Det er lige så svært at miste sit kæledyr som et familiemedlem

29-11-2022 09:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Når Mette i årets udgave af DR’s Gift ved første blik græder over tabet af sin elskede hund, Gunnar, så er hun ikke alene. En ny, dansk undersøgelse viser, at næsten halvdelen af danske hundeejere oplevede sorgen ved at miste hunden lige så stærkt, som hvis de havde mistet et familiemedlem eller en nær ven

Copyright Ridehesten.com
Foto: Agria

 

Hvordan oplever hunde- og kattejere deres kæledyrs død? Hvor og hvordan dør de, og er der sket nogen ændring i, hvordan vi sørger? Det er nogle af spørgsmålene om hundes og kattes død, som 581 hundeejere og 572 katteejere har svaret på i Agria Dyreforsikrings nye undersøgelse.

 

Føles som at miste et familiemedlem for halvdelen af danskerne

Alle kæledyrsejere oplever at miste deres kæledyr, og undersøgelsen viser, at de fleste bliver meget berørte. Hele 45 procent af hundeejerne oplever sorgen over at miste deres ”bedste ven” lige så stærkt, som sorgen ved at miste et familiemedlem eller en nær ven. 38 procent af katteejerne efterlades med samme voldsomme sorg.

- Der er stærke følelser, som melder sig, og tabet kan være stort, når man mister en hund eller kat. At så mange sammenligner det med tabet af et familiemedlem eller en nær ven viser med al tydelighed dyrenes store betydning for os mennesker, siger Lotte Evers, hundeekspert hos Agria Dyreforsikring.

 

Vores kæledyr skal ikke leve med smerte

Det er de færreste af os, der ønsker, at vores kæledyr skal leve med smerte. Tre ud af fire vil vælge aflivning, når der ikke længere er behandlingsmetoder, der kan lindre dyrets smerter, eller når den firbenede ven ikke længere kan leve et naturligt liv.

- Langt de fleste er enige om, at dyr ikke skal leve med smerter og skal være i stand til at leve et liv med god livskvalitet. Det vidner om, at danskerne har stor respekt for deres kæledyr, siger Lotte Evers.

 

Få benytter sig af muligheden for at få aflivet dyret hjemme

De fleste hunde og katte tager deres sidste åndedrag på en dyreklinik, hvor de bliver aflivet af en dyrlæge, mens kæledyrsejeren er til stede. Det gælder 69 procent af hundene, og 60 procent af kattene.
At få hjemmebesøg og aflive dyret i hjemmet er en mulighed, som hhv. 26 procent af hundeejerne og 20 procent katteejerne foretrak.

- At lade dyrlægen aflive dyret derhjemme kan faktisk være en god måde at sige det sidste farvel. Det kan gøre afskeden mere ??tryg og skabe ro hos både kæledyrsejere og dyr i de sidste øjeblikke sammen, men er selvfølgelig noget, der ofte må planlægges lidt tid i forvejen,  siger Lotte Evers.

 

Flere vælger urne

I modsætning til vores nabolande er individuel kremering ikke særlig udbredt i Danmark. Hhv. 16 procent af hundene kremeres, mod 10 procent af kattene. Men det er en tendens i kraftig vækst. Ifølge dyrlægekonsulent hos Agria Dyreforsikring Mogens Brix er denne tendens et udtryk for kæledyrenes voksende status i familien:

- Vi vælger i stigende grad individuel kremering, fordi vi gerne vil have vores hund og kat hjem i en urne enten til at grave ned i blomsterbedet eller have stående fremme. Det er et smukt og skattet minde om et savnet familiemedlem. Undersøgelsen viser også, at den mest almindelige begravelsesmåde er begravelse i haven. Knap halvdelen af ??hundene begraves i haven - 43 procent. For kattene er tallet noget højere – nemlig 59 procent. Når vi vælger begravelse i haven eller at urnen står fremme i hjemmet, er det udtryk for, at vi ønsker at have vores kæledyr tæt på os – også når de har forladt denne jord, siger Lotte Evers.

