Hundene skal også behandles med de rigtige antibiotika

14-11-2012 12:04, af Tine Luther
Ny vejledning til dyrlægerne sætter fokus på antibiotikaresistens.
Copyright Ridehesten.com

- Vi ønsker med vejledningen at minimere forbruget af antibiotika på sigt, så vi kan bibeholde effekten af de antibiotika, vi har, og behandle dyrene så målrettet som muligt. Sådan siger formanden for Den Danske Dyrlægeforenings Sektion vedrørende Hund, Kat og Smådyr, Karina Ryborg, i anledning af, at foreningen netop har udsendt Antibiotikavejledning til familiedyr. Stigende fokus på resistensproblematikken Målet med vejledningen er at give de praktiserende dyrlæger et bedre redskab i valget af behandlinger, der indbefatter antibiotika. Baggrunden er et stigende fokus på resistensproblematikken, der også er relevant i forhold til behandlingen af kæledyr. - Vejledningen er den første af sin art herhjemme, og den er først og fremmest en guide, som kan hjælpe dyrlæger til at opnå bedst mulig klinisk respons med mindst mulig udvikling af resistens, fortæller Karina Ryborg. Midlerne bliver virkningsløse Det er i sundhedsfaglige kredse anerkendt, at der er en klar sammenhæng mellem en udbredt brug af antibiotika og risikoen for, at der dannes resistens mod bestemte typer af antibiotika, hvorved de bliver virkningsløse. Imidlertid er resistens ikke kun et problem i forhold til behandlingen af mennesker. Også behandlingen af vores dyr vil blive vanskelig med stigende resistens, og lykkes behandlingen ikke, risikerer dyret at dø (fordi det må aflives). Derfor er en målrettet, strategisk anvendelse af antibiotika nødvendig. Det har den veterinære verden længe haft fokus på, og med Antibiotikavejledning til familiedyr er der nu et endnu bedre redskab i behandlingen af hunde og katte. Kilde: Den Danske Dyrlægeforening

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green

Nyhedsvagt

Karina Green

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Efterlysning: Hvem efterlod fire døvblinde hvalpe på en landevej i Jylland?

12-08-2025 10:46, af Cecilie Sønderstrup

Dyrenes Beskyttelse leder efter den tidligere ejer af fire hvalpe, der i juli blev fundet efterladt i en transportkasse på en landevej ved Brande i Midtjylland. Hvalpene, der både var døve og blinde, er formentlig resultatet af uansvarlig avl.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Dansk makkerpar dansede sig til verdenstoppen

11-08-2025 12:00, af Cecilie Friis Amstrup

Sidsel Rycther Lauridsen og border collien Shadow blev verdensmestre i Heelwork to Music efter ti års dedikeret træning, tæt samarbejde og en præstation, der tryllebandt både dommere og publikum i Finland.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Dansk dominans under solrige hundedage på Bornholm

17-08-2025 20:00, af Karina Green

Dansk Kennel Klubs tredobbelte udstilling bød på danske vindere i top og en finale med masser af spænding!

K9 Biathlon for alle – Nordic Lake Festival, Viborg 15.-17. august 2025

14-08-2025 12:33, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Denne weekend danner Viborg og den smukke Nordic Lake Festival rammen om en af årets mest stemningsfulde hundeoplevelser, K9 Biathlon for alle. Tre dage med fællesskab, udfordringer, grin, vand og mudder, hvor mennesker og hunde sammen tager udfordringen op på baner med forhindringer for enhver smag.

Solskin, smil og logrende haler på Bornholm

15-08-2025 14:00, af Karina Green

Publikum og hunde nyder en varm og festlig start på weekendens store udstilling

 

Send os dit bedste foto

14-08-2025 07:00, af Cecilie Friis Amstrup

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 19. august.

Må min hund spise blommer og mirabeller?

18-08-2017 16:33, af Anne Ekenberg

Blommerne og mirabeller hænger tungt fra træernes grene og truer med at falde ned i hovedet på de forbipasserende. Er man så heldig at gå tur på en natursti, kan man oven i købet plukker dem og nyde dem med det samme. Og er hunden med, fristes man helt naturligt til også at give sin hund et par stykker af disse sødmefyldte og saftige frugter. Men er det nu en god ide?

K9 Biathlon for alle – fuld knald på i Viborg

16-08-2025 19:30, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Der er feststemning i Viborg, hvor K9 Biathlon for alle denne weekend er en del af Nordic Lake Festival. Allerede nu er der fuld knald på, og byen har taget imod os med åbne arme.