Måske det bliver et lidt langt skriv her fra Fyns Internat.
Sådan starter internatleder Lene Frahm et opslag på Facebook mandag aften.
Men det er helt åbenlyst nødvendigt, fortsætter hun.
Opslaget har hun givet titlen, Det gode selskab, og det handler om, at Lene Frahm i stigende grad oplever, at der er delte meninger om, hvilke dyr internatet bør hjælpe.
– Holdningen er mest, at vi skal hjælpe de danske hunde og ikke importhunde. Og så er der dem, der mener, at hunde, der er importeret af andre organisationer, skal have hunden retur til organisationen – da de bedre kan hjælpe gadehunde end os. Jeg er meget uenig, for mange af disse organisationer sælger bare hunden igen uden at matche og uden at formidle. En del af de hunde vi får ind, har haft to eller tre hjem via samme organisation, så de arbejder ikke seriøst for at lave en formidling, som holder hundens liv – de arbejder i mine øjne med profit for øje, siger Lene Frahm til hunden.dk.
I opslaget fortæller Lene Frahm om den forskel, hun mener, der er på at formidle hunde og sælge hunde:
Der er forskel på at handle med dyr – og så formidle. En seriøs formidler afdækker hvad der er muligt på det fysiske og det mentale – så at sige – pakker bagagen ud, så godt det lader sig gøre. Når man er færdig – bruger man sin viden til at opsætte kriterierne for det nye hjem. Og så går arbejdet i gang. Det betyder også at ikke alle rammer ind i kriterierne – selvom de efterspørger. Og en god formidler holder fast i kriterierne. For hundens skyld. Potentielt nyt hjem og hund skal møde hinanden. Inden det kan vurderes om det bliver et match. En hund er ikke bare en hund. Den er et produkt af genetik, arv, miljø, raceegenskaber, erfaringer og oplevelser – eller mangel på samme.
Hun skriver desuden, at det ikke betyder en accept af en useriøs organisation eller folk, der avler eller importerer for profittens skyld, når et internat tager hunde ind fra sådanne steder. Det handler ganske enkelt om, at hunden er kommet i klemme, og derfor har den hund også ret til hjælp.
Du kan se hele opslaget herunder
Der er faldet dom i den sag om mishandling af hunde, som er kaldt Danmarks største hundesag. Ingen bøde, en betinget fængselsstraf, og kun frakendelse til at holde hund i 3 år – andre dyr er ikke omfattet af frakendelsen. Det er de barske realiteter. “Grotesk og helt uacceptabelt” siger Britta Riis, direktør i Dyrenes Beskyttelse.
Schæferhunden Max var i utrolig dårlig forfatning, da han kom til Dyrenes Beskyttelse. Nu har han fået nye ejere og et godt liv
Dyrenes Beskyttelse og Maxi Zoo tager forskud på Valenstinsdag, når de 11. februar indbyder til valentinsgåtur 11. februar
Dyrenes Beskyttelses vagtcentral 1812 modtog flere henvendelser om dyr i nød i 2018 end nogensinde før
En kvinde fra Vissenbjerg på Fyn er dømt for at have behandlet dyr groft uansvarligt
Vi har været i kontakt med redaktør for programmet, Gadehunde for millioner, og han anerkender, at det har været specielt at lave programmet
Et nyt internat i fredelige omgivelser skal give flere hunde og familiedyr en god start på næste kapitel. Med base i det tidligere pensionat styrker Dyreværnet sin indsats i Jylland.
19 engagerede hundemennesker kunne denne weekend kalde sig færdiguddannede DKK-instruktører efter fem intense weekender på DKK Vilhelmsborg.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Selvom deres hund ikke har gjort noget galt, risikerer nogle danske hundeejere at få den fjernet og aflivet alene på baggrund af en tvivlsom DNA-test. Eksperter og Dyreetisk Råd opfordrer nu til at ændre loven om forbudte racer, så den bliver mere retfærdig og gennemsigtig.
En hundefødselsdag med leg, latter og masser af kærlighed minder os om, hvor meget gensyn mellem hvalpe og deres familier kan styrke båndene og skabe varige fællesskaber.
Foråret bringer ikke kun sol og varme, men også en øget risiko for hjertelungeorm hos hunde. Parasitten kan forårsage alvorlige sygdomsforløb, men med tidlig opdagelse og forebyggelse kan du beskytte din bedste ven.
Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Amerikansk professor i hundepsykologi har rangeret hunderacer efter, hvor intelligente de er. Her får du de ti øverste og de ti nederste
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse