Ikke alle sygdomme vores hunde får kan helbredes, og livet med en terminalsyg hund kan være forbundet med stor sorg – men der er nogle ting, man bør overveje, når man skal hjælpe sin hund i den sidste del af livet.
1. Har hunden ondt?
Ved en lang række sygdomme, der ikke kan helbredes, er det muligt at hjælpe hunden med en støttende behandling. Den støttende behandling vil ofte inkludere smertebehandling, og det er vigtigt at man holder øje med om hunden er tilstrækkeligt smertedækket gennem hele sygdomsforløbet.
Nogle af de mest almindelige tegn på smerte, er blandt andet:
Er man i tvivl om, hvorvidt ens hund har ondt, bør man altid konsultere en dyrlæge.
2. Hvordan kan du hjælpe hunden?
Når hunden bliver syg, kan man opleve at der er ting, som hunden ikke længere kan. Det kan for eksempel være at hunden ikke kan gå så lange ture som den plejede, eller på andre måder være så aktiv som den førhen var. I sådanne tilfælde er det vigtig at man finder andre måder at aktivere hunden på, så den fortsat kan have en sjov hverdag - som eksempelvis næsearbejde eller hundepuslespil, der udfordrer hundens hjerne.
Når hunden bliver syg, vil den ofte føle sig mere sårbar end den gjorde før, og det kan derfor være nødvendigt at skærme den fra fremmede hunde, børn eller omgivelser, hvor den ikke føler sig tryg. For den syge hund, kan det være en fordel, at hverdagen er tryg og genkendelig – dog uden at det bliver kedelig.
3. Hvornår er det for meget?
Som ejer til en terminal syg hund, er det vigtigt at man løbende forholder sig til hvornår enden er nået. Det er vigtigt at man sikre sig, at hunden, på trods af sygdommen, har en godt liv og en fornuftig livskvalitet. For de fleste hundeejere vil beslutning om at sige farvel til deres hund være en utrolig hård og ubehagelig beslutning at træffe. Det er dog vigtigt at man løbende forholder sig til, hvordan hunden har det, og tager beslutningen når tid er. Er man i tvivl om, hvornår den svære beslutning skal tages, kan man altid rådføre sig med sin dyrlæge.
Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.
En ny flåtart er opdaget i Danmark. Den bringer dårligt nyt til især kæledyrsejere, da et bid fra flåten kan koste kæledyrets liv
Eller har vi blot oplevet en stigning i sædvanlige sæsonbetonede symptomer? Angsten for det uforklarlige spredte i sensommeren panik, ikke bare i Norge men også blandt danske hundeejere og i store dele af resten af hundeverdenen, da 43 hunde døde, og yderligere 207 blev syge af uforklarlig blodig diarré og opkast. Læs, hvad der er fake news og fakta i historien om den norske hundesygdom
Mandag aften meldte DKK ud, at norske hunde ikke kan deltage i den kommende weekends udstilling i Ballerup. Derudover er der taget forholdsregler for at forhindre eventuel smitte
Den dødelige Acrodermatitis, der er kendt for at ramme hvide bullterriere på hvalpestadiet er på nuværende tidspunkt ikke mulig at behandle. Ny forskning har dog opdaget den mutation, der udvikler sygdommen
Med weekendens nye tilfælde er det samlede antal af syge hunde i Norge oppe på 102. DKK afventer vurdering fra Norge
I Norge er der nyt fra Dyrlægeinstituttet. Der er endnu ikke fundet nogen årsag til gengæld er flere ting udelukket
Kramper opstår når muskler ufrivilligt begynder at trække sig sammen. Det er et tegn på sygdom i kroppen, og kan skyldes mange forskellige ting. Vi ser lidt på, hvilke sygdomme, der kan ligge bag, hvis hundens muskler går i krampe
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.
Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.
Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.
Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.
Drømmer du om at se din golden retriever i ringen eller måske endda vinde en officiel titel? Deadline for tilmelding til Golden Show Event i Egtved udløber i morgen ved midnat, så det er nu, du skal slå til for at komme med.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. april for at være med i april/maj måneds konkurrence.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.
Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.
Omkring 100 deltagere med deres firbenede makker havde i weekenden fundet vej til Bevtoft, hvor K9 Biathlon for Alle – Forårsfornemmelser blev afholdt. Løbet var årets tredje Mini Edition, og som altid var stemningen præget af fællesskab og masser af hundeglæde.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.