighed: Vejen til det ultimative makkerskab

I det næste nummer af HUNDEN bliver der taget hul på en spændende temaserie om hundesport for familiehunde, og vi lægger ud med en af de ældste og mest fundamentale discipliner: Lydighedsprøver (LP).

Wiegaarden er klar i Fredericia

I morgen slår MESSE C dørene op til årets første internationale DKK-udstilling. Mediehuset Wiegaarden er på pletten hele weekenden for at fange de bedste øjeblikke og historier.

Sne kan give dårlig mave

21-11-2022 11:22, af Astrid Gerd Holtet

Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker