Målrettet træning giver internathunde en ny chance

17-02-2025 08:13, af Cecilie Friis Amstrup

Hos Dyrenes Beskyttelse Aarhus arbejder hundeadfærdsinstruktører målrettet med træning, der styrker hundenes selvtillid og giver dem de bedste forudsætninger for en ny start

Copyright Ridehesten.com
Hundeadfærdsinstruktør Emilie Centio Jönsson er en del af hunde-teamet hos Dyrenes Beskyttelse Aarhus, som arbejder målrettet med internathundenes træning for at give dem de bedste forudsætninger for at finde et nyt hjem. Foto: Wiegaarden

At være internathund kan være en stor omvæltning. Derfor gør personalet på Dyrenes Beskyttelse Aarhus en kæmpe indsats for at give hundene både mental og fysisk træning, der hjælper dem videre til et nyt hjem.

– Mange af hundene, der kommer her, har aldrig lært at styre deres impulser, forklarer hundeadfærdsinstruktør Emilie Centio Jönsson og tilføjer: – Derfor arbejder vi meget med impulskontrol, både når de skal have mad, have legetøj eller skal en tur i internatets park.

Individuelle træningsplaner for hver hund
I internatets hundeafdeling hænger der en stor tavle med informationer om alle hundene, inklusive en handlingsplan for hver enkelt. Der findes nemlig ikke én standardløsning, så træningen tilpasses altid den enkelte hunds behov.

En af de mest effektive træningsformer er Nose Work, hvor hundene lærer at bruge deres næse til at finde dufte. Træningen foregår både i den store park og på internatets lager, kaldet ”loppen”.

– Nose Work er fantastisk, fordi det både aktiverer deres hjerner og giver hundene en følelse af succes, fortæller Emilie og uddyber: – Når de finder frem til duften eller godbidden, bliver de virkelig stolte af sig selv og får en ’jeg kan godt’-følelse.

Socialisering og miljøtræning
For nogle hunde handler træningen ikke om at lære nye tricks, men om at overvinde frygt. Når en hund er meget nervøs, starter socialiseringen forsigtigt. Hvis den er utryg ved andre hunde, introduceres den langsomt for en rolig hund på afstand.

En af de hunde, internatet tidligere har arbejdet med, var Cuba. Han var nervøs omkring andre hunde og havde udfordringer med impulskontrol i forhold til biler og cyklister. Med tålmodig træning lærte Cuba at håndtere sine udfordringer og fik opbygget selvtillid, hvilket resulterede i, at han blev adopteret ud til en skøn familie.

Copyright Ridehesten.com
Hunde-teamet sørger for at udforme individuelle træningsplaner til hundene. Der er nemlig ikke én standardløsning, som passer til alle. Foto: Dyrenes Beskyttelse Aarhus

Et dedikeret team gør forskellen
Hundeteamet på internatet består af fire hundeadfærdsinstruktører, to veterinærsygeplejersker, en dyrepasser og souschefen. Hver dag er mindst tre fra teamet på arbejde, hvor de gennemgår dagen og planlægger den bedste træning for hundene.

– Det er hårdt arbejde, men det er det hele værd, når vi ser en hund udvikle sig og få et nyt hjem, siger Emilie. – Når en hund lærer at stole på mennesker igen, ved vi, at vi har gjort en forskel.

Copyright Ridehesten.com
Nanok er en hvid schweisisk hyrdehund på to år, som er en stor kælebamse og meget kvik til træningen. Foto: Wiegaarden

Se alle hunde til adoption hos Dyrenes Beskyttelse.

Læs også

Efterlysning: Hvem efterlod fire døvblinde hvalpe på en landevej i Jylland?

12-08-2025 10:46, af Cecilie Sønderstrup

Dyrenes Beskyttelse leder efter den tidligere ejer af fire hvalpe, der i juli blev fundet efterladt i en transportkasse på en landevej ved Brande i Midtjylland. Hvalpene, der både var døve og blinde, er formentlig resultatet af uansvarlig avl.

Benny blev reddet fra flere år med ensomhed og svigt

03-08-2025 07:32, af Sofie Elena Andersen, Dyrenes Beskyttelse

Benny havde i årevis levet et trist liv. Uden pleje og efterladt alene i et hjem, hvor gulvet var fyldt med afføring og urin. Men den dag en bekymret kvinde kontaktede Dyrenes Beskyttelses Vagtcentral 1812, begyndte hans vej mod et nyt liv.

Guide: Sådan får du og din hund den bedste tur i hundeskoven

28-07-2025 07:13, af Karla Primdal Kæregaard, Dyrenes Beskyttelse

I hundeskoven kan din hund slippe hverdagens snor, bruge kroppen og møde andre hunde – alt sammen i naturens grønne rammer. Men hvad er det egentlig, der gør hundeskoven så fantastisk for både hund og ejer? Og hvordan få du det bedste ud af jeres næste tur?

29 hunde indleveret til Dyrenes Beskyttelse

03-01-2023 08:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I alt 29 hunde er med få dages mellemrum indleveret til Dyrenes Beskyttelse i to store hundesager. Opgaven med dyrene var vokset de tidligere ejere over hovedet, og alle hundene er indleveret frivilligt til foreningen. Hundene befinder sig nu på Brande og Nordjyllands Internat

Dyreværnet fejrer 127 års fødselsdag!

11-03-2025 07:13, af Cecilie Friis Amstrup

Siden 1898 har Dyreværnet kæmpet for at beskytte og redde udsatte dyr i Danmark. Med internater, mobile dyreklinikker og en stærk stemme for dyrevelfærd fortsætter organisationen sit livsvigtige arbejde

Skrøbelige hunde i panik over festivalgæster

03-07-2018 14:32, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Årets Roskilde Festival er endnu ikke for alvor skudt i gang. Alligevel fortæller hundeansvarlig på Roskilde Dyreinternat, at internatets hunde allerede er stressede over festivalgæsternes respektløse adfærd

Flere internathunde har brug for ekstra træning før nyt hjem

03-02-2025 08:08, af Cecilie Friis Amstrup

I 2024 fik 515 hunde fra Dyrenes Beskyttelse nyt hjem. Tallet er mindre end året før, men det skyldes i høj grad, at hundene på internaterne kræver mere tid og træning, før de kan omplaceres. 

Misbrugt hund er bange for alt – bortset fra 11 måneder gammel baby

11-10-2016 14:48, af Kasper Larsson
Elizabeth Spence og hendes mand har fem kæledyr – alle sammen fra et internat. Derudover har de tre børn

Skal straffefangers dyr tvangsfjernes

28-02-2019 08:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Dyr kan bo på internat i op til et år, fordi ejer er fængslet og ikke vil overdrage dyret. DF vil se på loven

Galgo espanol: En spansk jagthund i knibe

26-11-2021 12:00, af Marie Helene Rigård Rohleder

Der lever mere end 400.000 hunde af racen galgo espanol i Spanien, hvor de bruges til jagt og væddeløb. Mange af hundene lever under kummerlige forhold, og hvis de ikke duer bliver de smidt på gaden eller skudt. Dokumentaristen Yeray Lopez er bosat i Danmark og har viet sit liv til at kæmpe for et mere dyrevenligt liv for galgoerne

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

10 skøre tegn på hundekærlighed

Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.

Havaneser debuterede i lydighedsklasse 3

23-03-2026 16:17, af Jo-Ann Nielsen

Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.

5 idéer til weekendture med hunden

Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.

Pollenallergi hos hunde: 5 vigtige tegn

Foråret bringer grønne blade, men for nogen hunde følger der desværre også en generende kløe med. Mens vi mennesker ofte nyser og får løbende næser, reagerer hundens krop typisk gennem huden, når pollentallene stiger i vejret.

Keeshonden – Den smilende selskabshund

24-03-2026 14:00, af Nanna Eriksen, Kennel Livive’s

Mød den hollandske spidshund med det ikoniske "brille-look" og et hjerte af guld. Nanna Eriksen fra Kennel Livive’s tegner her et kærligt portræt af Keeshonden, en overset raceperle, der er den ultimative skygge og trofaste følgesvend for sin ejer.

Hjerteorm breder sig: Dyrlæge råber vagt i gevær

TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.

Fart, fokus og fællesskab på banen

21-03-2026 10:00, af Redaktionen

I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.

Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.

Hundehøjskole på vej: Hjælp med indholdet

Kender du Hundekroen på Rold Gl. Kro? De er kendte for deres store kærlighed til firbenede gæster, og nu planlægger de at tage fællesskabet til et nyt niveau med en dedikeret Hundehøjskole i uge 25.

DCF satte flot punktum for sæsonen

Dansk Canicross Forbund satte i søndags et imponerende punktum for Dog Series 25/26. Hele 182 ekvipager var samlet på en gammel campingplads i Thy til en finale præget af høj fart, kølige temperaturer og enestående natur.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse