Lørdag kan man kaste sig ud i en række forhindringer på K9 Biathlon banerne rundt om Rosenholm Slot i forbindelse med hundedagene.
Man kan enten prøve 3, 6 eller 12 kilometer. På de to sidste distancer starter udfordringerne med en tur på tømmerflåde for menneske og hund. Flere må dog tage en tur i vandet fra tømmerflåden.
– Aaarh det lugter af muggen røv det her, udbryder en af de uheldige deltagere efter nærkontakt med vandet.
Senere skal både hund og menneske over voldgraven, og det foregår naturligvis svømmende.
På 3 kilometerruten er udfordringerne ikke helt så slemme, da ruten i højere grad er lagt an til, at alle skal kunne klare den.
En af dem, der har prøvet den korte rute, er Nikolai Johansen, og han fortryder ikke at have kastet sig ud i strabadserne.
– Det var hyggeligt og det foregik i et tempo, som man kunne følge med i, lyder det efterfølgende fra Nikolai Johansen, der prøvede K9 Biathlon for første gang.
– Forhindringerne var gode og ikke alt for svære. Faktisk synes jeg, der godt kunne have været lidt flere forhindringer nogle steder. Fortsætter han.
Vandforhindringerne er nogle af dem, Nikolai gerne ville have prøvet.
– Ja det kunne være fedt, men der går rygter om, at man måske kan prøve dem, når alle er kommet i mål. Ellers må vi jo bare komme igen næste år, siger han og indrømmer, at han i den grad har fået blod på tanden.
Dansk Kennel Klubs tredobbelte udstilling bød på danske vindere i top og en finale med masser af spænding!
Fra insektstik og hugormebid til algeforgiftning og vandhale – se listen over de 10 hyppigste årsager til, hvorfor vores hunde må til dyrlægen i sommersæsonen, og få tip til, hvordan du bedst passer på din firbenede ven.
Langt om længe og efter en lang og ufrivillig coronapause, lysner det nu igen. Også for dem, der gerne vil ud at løbe med deres hunde. Læs bare her
Ønsket om at gøre alt så godt har nu vist sig ikke at lykkes for Dansk Retriever Klub, da en specialklub ikke kan holde skue for alle racer. Derfor er skuet på Hundedagene på Rosenholm slot igen begrænset til retrievere
Hundedagene på Rosenholm Slot kan nu præsentere et skue for alle DKK hunde. Det er Dansk Retriever Klub, der arrangerer
Fredag blev hundedagene på Rosenholm Slot gøet i gang. Rigtig mange mennesker valgte at lægge vejen forbi og alt tyder på en dejlig hundeweekend
Er du til hunde, der arbejder for føden, og som ikke er bange for en smule action, så er Hundedagene på Rosenholm Slot lige noget for dig
Når Lilleskov Hundedage løber af stablen på Rosenholm Slot 31. maj til 2. juni, er det blandt andet med et stort K9 Biathlonløb. I weekenden blev flere af forhindringerne testet
Der er på mange måder gang i gryderne hos arrangørerne af Lilleskov Slots hundedage på Rosenholm Slot
K9 biathlon er blevet det nye sort i hundeverdenen. Efter den store succes ved hundedagene på Rosenholm Slot står arrangørerne nu bag endnu et K9 biathlon. Denne gang i Aabenraa
En kærlig påmindelse om de kompromiser hunde indgår for at passe ind i vores verden
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Der var fest, sol, glæde og masser af hunde, da K9 Biathlon for alle i weekenden indtog Viborg som en del af Nordic Lake Festival. Byen tog imod med åbne arme, og de smukke rammer skabte en helt unik kulisse til det, der nu kan kaldes det største K9 Biathlon for alle-event nogensinde.
I går løb DKK Puppy Cup af stablen, og det blev en dag fyldt med søde hvalpe, glade ejere og masser af publikumshygge.
Menneskets bedste ven er inviteret i Tivoli, når et af forlystelseshavens ældste events står for døren – nemlig Hundens Dag i Tivoli. Det er den dag om året, hvor flinke hunde er velkomne, og dagen mange hundevenner ser frem til. Det sker alt sammen søndag den 24. august fra kl. 11:00.
Flåter er et stigende problem for danske hunde. Varmere vintre og en længere flåtsæson, der nu strækker sig fra tidligt forår til sent efterår, øger risikoen for flåtbårne sygdomme. En ny undersøgelse fra Wilke, gennemført på vegne af Boehringer Ingelheim, viser at mange hundeejere ikke beskytter deres hunde tilstrækkeligt mod de farlige parasitter
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Inuit ankom flere hundrede år tidligere til Grønland end hidtil antaget. Det viser en kortlægning af slædehundes gener, som forskere på blandt andet Københavns Universitet står bag.
Blommerne og mirabeller hænger tungt fra træernes grene og truer med at falde ned i hovedet på de forbipasserende. Er man så heldig at gå tur på en natursti, kan man oven i købet plukker dem og nyde dem med det samme. Og er hunden med, fristes man helt naturligt til også at give sin hund et par stykker af disse sødmefyldte og saftige frugter. Men er det nu en god ide?
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet