At være internathund kan være en stor omvæltning. Derfor gør personalet på Dyrenes Beskyttelse Aarhus en kæmpe indsats for at give hundene både mental og fysisk træning, der hjælper dem videre til et nyt hjem.
– Mange af hundene, der kommer her, har aldrig lært at styre deres impulser, forklarer hundeadfærdsinstruktør Emilie Centio Jönsson og tilføjer: – Derfor arbejder vi meget med impulskontrol, både når de skal have mad, have legetøj eller skal en tur i internatets park.
Individuelle træningsplaner for hver hund
I internatets hundeafdeling hænger der en stor tavle med informationer om alle hundene, inklusive en handlingsplan for hver enkelt. Der findes nemlig ikke én standardløsning, så træningen tilpasses altid den enkelte hunds behov.
En af de mest effektive træningsformer er Nose Work, hvor hundene lærer at bruge deres næse til at finde dufte. Træningen foregår både i den store park og på internatets lager, kaldet ”loppen”.
– Nose Work er fantastisk, fordi det både aktiverer deres hjerner og giver hundene en følelse af succes, fortæller Emilie og uddyber: – Når de finder frem til duften eller godbidden, bliver de virkelig stolte af sig selv og får en ’jeg kan godt’-følelse.
Socialisering og miljøtræning
For nogle hunde handler træningen ikke om at lære nye tricks, men om at overvinde frygt. Når en hund er meget nervøs, starter socialiseringen forsigtigt. Hvis den er utryg ved andre hunde, introduceres den langsomt for en rolig hund på afstand.
En af de hunde, internatet tidligere har arbejdet med, var Cuba. Han var nervøs omkring andre hunde og havde udfordringer med impulskontrol i forhold til biler og cyklister. Med tålmodig træning lærte Cuba at håndtere sine udfordringer og fik opbygget selvtillid, hvilket resulterede i, at han blev adopteret ud til en skøn familie.
Et dedikeret team gør forskellen
Hundeteamet på internatet består af fire hundeadfærdsinstruktører, to veterinærsygeplejersker, en dyrepasser og souschefen. Hver dag er mindst tre fra teamet på arbejde, hvor de gennemgår dagen og planlægger den bedste træning for hundene.
– Det er hårdt arbejde, men det er det hele værd, når vi ser en hund udvikle sig og få et nyt hjem, siger Emilie. – Når en hund lærer at stole på mennesker igen, ved vi, at vi har gjort en forskel.
Dyrenes Beskyttelse leder efter den tidligere ejer af fire hvalpe, der i juli blev fundet efterladt i en transportkasse på en landevej ved Brande i Midtjylland. Hvalpene, der både var døve og blinde, er formentlig resultatet af uansvarlig avl.
Benny havde i årevis levet et trist liv. Uden pleje og efterladt alene i et hjem, hvor gulvet var fyldt med afføring og urin. Men den dag en bekymret kvinde kontaktede Dyrenes Beskyttelses Vagtcentral 1812, begyndte hans vej mod et nyt liv.
I hundeskoven kan din hund slippe hverdagens snor, bruge kroppen og møde andre hunde – alt sammen i naturens grønne rammer. Men hvad er det egentlig, der gør hundeskoven så fantastisk for både hund og ejer? Og hvordan få du det bedste ud af jeres næste tur?
Personalet på Dyrenes Beskyttelse Aarhus gør en stor indsats for at sikre, at hundene får en tryg og stimulerende hverdag
Dyreværnet har netop købt Søndergaard Hunde- og Kattepension i Kolding, som fremover skal drives som internat for hunde, katte og smådyr samt pension for hunde, præcis som Dyreværnets internat og pension i Rødovre.
Mandag havde Dansk Dyreværn Århus besøg af Miljø- og Fødevareminister Jakob Ellemann-Jensen (V), dyrevelfærdsordfører Karina Due (DF) og protektor Dennis Knudsen. Årsagen var, at man i Aarhus gerne ville dele ud af nogle store ideer og vise rundt på det flotte internat
Sommermånederne er travle måneder for Dyrenes Beskyttelses internater. Derfor søger organisationen venner, der vil give et ekstra bidrag i disse varme måneder
Nogle gange er det bedre at være gammel og klog end ung og vild. Sådan må Tristan have tænkt, da han valgte den ældste hund på et internat i Iowa, USA
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.
Når temperaturen falder, kan det være farligt for hunde at blive efterladt i kolde biler. Sørg for at beskytte din firbenede ven mod vinterens bidende kulde.
Weekendens internationale udstilling i Fredericia bød på masser af håb for fremtiden, da de yngste årgange indtog de røde tæpper. Find babyer, hvalpe og junior-vinderne fra weekendens storering her.
I den kommende weekend, den 7. og 8. februar, forvandles Klosterheden Plantage til et mekka for hundesport, når Dansk Trækhundeklub (DTK) slår dørene op til Danmarksmesterskabet 2026.
Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker
I morgen slår MESSE C dørene op til årets første internationale DKK-udstilling. Mediehuset Wiegaarden er på pletten hele weekenden for at fange de bedste øjeblikke og historier.
I det næste nummer af HUNDEN bliver der taget hul på en spændende temaserie om hundesport for familiehunde, og vi lægger ud med en af de ældste og mest fundamentale discipliner: Lydighedsprøver (LP).