Sundhed hos vores familiedyr er en vigtig del af både OLIVER'S Petfood og Dyrekassen Danmarks hverdag. OLIVER'S Petfood producerer et bredt sortiment af kvalitetshunde- og kattefuldfoder til alle dyrets livsstadier, og Dyrekassen Danmark tilbyder en vifte af forsikringer til hunde og katte, så det ikke er et spørgsmål om økonomi hos den enkelte familie, om dyret skal behandles. Det nye samarbejde glæder Dorte Kjær, som er direktør for OLIVER'S Petfood: – Vi er meget glade for det nye samarbejde med Dyrekassen Danmark. Da vi lægger stor vægt på information og rådgivning til vores kunder, mener vi, at oplysning og fokus på muligheden for sygeforsikring er en vigtig viden at give videre. I gennem vores store berøring med hunde- og katteejere ved vi, at Dyrekassen Danmark er et velfungerende forsikringsselskab, som har et godt ry i hele landet, siger hun. Dyrekassen Danmark startede sin virksomhed inden for familiedyrsforsikringer i 2003 og er siden blevet et ledende selskab inden for både hunde- og katteforsikringer. Betina Nygaard Bæk, der er familiedyrskonsulent i Dyrekassen Danmark, glæder sig også over det nye samarbejde: – Vi er rigtig glade for det nye samarbejde med OLIVER'S Petfood, og at man fra OLIVER'S side har valgt os som samarbejdspartner inden for forsikringsområdet. Det er dejligt, at vi med dette samarbejde kan give vores kunder 25 % rabat på blandt andet kvalitetsfoder, og vi derigennem kan medvirke til et sundt og godt dyreliv. Dyrekassen Danmark har i dag otte ansatte og en dyrlæge, som alene beskæftiger sig inden for området med dyr. Alle medarbejdere har stor interesse for både hunde og katte, og de er derfor i stand til at give den rette behandling inden for såvel tegning af forsikring som skadesbehandling.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.
Det er ikke hver dag, vi ser innovationer, der flytter grænserne for, hvad vi troede var muligt inden for pelspleje, men i dag kan vi præsentere et nyt og banebrydende produkt fra Nathalie Dog Care. Produktet lover at ændre hverdagen markant for ejere af plettede hunde, der drømmer om den helt perfekte finish.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!
Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.
Påsken er det ideelle tidspunkt at pakke bilen og køre mod nye horisonter. Vi har fundet fem steder, hvor naturen er i særklasse, og hvor din hund får masser af nye indtryk til snuden. Her er vores bud på forårstur i din region.
I det naturskønne område tæt på Egå strand er der opstået noget helt særligt. Det startede med tilfældige hilsner på de grønne arealer, men i dag er det blevet til et stærkt og trygt fællesskab under navnet Brohavens Hunde Loge.
Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.
Oplever du, at din hund reagerer på gåturen over for mennesker, andre hunde, lyde eller trafik? Trækker din hund i linen, scanner den omgivelserne og ser det ud som om, din hund søger hen mod konflikterne i stedet for at undgå dem?