Roserne er dalet ned i armene på arrangørerne af hundedagene i én lind strøm. De tre dage på Rosenholm Slot lignede mest af alt en festival for hunde og hundefolk. En festival, hvor det handlede om fællesskab og hygge om den fælles interesse, vi alle har, nemlig hundene.
Selvfølgelig handlede det om at vinde i de konkurrencer, man stillede op i under hundedagene, men atmosfæren var afslappet, og man oplevede ikke, at folk snerrerede ad hinanden.
Under hundedagene blev gæsterne præsenteret for ting, de måske ikke lige havde forventet. Præsentationerne var spændende, og fungerede perfekt som små smagsprøver, der smagte efter mere.
Arrangør Lotte Höhrmann havde da også svært ved at få armene ned, da den sidste gæst havde forladt slottet.
– Tre fuldstændig vanvittige dage er slut. Vores absolut største arrangement til dato med en masse nyheder på programmet. Vi er lykkelige for at være kommet i mål uden ulykker under vores første K9 Biathlon. Fantastisk indsats af vores 3 dyrlægehold fra hver deres klinik, der straks var på pletten, ved det mindste vov om assistance, siger hun og fortsætter:
– Afviklingen af diverse aktiviteter er gået rigtig fornuftigt, som altid med lidt extra indslag og improvisationer i sidste øjeblik.
Glæden er da også stor over, at det ikke blev til en familieforøgelse i denne weekend.
– Tror den største lettelse er, at jeg kom igennem uden at gå i fødsel. Jeg holdt til søndag efter 16.00, siger hun og sender et stort tak ud til alle, der har deltaget:
– Vi er dybt rørte, taknemmelige og stolte over alt den fantastiske feedback, vi allerede har fået og de mange henvendelser vedrørende 2020. Nu står den dog lige på lidt restitution og barsel, inden vi tager stilling til hvad der skal ske. Tusind tak til vores vidunderlige frivillige, skønne sponsorer, standholdere og alle andre der har været med til at gøre HUNDEDAGENE mulig i 2019, lyder det fra en tydeligt træt Lotte Höhrmann
Dansk Kennel Klubs tredobbelte udstilling bød på danske vindere i top og en finale med masser af spænding!
Fra insektstik og hugormebid til algeforgiftning og vandhale – se listen over de 10 hyppigste årsager til, hvorfor vores hunde må til dyrlægen i sommersæsonen, og få tip til, hvordan du bedst passer på din firbenede ven.
Langt om længe og efter en lang og ufrivillig coronapause, lysner det nu igen. Også for dem, der gerne vil ud at løbe med deres hunde. Læs bare her
I den kommende weekend ville årets kæmpe event Hundedagene fylde området omkring Vilhelmsborg. Sådan skulle det ikke gå, men Lotte Höhrmann er jo ikke lige til at slå ud af kurs
Hunden.dk mødte Nikolai Johansen og hans hund Dexter, da de var kommet i mål efter 3km K9 Biathlon på Rosenholm Slot. De havde begge fået lyst til mere
Lilleskov Slot, der blandt andet står bag K9 Biathlon for alle, bruger nu deres store succes til at hjælpe andre. Derfor har de bestemt at donere en stor del af overskuddet fra virtuelle løb til Danmarksindsamlingen
Prisen på hunde, katte og andre kæledyr er under Corona steget i takt med vores lyst til firbenet selskab, når vi har arbejdet hjemme eller været i isolation. Det har gjort køb af en hund eller kat til en stor investering, hvor mange har betalt 15-25.000 kroner for en firbenet ven.
På Rosenholm Slot fortsætter Hundedagene deres sejrstogt. Søndag formiddag stillede 19 børn og hunde op i konkurrencen Barn og Hund. Det gav arrangørerne visse udfordringer
Har du hanhund, er det nu, det er en god ide at holde godt fast i snoren. Når hunhundene først kommer i løbetid, glemmer hanhundene hurtigt alt det, de har lært om at komme, når ejeren kalder på gåturen. Selv det at blive i haven kan for nogle hanhunde også blive sat på prøve. Hundeekspert fra Agria Dyreforsikring giver gode råd til, hvordan du kan sikre, at din hanhund ikke stikker af og kommer til skade eller parrer naboens hunhund ved en fejl
Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Vidste du, at du med simple øvelser kan styrke bånddet mellem dig og hunden? Vi har samlet fem sjove øvelser, der ikke bare aktiverer din hund mentalt, men også bygger tillid og forståelse mellem jer i en travl hverdag.
Skovlund Stadion danner rammen om IDC World Championship IGP fra 1. til 3. maj. 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om den prestigefyldte titel i den vestjyske forårssol.
Skal du rejse med hund til Frankrig i 2026? Få styr på regler om EU-pas, rabiesvaccination, indrejsekrav og særlige regler for hunderacer, så du undgår problemer ved grænsen og kan nyde ferien uden bekymringer.
Når pinsesolen står over Skagen den 23. og 24. maj 2026, danner Skagen Strand Hotel & Resort rammen om en stemningsfuld nordisk udstilling med både historie, hunde og fællesskab i centrum.
Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Alperne kalder, men har du styr på reglerne for din firbenede rejsekammerat? Østrig er en populær destination for aktive hundeejere, men det kræver, at dokumentation, transport og lokale bestemmelser er på plads, før turen går sydpå.
Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.