Lørdag kan man kaste sig ud i en række forhindringer på K9 Biathlon banerne rundt om Rosenholm Slot i forbindelse med hundedagene.
Man kan enten prøve 3, 6 eller 12 kilometer. På de to sidste distancer starter udfordringerne med en tur på tømmerflåde for menneske og hund. Flere må dog tage en tur i vandet fra tømmerflåden.
– Aaarh det lugter af muggen røv det her, udbryder en af de uheldige deltagere efter nærkontakt med vandet.
Senere skal både hund og menneske over voldgraven, og det foregår naturligvis svømmende.
På 3 kilometerruten er udfordringerne ikke helt så slemme, da ruten i højere grad er lagt an til, at alle skal kunne klare den.
En af dem, der har prøvet den korte rute, er Nikolai Johansen, og han fortryder ikke at have kastet sig ud i strabadserne.
– Det var hyggeligt og det foregik i et tempo, som man kunne følge med i, lyder det efterfølgende fra Nikolai Johansen, der prøvede K9 Biathlon for første gang.
– Forhindringerne var gode og ikke alt for svære. Faktisk synes jeg, der godt kunne have været lidt flere forhindringer nogle steder. Fortsætter han.
Vandforhindringerne er nogle af dem, Nikolai gerne ville have prøvet.
– Ja det kunne være fedt, men der går rygter om, at man måske kan prøve dem, når alle er kommet i mål. Ellers må vi jo bare komme igen næste år, siger han og indrømmer, at han i den grad har fået blod på tanden.
Dansk Kennel Klubs tredobbelte udstilling bød på danske vindere i top og en finale med masser af spænding!
Fra insektstik og hugormebid til algeforgiftning og vandhale – se listen over de 10 hyppigste årsager til, hvorfor vores hunde må til dyrlægen i sommersæsonen, og få tip til, hvordan du bedst passer på din firbenede ven.
Langt om længe og efter en lang og ufrivillig coronapause, lysner det nu igen. Også for dem, der gerne vil ud at løbe med deres hunde. Læs bare her
Der er på mange måder gang i gryderne hos arrangørerne af Lilleskov Slots hundedage på Rosenholm Slot
Når Lilleskov Hundedage løber af stablen på Rosenholm Slot 31. maj til 2. juni, er det blandt andet med et stort K9 Biathlonløb. I weekenden blev flere af forhindringerne testet
Hundedagene på Rosenholm Slot kan nu præsentere et skue for alle DKK hunde. Det er Dansk Retriever Klub, der arrangerer
De succesfulde Hundedage fortsætter som tidligere nævnt i 2019 på Rosenholm Slot ved Aarhus. Arrangementet bliver denne gang endnu større, vildere og sjovere
Ønsket om at gøre alt så godt har nu vist sig ikke at lykkes for Dansk Retriever Klub, da en specialklub ikke kan holde skue for alle racer. Derfor er skuet på Hundedagene på Rosenholm slot igen begrænset til retrievere
Når man som højgravid drøner rundt i tre dage med fart i benene og turbo på stemmelæberne, så kan man godt føle sig en smule brugt bagefter. Det kan arrangør af Hundedagene på Rosenholm Slot godt sætte sig ind i
På Rosenholm Slot fortsætter Hundedagene deres sejrstogt. Søndag formiddag stillede 19 børn og hunde op i konkurrencen Barn og Hund. Det gav arrangørerne visse udfordringer
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Del 2 af Karen Frost Knudsens populære serie er landet i november nummeret af HUNDEN
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Hunde, fællesskab og mangfoldighed mødes på Ledreborg Slot og i Svendborg
Kulde påvirker hunde forskelligt, og mange af de første tegn kan være svære at opdage. Når du kender signalerne, kan du give hunden tryghed og sikre, at vinterens gåture bliver en god oplevelse
Mød den dansk/svenske gårdhund i det nye nummer af HUNDEN