Klassisk rabies, som også kaldes hundegalskab, er en livsfarlig sygdom, som også kan smitte til mennesker.
Ifølge Statens Serum Institut, har sygdommen ikke været set i Danmark siden 1982, og sjældent i vores del af Europa, hvor tilfælde primært er forbundet med ulovligt importerede og uvaccinerede kæledyr. Sygdommen er dog et stort problem på verdensplan, og skønnes at være årsag til 35.000-40.000 menneskers død om året. Den nært beslægtede flagermuserabies (også kaldet European Bat Lyssa Virus) ses i den danske flagermusebestand, og kan ligeledes smitte på tværs af arter.
Symptomer på rabies
Rabies smitter fra spyt over i blodbanen, og smittes hunden med rabies, angriber virussen derefter nervesystemet og hjernen – og hjernevævet ødelægges. Det kan give en lang række symptomer, herunder blandt andet:
Fra hunden bliver smittet med rabies og til den begynder at vise symptomer, kan der gå lang tid. Ofte ses symptomerne indenfor de første tre måneder, men det kan tage helt op til et år inden sygdommen bliver tydelig. Når hunden først har udviklet symptomer, går der typisk mellem fem og femten dage før hunden dør af sygdommen.
Fremtiden for en hund med rabies
Fremtiden for en hund med rabies er dårlig, da sygdommen ikke kan behandles og hunden altid ender med at dø af sygdommen. Det er heldigvis muligt at forebygge sygdommen ved hjælp af en vaccination. Denne vaccination er nødvendig, hvis du skal ud og rejse med din hund.
Da rabies kan smitte til mennesker, er det altafgørende at du straks søger lægehjælp, hvis du mistænker at du er blevet bidt af et dyr med rabies.
/Astrid Holtet, dyrlæge
(Kilde: Statens Serum Institut)
Foråret bringer grønne blade, men for nogen hunde følger der desværre også en generende kløe med. Mens vi mennesker ofte nyser og får løbende næser, reagerer hundens krop typisk gennem huden, når pollentallene stiger i vejret.
Står du i en svær situation, hvor du ikke længere kan beholde din hund? Dyreværnet tilbyder nu gratis indlevering resten af marts for at sikre, at alle dyr får en tryg omplacering til det helt rette hjem.
Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.
I Kjellerup kan ma nu få vasket hund på Circle K. Ideen opstod, da Charlotte Thomsen blev træt af at vaske hund hjemme på badeværelset
For nogle dage siden blæste flere medier ud med nyheden om, at en hund i Hong Kong var smittet med Corona virus af sin ejer, men hvad er egentlig op og ned i sagen
Onsdag forsøgte en mand at smugle en hund ind i Danmark. Det blev fatalt for hunden
I lørdags troede Jesper Elbæk og Maria Støttrup Nielsen, at de kunne få deres elskede hund Loui hjem igen. Desværre blev parret snydt af en svindler
I takt med at flere og flere bruger sikkerhedslys, når de er ude med deres hund, er der kommet øget fokus på lygternes kvalitet og fleksibilitet. Nu lancerer Orbiloc – der er kendt for sine kvalitets LED-sikkerhedslys – en ny, smart fastgørelses-enhed, der er udviklet i samarbejde med brugerne. Den nye Quick Mount Adjustable gør det endnu lettere at placere lygten sikkert på hundens halsbånd eller sele.
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.
Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.
Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.
Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.
Drømmer du om at se din golden retriever i ringen eller måske endda vinde en officiel titel? Deadline for tilmelding til Golden Show Event i Egtved udløber i morgen ved midnat, så det er nu, du skal slå til for at komme med.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. april for at være med i april/maj måneds konkurrence.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.
Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.
Omkring 100 deltagere med deres firbenede makker havde i weekenden fundet vej til Bevtoft, hvor K9 Biathlon for Alle – Forårsfornemmelser blev afholdt. Løbet var årets tredje Mini Edition, og som altid var stemningen præget af fællesskab og masser af hundeglæde.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.