Kom og dyst om titlen ”Rosenholms Bedste Juniorhandler 2019.” Sådan lyder opfordringen fra folkene bag Hundedagene. Fredag 31 maj kl. 13.00 bliver den dagenes store juniorhandlingkonkurrence nemlig bjæffet i gang, og det kommer til at foregå på en lidt anden måde, end man er vant til fra DKK’s hundeudstillinger.
Konkurrencen er en uofficiel, morsom udstillingsform, hvor de unge handlere kan øve såvel sig selv som hunden til andre udstillinger. Ved lodtrækning dyster juniorhandlerne mod hinanden to og to, indtil der kun er ca. 4 tilbage.
I konkurrencen skal handleren vise sin hund bedst muligt frem. Det vigtigste er kontakten og glæden mellem hund og barn. Der dømmes ikke på eksteriør, men på barnets evne, og engagement til at få hunden til at vise sig bedst muligt og til også at være opmærksom på hundens behov for klap og kæl.
Det er Dansk Retriever Klub, der afholder matchen, som er for alle børn og unge fra 3 til og med 17 år. Desuden kan alle hunde uanset race og herkomst med og uden tavler deltage.
Der lægges ud med en workshop fra 10-12.00 hvor alle kan komme og træne, få gode råd og hjælp, inden matchen starter kl. 13.00.
Indskrivning på dagen hos Dansk Retriever Klub
Pris 50 kr pr barn
Dommer Ada Bentivenga
Der er goodiebags til alle tilmeldte
Dansk Kennel Klubs tredobbelte udstilling bød på danske vindere i top og en finale med masser af spænding!
Fra insektstik og hugormebid til algeforgiftning og vandhale – se listen over de 10 hyppigste årsager til, hvorfor vores hunde må til dyrlægen i sommersæsonen, og få tip til, hvordan du bedst passer på din firbenede ven.
Langt om længe og efter en lang og ufrivillig coronapause, lysner det nu igen. Også for dem, der gerne vil ud at løbe med deres hunde. Læs bare her
Selvom man er erfaren opdrætter, går tingene ikke altid som man forventer. Det kan Lotte Höhrmann skrive under på
Dyreværnet og Dansk Kennel Klub vinder banebrydende sag i retten
TVSyd har den seneste tid sat fokus på New Hope Denmark, og hvordan man her tager portugisiske gadehunde af tvivlsom karakter til Danmark. DKK’s adfærdskonsulent advarer mod at købe hund hos foreningen
Som sædvanlig lægges der op til noget stort, når Hundedagene løber af stablen i pinsedagene på Vilhelmsborg
2023 bliver et stort hundeår. Snart er det tid til European Dog Show, og VM i dogdance som bliver årets helt store højdepunkt. Men som vi tidligere har skrevet, bliver der også masser af K9 Biathlon for alle, og nu afslører Dacia, at virksomheden bliver navngivende hovedsponsor for K9 Biathlon hele 2023
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.
Rosa er ikke blot et kæledyr, men et levende hjælpemiddel, der har givet hendes ejer friheden og meningen med livet tilbage. Den lille Pomeranian gør som psykiatrisk servicehund en verden til forskel i alt fra supermarkedet til nattesøvnen.
Er din form ikke til maraton, eller har du en hund, der hellere vil snuse end sprinte? Hos K9 Biathlon for Alle ved Ledreborg Slot er der plads til alle typer af motionsformer, højder og aldre, så længe glæden ved hunden er i fokus.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Klubben samlede 40 deltagere til gratis temadag – fuld af faglighed, netværk og inspirerende samtaler om opdræt.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?