Agria Dyreforsikring og den Svenske Kennel Klubs (SKK) Forskningsfond har i 2025 bevilget 8,3 millioner svenske kroner til 13 forskningsprojekter, der skal fremme dyrenes sundhed og trivsel. Mange af projekterne har fokus på hunde, og danske og svenske forskere arbejder på at løse nogle af de mest presserende sundhedsproblemer hos vores firbenede venner.
Hjernebetændelse hos hunde: Ny viden på vej
Cecilia Ley fra Sveriges Lantbruksuniversitet (SLU) leder et projekt, der skal undersøge hjernebetændelse hos hunde. Projektet vil kortlægge, hvilke vira der forårsager denne alvorlige sygdom, og hvordan den har udviklet sig over de sidste 25 år. Forskerne håber også at finde ud af, om der er en risiko for, at mennesker kan blive smittet.
Genetiske faktorer bag hofteledsdysplasi
På Københavns Universitet arbejder Maja Arendt på at finde ud af, hvordan gener og vægt påvirker udviklingen af hofteledsdysplasi hos hunde. Dette projekt vil kunne hjælpe med at identificere hunde, der er i risikogruppen, så man bedre kan forebygge sygdommen og forbedre livskvaliteten for mange hunde.
Hvordan hundens personlighed påvirker ejeren
Roi Mandel Biefer fra Københavns Universitet undersøger, hvordan vurderinger af hundens personlighed kan hjælpe hundeejere. Projektet vil finde ud af, hvor godt ejere kan forudsige deres hunds adfærd og give dem de redskaber, de har brug for, til at forbedre deres daglige samspil med hunden.
Infektioner og antibiotikaresistens i hundes øjne
Lena Ström fra SLU leder et projekt, der ser på alvorlige øjeninfektioner hos hunde og andre kæledyr. Forskerne vil kortlægge de bakterier, der forårsager infektionerne, og finde ud af, hvordan man kan behandle dem bedst muligt uden at fremme antibiotikaresistens.
Med denne støtte viser Agria Dyreforsikring deres dedikation til at forbedre hundenes liv. Forskningsprojekterne vil ikke kun gavne hunde, men også give vigtig viden, der kan forbedre sundheden for os alle.
Selv om vi stadig nyder den lune sommervarme, er efterårets jagtsæson allerede skudt i gang. Desværre er det ikke ualmindeligt, at vores firbenede hjælpere kommer til skade i forbindelse med jagten: Skadesrisikoen er høj under de lange dages arbejde i hårdt terræn. Læs her, hvordan du kan minimere risikoen for skader hos din jagthund.
Det kan være udfordrende for den almindelige hundeejer at vurdere, om en hund har ondt eller er stresset. En gruppe forskere vil nu undersøge, hvordan hundens personlighed påvirker dens reaktioner på smerte og stress og desuden måle, hvordan en hund kan blive påvirket af dens ejer.
I juni var mave-tarmlidelser den mest almindelige årsag til, at hundeejere kontaktede dyrlægen hos Agria. Men 62 % af disse hundeejere undgik dyre klinikbesøg og den dertilhørende stress for både hund at ejer, fordi de kunne nøjes med at søge dyrlægerådgivning i hjemmet via en digital dyrlægetjeneste.
De kommende uger kan danske kæledyrsejere indstille deres kæledyr til at blive Danmarks Dyrehelt 2018. Agria Dyreforsikring kårer for fjerde år i træk hunde, heste, katte, kaniner og alle andre kæledyr, som har gjort noget ekstraordinært for deres ejer. Dyreelsker og tv-vært, Puk Elgård, hjælper med at udpege vinderen
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Post-corona influenza-sæsonen er ved at gå i gang, og vi mennesker lader os vaccinere i rekordstort tal. Alligevel bliver nogle af os jo syge – og hvad så med hunden, der kommer til sengekanten og trøster, kan vi smitte den? Dyrlæge hos Agria Dyreforsikring kommer her med svaret
For første gang kortlægges danske hundeejeres brug af bure. Resultaterne viser, at brugen af bure er udbredt dog med stor variation. Dette giver anledning til overvejelser om hundenes velfærd samt behovet for regulering via lovgivning
I et forsøg fra Auckland University har man vist, at hunde reagerer på situationer, der kan stimulere jalousi også selvom hundene ikke kan se situationen fysisk
Dansk klub tog medaljer med hjem fra verdensmesterskabet i canicross
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Kom og prøv kræfter med en unik træningsform for hund og fører
Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Denne uge byder på et spritnyt nummer af HUNDEN – magasinet for alle, der elsker livet med hund!
I denne udgave kan du glæde dig til et bredt udvalg af artikler, der både rører hjertet, skærper nysgerrigheden og giver konkrete tips til hverdagen med din firbenede ven.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 18. november for at være med i december måneds konkurrence.
Der var glæde, jubel og masser af logrende haler, da Winter Wonder Show søndag satte punktum for udstillingsåret 2025 i MCH Messecenter Herning. Årets sidste udstilling blev som altid en sand fest for både udstillere, tilskuere og alle med kærlighed til hunde
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?