Roserne er dalet ned i armene på arrangørerne af hundedagene i én lind strøm. De tre dage på Rosenholm Slot lignede mest af alt en festival for hunde og hundefolk. En festival, hvor det handlede om fællesskab og hygge om den fælles interesse, vi alle har, nemlig hundene.
Selvfølgelig handlede det om at vinde i de konkurrencer, man stillede op i under hundedagene, men atmosfæren var afslappet, og man oplevede ikke, at folk snerrerede ad hinanden.
Under hundedagene blev gæsterne præsenteret for ting, de måske ikke lige havde forventet. Præsentationerne var spændende, og fungerede perfekt som små smagsprøver, der smagte efter mere.
Arrangør Lotte Höhrmann havde da også svært ved at få armene ned, da den sidste gæst havde forladt slottet.
– Tre fuldstændig vanvittige dage er slut. Vores absolut største arrangement til dato med en masse nyheder på programmet. Vi er lykkelige for at være kommet i mål uden ulykker under vores første K9 Biathlon. Fantastisk indsats af vores 3 dyrlægehold fra hver deres klinik, der straks var på pletten, ved det mindste vov om assistance, siger hun og fortsætter:
– Afviklingen af diverse aktiviteter er gået rigtig fornuftigt, som altid med lidt extra indslag og improvisationer i sidste øjeblik.
Glæden er da også stor over, at det ikke blev til en familieforøgelse i denne weekend.
– Tror den største lettelse er, at jeg kom igennem uden at gå i fødsel. Jeg holdt til søndag efter 16.00, siger hun og sender et stort tak ud til alle, der har deltaget:
– Vi er dybt rørte, taknemmelige og stolte over alt den fantastiske feedback, vi allerede har fået og de mange henvendelser vedrørende 2020. Nu står den dog lige på lidt restitution og barsel, inden vi tager stilling til hvad der skal ske. Tusind tak til vores vidunderlige frivillige, skønne sponsorer, standholdere og alle andre der har været med til at gøre HUNDEDAGENE mulig i 2019, lyder det fra en tydeligt træt Lotte Höhrmann
Dansk Kennel Klubs tredobbelte udstilling bød på danske vindere i top og en finale med masser af spænding!
Fra insektstik og hugormebid til algeforgiftning og vandhale – se listen over de 10 hyppigste årsager til, hvorfor vores hunde må til dyrlægen i sommersæsonen, og få tip til, hvordan du bedst passer på din firbenede ven.
Langt om længe og efter en lang og ufrivillig coronapause, lysner det nu igen. Også for dem, der gerne vil ud at løbe med deres hunde. Læs bare her
2023 bliver et stort hundeår. Snart er det tid til European Dog Show, og VM i dogdance som bliver årets helt store højdepunkt. Men som vi tidligere har skrevet, bliver der også masser af K9 Biathlon for alle, og nu afslører Dacia, at virksomheden bliver navngivende hovedsponsor for K9 Biathlon hele 2023
Allerede fra den 1. december 2024 er Agria Dyreforsikring en del af sponsorteamet bag Skandinaviens største terrænløb med hund, K9 Biathlon for alle. Et samarbejde, der vil gavne både de firbenede og deres ejere.
Fredag blev hundedagene på Rosenholm Slot gøet i gang. Rigtig mange mennesker valgte at lægge vejen forbi og alt tyder på en dejlig hundeweekend
Når Lilleskov Hundedage løber af stablen på Rosenholm Slot 31. maj til 2. juni, er det blandt andet med et stort K9 Biathlonløb. I weekenden blev flere af forhindringerne testet
Hunde er trofaste, men det er hundeejere også, når kæledyret skal have et navn. Derfor er der også kun blevet plads til to nye navne på listerne over Danmarks mest populære hundenavne i 2022
Dansk Kennel Klub’s adfærdskonsulent Lise Lotte Christensen advarer imod den mexikansk-amerikansk hundetræner Cesar Millan, der den 10. maj i år gæster danmark for med sit show: ”Cesar Millan LIVE".
Juleaften fungerer hunden ofte som det rolige anker midt i festlighedernes forventningsfulde larm og travle forberedelser. Når julefreden endelig sænker sig, minder hunden os om værdien af det mest enkle nærvær og den ubetingede kærlighed.
Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.
Nystegt mortensand kan få mundvandet til at løbe på de fleste hunde, men pas på med at lade hunden få del af anden - skroget kan nemlig være farligt for hunde
Mange tror, at et godt kamera og masser af lækker teknik automatisk giver gode billeder og flotte vinkler af hunden. I virkeligheden handler det ofte om noget langt mere simpelt, og en del billigere.
Når hunden træder ind i sine gyldne år, ændrer båndet mellem hund og ejer sig til noget dybere og mere støt. Der findes en helt særlig skønhed i seniorhundens ro, som minder os om at sætte farten ned og nyde nuet.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
I dette blogindlæg vil jeg fortælle om, hvorfor pauser er så vigtige for en skolehunde som James, og hvorfor det samme gælder for alle familiehunde. Jeg kommer også ind på, hvorfor det er vigtigt, at hunde allerede som hvalpe og unghunde lærer at lave det, jeg kalder “ingenting”.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Når frosten bider udenfor, søger mange hunde mod de varmeste steder i huset, herunder ejerens seng. Men er det en god idé for hygiejnen og nattesøvnen, eller bør sengen forblive en hundefri zone?
Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller