Roserne er dalet ned i armene på arrangørerne af hundedagene i én lind strøm. De tre dage på Rosenholm Slot lignede mest af alt en festival for hunde og hundefolk. En festival, hvor det handlede om fællesskab og hygge om den fælles interesse, vi alle har, nemlig hundene.
Selvfølgelig handlede det om at vinde i de konkurrencer, man stillede op i under hundedagene, men atmosfæren var afslappet, og man oplevede ikke, at folk snerrerede ad hinanden.
Under hundedagene blev gæsterne præsenteret for ting, de måske ikke lige havde forventet. Præsentationerne var spændende, og fungerede perfekt som små smagsprøver, der smagte efter mere.
Arrangør Lotte Höhrmann havde da også svært ved at få armene ned, da den sidste gæst havde forladt slottet.
– Tre fuldstændig vanvittige dage er slut. Vores absolut største arrangement til dato med en masse nyheder på programmet. Vi er lykkelige for at være kommet i mål uden ulykker under vores første K9 Biathlon. Fantastisk indsats af vores 3 dyrlægehold fra hver deres klinik, der straks var på pletten, ved det mindste vov om assistance, siger hun og fortsætter:
– Afviklingen af diverse aktiviteter er gået rigtig fornuftigt, som altid med lidt extra indslag og improvisationer i sidste øjeblik.
Glæden er da også stor over, at det ikke blev til en familieforøgelse i denne weekend.
– Tror den største lettelse er, at jeg kom igennem uden at gå i fødsel. Jeg holdt til søndag efter 16.00, siger hun og sender et stort tak ud til alle, der har deltaget:
– Vi er dybt rørte, taknemmelige og stolte over alt den fantastiske feedback, vi allerede har fået og de mange henvendelser vedrørende 2020. Nu står den dog lige på lidt restitution og barsel, inden vi tager stilling til hvad der skal ske. Tusind tak til vores vidunderlige frivillige, skønne sponsorer, standholdere og alle andre der har været med til at gøre HUNDEDAGENE mulig i 2019, lyder det fra en tydeligt træt Lotte Höhrmann
Dansk Kennel Klubs tredobbelte udstilling bød på danske vindere i top og en finale med masser af spænding!
Fra insektstik og hugormebid til algeforgiftning og vandhale – se listen over de 10 hyppigste årsager til, hvorfor vores hunde må til dyrlægen i sommersæsonen, og få tip til, hvordan du bedst passer på din firbenede ven.
Langt om længe og efter en lang og ufrivillig coronapause, lysner det nu igen. Også for dem, der gerne vil ud at løbe med deres hunde. Læs bare her
Her får du klummen fra HUNDEN 05/2020. En opløftende klumme af Lise-Lotte Christensen
Igen i år er der lagt op til ren hundelykke, når hundagene fylder pinsen med underholdning for alle med bare et lille hundehjerte bankende i brystet
Godt 80 hunde blev i weekenden bedømt på helt andre parametre, end hundefolk er vant til
Fødevareminister Jacob Jensen viser vejen med ”den danske model for sund hundeavl”. – Vi skal have bedre dyrevelfærd for hunde, og det får vi bl.a. ved at fokusere på at vælge at bruge de sundeste avlsdyr samt at give avlstæven gode betingelser. Det skal gælde for alle hunde, der opdrættes i Danmark og ikke kun i den organiserede del af hundeopdrættet, lyder det resolut fra Jacob Jensen, minister for landbrug, fødevarer og fiskeri.
Så er billederne fra i lørdags klar. Du kan finde et link til billederne i denne artikel
Du tager en masse hunde, tilsætter børn og voksne i alle aldre, blender dem med vand, mudder, en kæmpe forhindringsbane og højt humør, så har du et ”K9 Biathlon for alle”
Hundedagene på Valdemars Slot blev endnu en succesoplevelse for arrangør og idekvinde Lotte Höhrmann Lund, der dog allerede mandag aften betalte prisen for det hårde arbejde
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Når man tør kaste sig ud i noget helt nyt
Fantastisk præstation af det danske landshold ved VM i Østrig i weekenden
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Det er snart halloween og derfor er det også absolut højsæson for græskar. Men hvordan er det nu med hunde og græskar?
Det nye nummer af HUNDEN er spækket med alt det, vi elsker – fællesskab, viden og kærligheden til hunde.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Hunde kan være en uvurderlig støtte for mennesker med psykiske udfordringer, men der mangler nationale retningslinjer, der både beskytter hundenes velfærd og sikrer kvaliteten i arbejdet
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. oktober for at være med i november måneds konkurrence.