Lørdag kan man kaste sig ud i en række forhindringer på K9 Biathlon banerne rundt om Rosenholm Slot i forbindelse med hundedagene.
Man kan enten prøve 3, 6 eller 12 kilometer. På de to sidste distancer starter udfordringerne med en tur på tømmerflåde for menneske og hund. Flere må dog tage en tur i vandet fra tømmerflåden.
– Aaarh det lugter af muggen røv det her, udbryder en af de uheldige deltagere efter nærkontakt med vandet.
Senere skal både hund og menneske over voldgraven, og det foregår naturligvis svømmende.
På 3 kilometerruten er udfordringerne ikke helt så slemme, da ruten i højere grad er lagt an til, at alle skal kunne klare den.
En af dem, der har prøvet den korte rute, er Nikolai Johansen, og han fortryder ikke at have kastet sig ud i strabadserne.
– Det var hyggeligt og det foregik i et tempo, som man kunne følge med i, lyder det efterfølgende fra Nikolai Johansen, der prøvede K9 Biathlon for første gang.
– Forhindringerne var gode og ikke alt for svære. Faktisk synes jeg, der godt kunne have været lidt flere forhindringer nogle steder. Fortsætter han.
Vandforhindringerne er nogle af dem, Nikolai gerne ville have prøvet.
– Ja det kunne være fedt, men der går rygter om, at man måske kan prøve dem, når alle er kommet i mål. Ellers må vi jo bare komme igen næste år, siger han og indrømmer, at han i den grad har fået blod på tanden.
Dansk Kennel Klubs tredobbelte udstilling bød på danske vindere i top og en finale med masser af spænding!
Fra insektstik og hugormebid til algeforgiftning og vandhale – se listen over de 10 hyppigste årsager til, hvorfor vores hunde må til dyrlægen i sommersæsonen, og få tip til, hvordan du bedst passer på din firbenede ven.
Langt om længe og efter en lang og ufrivillig coronapause, lysner det nu igen. Også for dem, der gerne vil ud at løbe med deres hunde. Læs bare her
De succesfulde Hundedage fortsætter som tidligere nævnt i 2019 på Rosenholm Slot ved Aarhus. Arrangementet bliver denne gang endnu større, vildere og sjovere
Ønsket om at gøre alt så godt har nu vist sig ikke at lykkes for Dansk Retriever Klub, da en specialklub ikke kan holde skue for alle racer. Derfor er skuet på Hundedagene på Rosenholm slot igen begrænset til retrievere
Fredag blev hundedagene på Rosenholm Slot gøet i gang. Rigtig mange mennesker valgte at lægge vejen forbi og alt tyder på en dejlig hundeweekend
Er du til hunde, der arbejder for føden, og som ikke er bange for en smule action, så er Hundedagene på Rosenholm Slot lige noget for dig
På Rosenholm Slot fortsætter Hundedagene deres sejrstogt. Søndag formiddag stillede 19 børn og hunde op i konkurrencen Barn og Hund. Det gav arrangørerne visse udfordringer
Efter at have været på Valdemars Slot i to år, lå det fast, at Livstilsmessen og hundedagene skulle flytte adresse næste år. Først lød det, at arrangementet flyttede til Boltinggaard ved Ringe, men det blev for småt. Derfor er Rosenholm Slot ved Aarhus valgt som ny adresse
Når Lilleskov Hundedage løber af stablen på Rosenholm Slot 31. maj til 2. juni, er det blandt andet med et stort K9 Biathlonløb. I weekenden blev flere af forhindringerne testet
Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.
1. - 3. maj lægger Ansager græs til det største Dobermann VM i 11 år, når 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om titlen. Det er en begivenhed, der fejrer både den professionelle brugshund og den menneskelige familiemakker.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Overvægt hos hunde er et problem, som mange ejere overser. Selv få ekstra kilo kan påvirke både trivsel, bevægelighed og levetid.
Fredag den 27. marts var dagen, Maria længe havde frygtet og set frem til. Nerverne rasede, og tvivlen sneg sig ind, mens hun gjorde klar til den praktiske eksamen. Ville det tætte samarbejde med den spanske vandhund Svea bære frugt, når det virkelig gjaldt?
Helena Pryssing og hendes yngste hanhund, Shadow var tilbage i marts til Shadows første IGP 3-prøve, hvor de havde valgt at stille op til DDKs VM-kvalifikation. Der var god stemning hele dagen og hyggen var i top, selvom tingene ikke gik helt som håbet. Læs hendes beretning her.
Butikskæden NORMAL har taget et stort spring ind på markedet for dyreartikler med åbningen af deres nye koncept, ANIMAL. Den første butik slog dørene op i Aarhus den 1. april, og her er der lagt op til en shoppingoplevelse helt på hundenes præmisser med faste lave priser.
Skal ferien foregå inden for EU’s grænser, kræver det styr på dokumenter og tidsfrister. Her får du et præcist overblik over reglerne for rejse med hund i EU.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse