Guf for juniorhandlere på Rosenholm Slot til Hundedagene

30-04-2019 08:28, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Så er der endnu en nyhed fra hundedagene på Rosenholm Slot, der finder sted om en måned. Der bliver nemlig arrangeret gode ting for juniorhandlere

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

Kom og dyst om titlen ”Rosenholms Bedste Juniorhandler 2019.” Sådan lyder opfordringen fra folkene bag Hundedagene. Fredag 31 maj kl. 13.00 bliver den dagenes store juniorhandlingkonkurrence nemlig bjæffet i gang, og det kommer til at foregå på en lidt anden måde, end man er vant til fra DKK’s hundeudstillinger.

Konkurrencen er en uofficiel, morsom udstillingsform, hvor de unge handlere kan øve såvel sig selv som hunden til andre udstillinger. Ved lodtrækning dyster juniorhandlerne mod hinanden to og to, indtil der kun er ca. 4 tilbage.

I konkurrencen skal handleren vise sin hund bedst muligt frem. Det vigtigste er kontakten og glæden mellem hund og barn. Der dømmes ikke på eksteriør, men på barnets evne, og engagement til at få hunden til at vise sig bedst muligt og til også at være opmærksom på hundens behov for klap og kæl.

Det er Dansk Retriever Klub, der afholder matchen, som er for alle børn og unge fra 3 til og med 17 år. Desuden kan alle hunde uanset race og herkomst med og uden tavler deltage.

Der lægges ud med en workshop fra 10-12.00 hvor alle kan komme og træne, få gode råd og hjælp, inden matchen starter kl. 13.00.

Indskrivning på dagen hos Dansk Retriever Klub

Pris 50 kr pr barn

Dommer Ada Bentivenga

Der er goodiebags til alle tilmeldte

Læs også

Nu skal coronaformen testes for både to- og firbenede

14-07-2020 11:40, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Langt om længe og efter en lang og ufrivillig coronapause, lysner det nu igen. Også for dem, der gerne vil ud at løbe med deres hunde. Læs bare her

Vi hylder Hundedagene

25-05-2020 15:23, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I den kommende weekend ville årets kæmpe event Hundedagene fylde området omkring Vilhelmsborg. Sådan skulle det ikke gå, men Lotte Höhrmann er jo ikke lige til at slå ud af kurs

Hundedagene er aflyst

03-04-2020 14:01, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det skulle have været et af årets hundehøjdepunkter. Men nu er det aflyst på grund af corona. Arrangør lover at vende tilbage i 2021 med et endnu større arrangement 

Arrangør af hundedage jubler

22-05-2018 14:13, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hundedagene på Valdemars Slot blev endnu en succesoplevelse for arrangør og idekvinde Lotte Höhrmann Lund, der dog allerede mandag aften betalte prisen for det hårde arbejde

Hundedagene tager allerede form

23-01-2020 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Igen i år er der lagt op til ren hundelykke, når hundagene fylder pinsen med underholdning for alle med bare et lille hundehjerte bankende i brystet

Rekordmange tilmeldte til hundeløb i Thyregod

18-04-2024 08:00, af Anne Cecilie Sohl

Små to måneder før Lilleskov Slot ved Thyregod ved Give igen lægger have til K9 Biathlon for alle DM og Dacia Cup er der slået deltagerrekord.

Advarsel: Pas på med halsbåndene

15-02-2021 12:10, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Lørdag var Lotte Christina Neupart og Michael Hansen tæt på at miste deres ene hund, da den var tæt på at blive kvalt i halsbåndet. Nu advarer Lotte andre hundeejere

Undgå julens farer for hunden

02-12-2021 09:01, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Julepynt, gaveindpakning og ikke mindst børnenes julegaver kan alle være årsagen til, at din hund pludselig får det dårligt i juletiden, pga. ting, der sætter sig fast i mave eller tarm – noget der kan ende med en tur på dyrlægens operationsbord. Lotte Evers, hundeekspert hos Agria Dyreforsikring, giver derfor råd til en tryg jul med hunden

Lise Lotte Christensen i Aftenshoweet

19-05-2011 10:34, af Anne Kristine Tollestrup
I aften, torsdag, kan du se Dansk Kennel Klubs adfærdskonsulent Lise Lotte Christensen, når hun præsenterer ”Projekt barn og hund”.

Crazy Dog Days ser dagens lys

03-02-2022 15:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hvad skal du lave i weekenden 28. og 29. maj? Du kunne bruge weekenden på Lilleskov Slot ved Give

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Hver pote tæller hos Dyreværnets nye internat

18-04-2025 07:00, af Cecilie Friis Amstrup

Et nyt internat i fredelige omgivelser skal give flere hunde og familiedyr en god start på næste kapitel. Med base i det tidligere pensionat styrker Dyreværnet sin indsats i Jylland.

Nye instruktører klar til træningspladserne

28-04-2025 15:13, af Cecilie Friis Amstrup

19 engagerede hundemennesker kunne denne weekend kalde sig færdiguddannede DKK-instruktører efter fem intense weekender på DKK Vilhelmsborg.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Uklare regler gør hundeloven til en fælde for ejere

25-04-2025 09:07, af Cecilie Friis Amstrup

Selvom deres hund ikke har gjort noget galt, risikerer nogle danske hundeejere at få den fjernet og aflivet alene på baggrund af en tvivlsom DNA-test. Eksperter og Dyreetisk Råd opfordrer nu til at ændre loven om forbudte racer, så den bliver mere retfærdig og gennemsigtig.

Hundefødselsdag med logrende haler og store smil

26-04-2025 07:29, af Cecilie Friis Amstrup

En hundefødselsdag med leg, latter og masser af kærlighed minder os om, hvor meget gensyn mellem hvalpe og deres familier kan styrke båndene og skabe varige fællesskaber.

Hjertelungeorm truer danske hunde

29-04-2025 10:46, af Cecilie Friis Amstrup

Foråret bringer ikke kun sol og varme, men også en øget risiko for hjertelungeorm hos hunde. Parasitten kan forårsage alvorlige sygdomsforløb, men med tidlig opdagelse og forebyggelse kan du beskytte din bedste ven.

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

AFSLØRING: De 10 klogeste hunderacer

27-08-2019 08:57, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Amerikansk professor i hundepsykologi har rangeret hunderacer efter, hvor intelligente de er. Her får du de ti øverste og de ti nederste

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse