Så er det chokoladekalendertid – men ikke for hunde

02-12-2015 13:56, af Tine Luther
Julekalenderne lyser op i flotte farver og er fulde af chokolade. Dem vil din hund gerne have fat i, men det må den ikke - chokolade er giftigt for hunde.
Copyright Ridehesten.com
Modelfoto: Shutterstock

Der er meget vigtigt, at du opbevarer julekalendere og andet af chokolade utilgængeligt for hunde. Chokolade indeholder stoffet theobromin, der er meget giftigt for hunde – selv i små doser. Hunde kan dø af at spise det. Mørk chokolade er farligst Hunde kan ikke nedbryde theobromin. Jo mørkere chokoladen er, jo mere theobromin indeholder den. Selv beskedne mængder af mørk chokolade er nok til at give din hund en forgiftning. Symptomerne på chokoladeforgiftning viser sig først efter 24 timer. Symptomerne er, at hunden kaster op, savler, har smerter i bugen, tisser og bliver tørstig. Hunden kan blive ængstelig, nervøs, få hjertebanken og kramper. Svære tilfælde af forgiftning kan medføre, at hunden dør. Hvor lidt chokolade skal der til? Giftinformationscentralen har skønnet, hvor lidt chokolade hunden kan spise uden at blive forgiftet. Det kommer an på hundens vægt. For eksempel kan en hund på 10 kg spise 15-40 gram mørk chokolade og ca. 100 gram lys chokolade, uden at der er nogen fare. Hvid chokolade indeholder kun en anelse theobromin. Opdager man hurtigt, at der har været "store mus" i chokoladen, kan man fremprovokere en opkastning. Ellers bør man søge dyrlæge, hvis hunden har spist store mængder. Dyrlægen kan hjælpe med at få hunden til at kaste op og dermed få mest muligt af giften ud af kroppen. Det bedte råd er: Spis chokoladen selv, og sørg for at hunde ikke sætter tænderne i den. Vil du være god ved hunden, så giv den en dertil egnet hundegodbid. Kilder: dagens.dk/Lotte Nygaard

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Rejse med hund: Regler for Tyskland 2026

Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.

50 år med Broholmeren: Historien om broholmerens genkomst

Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.

50 år med Broholmeren: Vejen til den moderne broholmer

Artikel 2 af 3: Genskabelsen af broholmeren kan kun beskrives som en succesfulde reetablering. Men hvordan sikrer man sundhed, temperament og type, når man starter næsten helt fra nul? Torben og Merete Elmedal dykker her ned i de faglige overvejelser, de kreative løsninger og vigtigheden af det mentale fundament. Torben og Merete Elmedal deler her erfaringer og beretninger fra 50 år med Broholmeren.

Rekordhøj opbakning til årets Påsketræf i Viborg

19-04-2026 19:00, af Pernille Bay Ustrup

Til årets træf 2026 kom der 270 personer og 170 hunde. Der kommer corgier fra hele landet, og for mange er det blevet en tradition at starte påsken med påsketræffet og så køre videre på ferie eller hygge hos familie og venner.

Rejse med hund: Reglerne i EU 2026

Skal ferien foregå inden for EU’s grænser, kræver det styr på dokumenter og tidsfrister. Her får du et præcist overblik over reglerne for rejse med hund i EU.

Fra hundeskov til bryllupsrejse med Nova og Oskar

Et tilfældigt møde i en hundeskov i Sønderborg i foråret 2024 blev starten på et nyt livskapitel for Leif og Kirsten, som for nyligt tog deres to hunde med på en bryllupsrejse, hvor oplevelser med hundene var i højsædet.

Hugormen er vågnet: Er du klar?

Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.

IDC World Championship IGP 2026 i Danmark

1. - 3. maj lægger Ansager græs til det største Dobermann VM i 11 år, når 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om titlen. Det er en begivenhed, der fejrer både den professionelle brugshund og den menneskelige familiemakker.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Hundefolket samler ind til Knæk Cancer

Christina Graugaard Nielsen inviterer i maj til endnu en udgave af udstillingen Knæk Cancer i hundenes tegn. Siden første arrangement i 2021 har arrangementet samlet store beløb ind til det gode formål, og skabt et stærkt fællesskab for hundeejere.