Dans, passion og præcision førte til sejr ved nordisk mesterskab

29-11-2024 10:06, af Cecilie Friis Amstrup

Sidsel Rytcher Lauridsen og hendes hund Shadow imponerede ved de nordiske mesterskaber i Dog Dancing med dedikation, glæde og præcis træning.

Copyright Ridehesten.com
For anden gang i træk er Sidsel Rytcher Lauridsen og Shadow nordiske mestre i Heelwork to Music. Foto: Privat

Sidsel Rytcher Lauridsen og hendes border collie Littlethorn Shadow (kaldet Shadow) leverede en fejlfri præstation ved det netop overståede nordiske mesterskab i Dog Dancing, der blev afholdt i Norge. Efter intense måneder med træning og forberedelse var det en kæmpe forløsning at kunne træde op på podiets øverste trin for anden gang i træk.

Copyright Ridehesten.com
For Sidsel var det en kæmpe forløsning at kunne træde op på podiets øverste trin efter mange måneders intensiv træning. Foto: Privat

Et unikt fællesskab i konkurrenceverdenen
For Sidsel var sejren i Heelwork to Music ved de nordiske mesterskaber i Dog Dancing ikke bare et højdepunkt i hendes sportslige karriere, men også en påmindelse om det stærke fællesskab, der eksisterer blandt de nordiske deltagere.

– Selvom vi er konkurrenter, er vi også venner og støtter hinanden. Det var unikt i år at opleve, hvordan vi glædede os sammen og delte øjeblikkene - både de gode og de svære, fortæller Sidsel.

Den store støtte kulminerede, da Sidsel og Shadow forlod ringen efter en performance, hvor alt forløb helt perfekt. Her blev de mødt af klapsalver og oprigtig glæde fra både holdkammerater og konkurrenter fra hele Norden.

– Da vi gik ud af ringen, var det som om tiden stod stille. Alt lykkedes bare, og at mærke den glæde fra andre var en helt intens og uvirkelig oplevelse, siger hun.

Copyright Ridehesten.com
Selvom de også er konkurrenter, så kan de nordiske Dog Dancing-deltagere sagtens glæde sig på hinandens vegne. Foto: Privat

Shadow er en enestående dansepartner
Sidsels trofaste makker Shadow er ikke bare en dygtig konkurrencehund, men også en hund med en særlig personlighed, der gør hende helt unik.

– Shadow elsker at arbejde og presser mig til at blive bedre. Jo mere intenst det bliver, desto sjovere synes hun, det er, forklarer Sidsel og tilføjer, at Shadow skiller sig ud ved sin simple tilgang til træningen og sin evne til at forstå, hvornår det virkelig gælder.

For Sidsel handler samarbejdet med Shadow om mere end bare resultater. Det handler også om glæde og trivsel, og hun prioriterer altid Shadows behov og motivation højt.

– Jeg kigger altid på hende og tager udgangspunkt i, hvor hun er. Ingen træning er bedre end dårlig træning, og det er jeg tro mod, siger hun.

Copyright Ridehesten.com
Der er fuld fokus, når Sidsel og Shadow er i ringen. Foto: Regine Jensen

Fra hestepige til Dog Dancing-mester
Vejen ind i sporten begyndte ved et tilfælde for Sidsel. Hun var tidligere hestepige og gymnast, men faldt over en artikel om Dog Dancing i DKK’s medlemsmagasin HUNDEN. Her opdagede hun hurtigt, at sporten kombinerede alt det, hun brændte for; musik, kropslighed og samarbejdet med dyr.

– Jeg blev fanget af muligheden for at bruge min musikforståelse og kropslighed sammen med min hund. Jeg vidste fra første øjeblik, at det her var sporten for mig, fortæller hun.

I dag er det blevet en livsstil for Sidsel, der prioriterer sporten højt, selvom det kræver en del af både tid og ressourcer.

Det kræver mere end talent
Dog Dancing er en kompleks sport, der ikke blot kræver, at handleren er dygtig til at træne hund. Det handler også om at kunne performe, være kreativ og skabe en musikalsk fortælling, som både dommere og publikum kan mærke.

– Det fantastiske ved sporten er, at man skaber noget helt fra bunden. Men det er også en udfordring, fordi man skal være dygtig til mange forskellige ting på én gang, siger Sidsel.

Sidsel forklarer, at hendes baggrund som gymnast har hjulpet hende med at forstå musikkens rytme og timing. Men samarbejdet med hunden er en disciplin i sig selv.

– Hundene forstår ikke musikken på samme måde som os, så jeg skal give mine kommandoer lidt før takten, for at Shadow rammer præcist. Det kræver virkelig, at man er skarp i sine signaler, fortæller hun.

Copyright Ridehesten.com
Sidsels to dygtige Dog Dancing-hunde: Born to Dance Riverdance (River) på 2,5 år og hans mor Littlethorn Shadow (Shadow) på 7,5 år. Foto: Privat

Fremtidsdrømme om verdensmesterskaberne
Selvom kalenderen nu står på en velfortjent pause, drømmer Sidsel stort for fremtiden. Hun har allerede vundet adskillige titler, men drømmen om en podieplacering ved verdensmesterskaberne lever stadig.

– Jeg har tre gange fået EM-sølv og en fjerdeplads ved VM, men drømmen er at stå på skamlen. Det kræver held og hårdt arbejde, men drømmene er store, siger hun med et glimt i øjet.

En sport for alle og for fællesskabet
Selvom Dog Dancing kan virke som en krævende sport, understreger Sidsel, at den er for alle, der har lyst til at udfordre sig selv og arbejde tæt sammen med deres hund. Det vigtigste er at tage små skridt og søge støtte fra andre i miljøet.

