Alle har lyst til ferie, men det kan svært, når man ikke ønsker at få sin hund passet, og hvad gør man så? En løsning kunne være at leje et sommerhus, hvor hunde er mere end velkomne – og de findes faktisk! Der er mange åbenlyse fordele ved at holde sommerhusferie i Danmark med sin hund: Den relativt korte transporttid, ingen særlige indrejseregler – og så har I naturen lige uden for døren med masser af nye indtryk for både dem på to og fire ben. DKK-medlemmer får 8% rabat på lejen DKK har indgået samarbejde med sommerhusudlejningsfirmaet NOVASOL/dansommer, som betyder, at DKK-medlemmer får 8% rabat på sommerhuslejen. NOVASOL/dansommer tilbyder næsten 5000 sommerhuse i Danmark – og endnu flere i resten af Europa – hvor man må medbringe hund. I mange af husene må man have to hunde med ganske gratis, og har man mere end to hunde, kan det også lade sig gøre, dog kun på forespørgsel. Sommerhusene i Danmark er i øvrigt også velegnede til overnatning i forbindelse med udstillinger og andre arrangementer. Doggiespots På alle NOVASOL/dansommers områdekontorer i Danmark, er der et ”doggiespot” med frisk vand og mulighed for at kontakte en ”hundesitter”, hvis man skal på en tur, hvor det ikke er hensigtsmæssigt at tage sin hund med. Her finder du sommerhuse Du kan finde ledige sommerhuse, hvor hunde er tilladt, via linket under billederne til højre.
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Skolehunden James blev nøglen til eksamensro og succes for Magnus i 9. klasse.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni. Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.
Helen Riis og hendes kæreste rejser til Norges fjelde med deres hunde, hvor de oplever naturens storhed, fysisk udfordring og et stærkt fællesskab. Vandreturene er krævende og kræver både træning, planlægning og godt udstyr, men giver uforglemmelige minder og dyb samhørighed.
Et liv uden gåture, tryghed eller selskab – og med mundkurv på. Sådan begyndte tilværelsen for Jessi, en sort pudelblanding, der aldrig havde fået lov at være hund på hundens præmisser. Først da hun blev indleveret på Dyrenes Beskyttelses internat i Nordjylland, begyndte rejsen mod et bedre liv.
Når først beslutningen er taget, og drømmen om en lille, logrende hvalp går fra tanke til realitet, kan det være svært at lægge følelserne helt på hylden for at forholde sig til de lidt mere praktiske sider af hvalpekøbet. Men før du lader dig rive med af nuttede hvalpehoveder, små poter og den bløde hvalpemave, er der måske noget, du ikke helt har stillet skarpt på endnu.
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Golden retrievere, is, glade familier og en brandbil fyldt med vand og god stemning. Guldbasseklubbens brandmandsdag blev en uforglemmelig fest for både to- og firbenede.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet