Efter langvarig dialog med kennelejeren ved Haslev er det gennem den sidste uges tid lykkedes Dyrenes Beskyttelse at få ejeren til frivilligt at overdrage de mange hunde. Mange af dem var i dårlig stand. Nogle kunne ikke spise pga. store bylder i munden, en gik rundt på et brækket ben, en havde slidt tænderne helt ned. Mange hunde var møgbeskidte af at ligge i egen afføring. Af andre eksempler på vantrivsel på kennelen er særdeles dårlig foderstand, indgroede negle og nedslidte trædepuder. Desværre var 11 af hunden i så dårlig tilstand, at de ikke kunne reddes og måtte aflives. De øvrige hunde er nu under observation på internatet, så man kan finde ud af, om de er i stand til at få et godt liv ved omplacering, eller de heller ikke står til at redde. I sommer blev ejeren frataget retten til at drive kennel på grund af hundenes dårlige forhold. I december aflagde en kredsdyrlæge og politiet kennelen besøg, men alligevel blev der ikke grebet ind. Kennelen har stadig syv hunde, som de på baggrund af en aftale med politiet må beholde – de har tilladelse til at have i alt 10 hunde. Om de så evner at give disse hunde et godt liv står hen i det uvisse. Dansk Kennel Klub siger: Denne kennel (ikke DKK medlem) har i årevis blæst højt og flot på diverse myndighedskrav. I en kritisk TV udsendelse for nogle år siden medvirkede kennelens faste dyrlæge og tilkendegav, at forholdene var ok! Kenneler, som er underlagt lovbestemmelser om erhvervsmæssigt opdræt (mere end to kuld pr. år), skal have en fast dyrlæge tilknyttet. DKK vil forsøge at følge op på, hvordan Hof-Joys dyrlæge har forvaltet sit hverv. For sådanne tilstande blandt hundene bør ikke være omkostningsfri for den tilsynsførende dyrlæge, med mindre han/hun kan dokumentere, hvad vedkommende har gjort for at bringe hundenes forhold i orden.
Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.
Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.
Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.
Susan Jæger Søndergaard Mathiesen har åbnet Mathiesens HundeFokus i Bække ved Vejen. Her forenes specialudviklet collagen med professionel behandling og fleksibel drop-in-træning for alle typer hunde.
Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund