Forskning: Minimerer stress og smerter hos hunde og ejere

15-09-2025 07:00, af Lotte Evers, Agria Forsikring

Det kan være udfordrende for den almindelige hundeejer at vurdere, om en hund har ondt eller er stresset. En gruppe forskere vil nu undersøge, hvordan hundens personlighed påvirker dens reaktioner på smerte og stress og desuden måle, hvordan en hund kan blive påvirket af dens ejer. 

Copyright Ridehesten.com
Eva Sandberg, lektor på Sveriges Lantbruksuniversitet, er projektleder på forskningsprojektet om stress og smerte hos hunde. Foto: Privat

Menneskets bedste ven, hunden, kan reagere med fysiologiske og adfærdsmæssige ændringer på hhv. smerter og stress. Det kan gøre det svært at afgøre, hvornår hunden har smerter - især under dyrlægebesøg, hvor hunden ofte er stresset. Hver hund har desuden unikke reaktionsmønstre i smertesituationer. Det er baggrunden for, at en forskergruppe fra Sveriges Lantbrugsuniversitet (SLU) ønsker at forbedre mulighederne for at identificere årsagen til hundens reaktion og vurdere, hvordan hunden bedst håndteres i smerte og stress - og i sidste ende udvikle bedre metoder til smertediagnostik hos hunde.

– Vi ønsker at undersøge sammenhængen mellem personlighed, smerte og stress hos både hunde og deres ejere. Vi har valgt at fokusere på tre hunderacer: Labrador retriever, perro de agua español og collie – tre hunderacer, der har forskellig raceadfærd. Vores mål er at øge viden om, hvordan hunde med forskellige personligheder reagerer i situationer, der involverer smerte og stress, og at undersøge, hvilken mulig indflydelse ejerens personlighed kan have. Derudover ønsker vi at få en bedre forståelse af, hvordan forskellige hunde bedst kan håndteres i forskellige situationer, siger Eva Sandberg, lektor ved Institut for Husdyrbiovidenskab på SLU.

Minimerer stress og smerte

Projektgruppen startede med at indsamle undersøgelsessvar fra et stort antal hundeejere. Undersøgelsen indsamlede svar på spørgsmål om personlighed, stress, sundhed og smerte hos både hunde- og hundeejere, samt om deres forhold og liv sammen. Svarene vil nu blive analyseret, og i næste trin foretager forskergruppen adfærdsobservationer og fysiologiske målinger i en standardiseret testsituation, under en såkaldt ”Adfærds- og personlighedsbeskrivelse”. Hunde og hundeejere bærer pulsmålere, og der tages urinprøver fra hundene for at måle stresshormoner. Data og video fra adfærdsbeskrivelsen, pulsdata og stresshormoner vil blive analyseret i næste trin. I den tredje delundersøgelse undersøges de samme hunde og hundeejere ved et klinikbesøg med standardiserede smertefølsomhedstests. Fysiologiske og adfærdsmæssige analyser udføres for at undersøge, hvordan hunde og ejere påvirkes.

– Da de samme hunde og ejere deltager i projektets delstudier, kan vi koble de forskellige resultater med hinanden og få klarhed over sammenhængen mellem forskellige parametre, der knytter sig til hundens og menneskets personlighed, siger Eva Sandberg.

– Projektet forventes at bidrage til forbedret dyrevelfærd og til at reducere hundes lidelser ved at udvikle bedre metoder til smertediagnostik. Det vil også øge forståelsen af at kunne skelne tegn på smerte fra tegn på stress hos hunde. Derudover håber vi, at den øgede viden på området kan give vejledning til, hvordan hunde med forskellige personligheder bedst kan håndteres i kliniske situationer, for at minimere unødig stress og lette opdagelsen af smertetilstande.

Undersøgelsen, "Effekter af personlighed på smerte og stress hos hunde og deres ejere", afsluttes i 2027.

Projektgruppen består af Eva Sandberg, projektleder, Kenth Svartberg, ph.d. i etologi og Felicia Palm, ph.d.-studerende, Institut for Husdyrbiovidenskab, Det Veterinærmedicinske Fakultet, Sveriges Lantbruksuniversitet (SLU). Derudover deltager yderligere forskere i projektet med ekspertise inden for veterinærmedicin, humanmedicin og dyregenetik.

*Adfærd og personlighedsbeskrivelse Hund (BPH) er en standardiseret test, der bruges i Sverige til at beskrive en hunds adfærd og personlighed i forskellige situationer. BPH er udviklet af Svensk Kennel Klub (SKK) og har til formål at give hundeejere, opdrættere og raceklubber et objektivt billede af hundens mentalitet.

Læs også

Forbrugerrådet Tænk anbefaler Agria Dyreforsikring

23-07-2024 10:39, af Anne Cecilie Sohl

Efter at have undersøgt 14 forsikringsselskaber anbefaler Forbrugerrådet Tænk Agria Dyreforsikring for at tilbyde de bedst dækkende forsikringsvilkår blandt alle undersøgte selskaber. Hvis du vil vælge den bedste forsikring til din firbenede ven, anbefaler Forbrugerrådet Tænk, at du vælger Agria Dyreforsikring.

Har du en god nyhed eller historie?

16-01-2024 10:51, af Anne Cecilie Sohl

Hos Hunden.dk bringer vi både store, små, sjove eller bevægende historier. Det kan f.eks. være om træning, adfærd, arrangementer, udstillinger, oplevelser eller sundhed - alt sammen i relation til vores elskede hunde. 

Sådan får du en god start som hundeejer, selvom landet er lukket ned

05-03-2021 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Danskerne blev mere end vanligt hundeglade i 2020, da coronakrisen ramte landet, og mange danskere skal nu vænne sig til et liv med hund, gåture og godbidder. Men det kan være svært at vide, hvordan man får en tryg og glad hund, når man er helt ny i hundefaget, og køen til en plads på hundeskolerne er blevet længere på grund af corona. Heldigvis er der mange ting, man kan gøre, mens man venter. TrygFonden Besøgshunde og deres hundeadfærdskonsulent Irene Jarnved hjælper de nye hundeejere på vej

Flere hunde i hjemmet nedsætter risikoen for astma hos børn

24-11-2018 08:25, af Astrid Gerd Holtet

Flere hunde i hjemmet kan mindske risikoen for at et barn udvikler astma, viser et nyt stort studie fra Sverige

Sådan introducerer du hund og baby for hinanden

08-02-2022 08:41, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Familieforøgelse er en dejlig ting, men hunden forstår ikke nødvendigvis hvad der foregår og deler ikke altid glæden med de nybagte forældre. Derfor giver Agria Dyreforsikrings hundeekspert dig her en række råd om, hvordan man kommer godt fra start med hund og baby

Overvægtige hunde skjuler ledsmerter

24-07-2013 14:32, af Tine Luther
Halvdelen af alle hunde får gigt i løbet af livet. Forskning viser, at rigtig sammensat kost kan forebygge problemerne.

Kendt dyreelsker peger på Danmarks Dyrehelt 2018

10-09-2018 08:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

De kommende uger kan danske kæledyrsejere indstille deres kæledyr til at blive Danmarks Dyrehelt 2018. Agria Dyreforsikring kårer for fjerde år i træk hunde, heste, katte, kaniner og alle andre kæledyr, som har gjort noget ekstraordinært for deres ejer. Dyreelsker og tv-vært, Puk Elgård, hjælper med at udpege vinderen

Ny forskning fortæller om hundens forhold til ejeren

08-10-2013 12:40, af Tine Luther
Amerikanske hjernescanninger viser, at hunde kan skatte sin ejer lige så højt, som den skatter mad.

Hvorfor logrer hunde med halen?

07-02-2024 19:18, af Anne Cecilie Sohl

For et sted mellem 15-50.000 år siden blev hunden domesticeret af mennesket. Siden da har arten gennemgået en gennemgribende forandringsproces. Nu skriver Videnskab.dk at et nyt studie publiceret i tidsskriftet Biology Letters har fundet frem til at hundens logren med halen måske også er påvirket af mennesket. 

 

Ved du hvad det koster at have hund?

18-05-2021 12:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Der findes hunde til enhver smag - også når vi taler om købsprisen. Men udgifterne slutter ikke der, der er mange andre omkostninger, du skal være opmærksom på. Agria Dyreforsikring giver dig derfor her et klart overblik, over hvilke omkostninger der er forbundet med at have hund

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Da dødsdommen faldt, svarede hundene igen

Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.

5 tegn på at hunden mangler mental aktivering

Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

På udsendelse for redaktionen: En dag på Crufts

08-03-2026 19:00, af Karina Green

Der findes hundeudstillinger – og så findes der Crufts. Som udsendt for redaktionen på HUNDEN.dk havde jeg i år fornøjelsen af at opleve verdens største hundeshow på nært hold, og det er svært ikke at blive imponeret.

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Dobermann VM i Ansager: Oplev verdenseliten

Dansk Dobermann Klub byder velkommen til IDC World Championship IGP 2026 i maj måned. Det bliver en weekend fyldt med hundesport på allerhøjeste niveau, hvor publikum kan opleve racens unikke evner og styrke på tætteste hold.

Kan min hund tåle vindruer?

Vindruer og rosiner kan virke som en sund snack, men for hunden gemmer de på en livsfarlig risiko. Selv en enkelt drue kan føre til akut nyresvigt, og det er derfor afgørende at kende tegnene på forgiftning i tide.