– Mit råd til nye er at tage en ting ad gangen. Prøv at stå i ringen til noget musik, og lad det udvikle sig derfra. Vi er en meget imødekommende gruppe, der gerne hjælper nye i gang, siger hun.

Sidsel opfordrer også til, at man opsøger konkurrencer og kurser, hvor man kan møde andre udøvere og instruktører. Fællesskabet er nemlig en af de store styrker ved sporten, selvom der kan være langt mellem de lokale hold.

Fakta
Hvad er Dog Dancing?

Dog Dancing er en showsport, hvor hund og fører samarbejder om en optræden til musik. Sporten består af to discipliner:

  • Heelwork to Music: Her bevæger hunden sig tæt ved førerens side i præcise positioner. Disciplinen kræver stor teknisk præcision og følger musikkens rytme.
  • Freestyle: En kreativ og kunstnerisk disciplin, hvor hunden udfører tricks og bevægelser, der fortæller en historie eller formidler en stemning.

Dog Dancing handler om samarbejde, glæde og at give publikum en unik oplevelse. Det kræver både træning og kreativitet, men sporten er for alle, der ønsker at styrke båndet til deres hund gennem musik og bevægelse.

Læs også

Sådan spotter du overvægt hos hund

Overvægt hos hunde er et problem, som mange ejere overser. Selv få ekstra kilo kan påvirke både trivsel, bevægelighed og levetid.

Sidste frist til Roskilde-udstillingen nærmer sig

Hvis du drømmer om at fremvise din hund til de store internationale udstillinger i Roskilde, er det nu, du skal trykke på knappen. Den sidste tilmeldingsfrist er den 7. april kl. 8.00.

5 unikke påskeudflugter: En perle i hver landsdel

Påsken er det ideelle tidspunkt at pakke bilen og køre mod nye horisonter. Vi har fundet fem steder, hvor naturen er i særklasse, og hvor din hund får masser af nye indtryk til snuden. Her er vores bud på forårstur i din region.

Forebyg lopper nu

20-10-2015 12:33, af Tine Luther
Efter sommerens høje luftfugtighed er der øget risiko for, at der er kommet lopper i dit hjem. Hunde får kattelopper, og hvis du ikke forebygger loppeangreb, kan dit hjem i løbet af få uger blive invaderet af tusindvis af lopper. De er i sig selv irriterende, men de kan desuden give allergi.

Unge knægte samlede penge til hundevelfærd

22-08-2012 12:46, af Tine Luther
To brødre på henholdsvis 8 og 11 år tog fik idéen til en limonadebod, hvis overskud går til en organisation, der bl.a. sikrer ejerløse hunde gode, blivende hjem.

BLOG: Udstilling i Aars

18-10-2019 12:37, af Camille Marie Saugmann Ørbæk

For Camille er det ikke kun juniorhandling, der trækker. Hun er også glad for at udstille hunde

Kølervæske kan være dødelig for hunde

19-02-2025 08:13, af Cecilie Friis Amstrup

Ethylenglycol, som blandt andet findes i bilens køler- og frostvæske, er ekstremt giftigt for hunde. Selv små mængder kan være livsfarlige, advarer dyrlæge.

Hunden trøster dig, hvis du er ked af det

03-04-2017 15:59, af Kasper Larsson
Hunde er exceptionelle til at aflæse følelser og de vil trøste dig, hvis du er ked af det

Kærlighed til hunde går mindst 14000 år tilbage

14-02-2018 15:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Båndet mellem hund og menneske er ikke nyt. Hollandsk dyrlæge finder tegn på, at kærligheden mellem menneske og hund også fandtes i stenalderen

Bure skal give tryghed

27-10-2010 14:15, af Anne Kristine Tollestrup
En to-åring dreng blev for nylig bidt i ansigtet af en hund der stod bundet til hundekrogen uden for Rema1000 - nu skal nye bure give bedre sikkerhed til både hunde og mennesker.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Kan hunde se farver?

Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.

Sådan spotter du overvægt hos hund

Overvægt hos hunde er et problem, som mange ejere overser. Selv få ekstra kilo kan påvirke både trivsel, bevægelighed og levetid.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Hvad betyder den gule sløjfe?

Info|

Den gule sløjfe er et enkelt, men vigtigt signal i hundeverdenen. Mange hundeejere bruger den som en venlig opfordring til andre om at holde afstand. Det handler ikke om, at hunden er farlig, men om at give den tryghed i situationer, hvor den har brug for ro.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Min første IGP 3-prøve med Shadow

09-04-2026 19:00, af Helena Pryssing

Helena Pryssing og hendes yngste hanhund, Shadow var tilbage i marts til Shadows første IGP 3-prøve, hvor de havde valgt at stille op til DDKs VM-kvalifikation. Der var god stemning hele dagen og hyggen var i top, selvom tingene ikke gik helt som håbet. Læs hendes beretning her.

Luksus til hunden på Rold Gl. Kro - Hundekroen

På Rold Gl. Kro - Hundekroen er de firbenede gæster i fokus med deres helt egen menu. Selv om menuen har været der i noget tid, har tiltaget for nyligt skabt stor begejstring på de sociale medier.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

Sidste frist til Roskilde-udstillingen nærmer sig

Hvis du drømmer om at fremvise din hund til de store internationale udstillinger i Roskilde, er det nu, du skal trykke på knappen. Den sidste tilmeldingsfrist er den 7. april kl. 8.00.