 

Informationsklasse: Intern

Det er vigtigt, at nedgravningen ikke er i strid med miljølovgivningen eller anden lovgivning, og dyret skal være dækket med tilstrækkelig jord, så ådselædere ikke kan grave det op.
- Når man skal tage stilling til, hvad der skal ske med kæledyret efter bortgang, er det vigtigt at undersøge, hvad der gælder i den kommune, man bor i, slutter Lotte Evers.

Undersøgelsen er foretaget af Agria Dyreforsikring i samarbejde med analyseinstituttet Xtreme i 2022. Undersøgelsen bygger på svar fra 581 danske hundeejere og 572 danske katteejere.

HER KAN DU HØRE VORES PODCAST OM ANNE-MARIE, DER TILBYDER TERAPI TIL MENNESKER, DER ER I SORG OVER AT HAVE MISTET DERES KÆLEDYR

Læs også

Reducer risikoen for skader hos din jagthund

26-09-2025 07:00, af Agria
Jagt|

Selv om vi stadig nyder den lune sommervarme, er efterårets jagtsæson allerede skudt i gang. Desværre er det ikke ualmindeligt, at vores firbenede hjælpere kommer til skade i forbindelse med jagten: Skadesrisikoen er høj under de lange dages arbejde i hårdt terræn. Læs her, hvordan du kan minimere risikoen for skader hos din jagthund.

Forskning: Minimerer stress og smerter hos hunde og ejere

15-09-2025 07:00, af Lotte Evers, Agria Forsikring

Det kan være udfordrende for den almindelige hundeejer at vurdere, om en hund har ondt eller er stresset. En gruppe forskere vil nu undersøge, hvordan hundens personlighed påvirker dens reaktioner på smerte og stress og desuden måle, hvordan en hund kan blive påvirket af dens ejer. 

Maveproblemer: 62% af hundeejerne kan spare dyrlægebesøget

10-08-2025 06:57, af Cecilie Friis Amstrup

I juni var mave-tarmlidelser den mest almindelige årsag til, at hundeejere kontaktede dyrlægen hos Agria. Men 62 % af disse hundeejere undgik dyre klinikbesøg og den dertilhørende stress for både hund at ejer, fordi de kunne nøjes med at søge dyrlægerådgivning i hjemmet via en digital dyrlægetjeneste.

Gode spørgsmål at stille opdrætteren

10-08-2022 09:43, af Lotte Evers

Det kan være svært at vælge den rette opdrætter, når man skal have hund. Her er nogle spørgsmål fra Spanielbogen, som er gode at stille til opdrætteren

Gode råd til hundeejere: Spar på budgettet uden at hunden mærker det

23-11-2022 12:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

De fleste hundeejere vil aldrig vil lade det gå ud over deres firbenede venner, når der skal spares. De vil hellere spise havregrød end skære ned på godbidderne til Fido. Men i disse tider med kraftigt stigende priser kan det alligevel være en god idé at give hundebudgettet et eftersyn

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Vælg din race med hjernen - ikke kun hjertet

03-08-2022 08:00, af Lotte Evers

I Spanielbogen fortæller Lotte Evers følgende om, hvilken del af kroppen man bør bruge, når man vælger hund

Livsforsikring på kæledyr

11-01-2023 08:52, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Prisen på hunde, katte og andre kæledyr er under Corona steget i takt med vores lyst til firbenet selskab, når vi har arbejdet hjemme eller været i isolation. Det har gjort køb af en hund eller kat til en stor investering, hvor mange har betalt 15-25.000 kroner for en firbenet ven.

Undgå ulykker: Husk reflekser til dig selv og din hund

24-09-2021 08:41, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Reflekser er ikke bare til ungernes rygsække og til cyklerne, nej, de er også vigtige til både hunden og dig selv, når I går tur i skumring eller mørke. Efteråret har meldt sin ankomst, og det bliver lyst senere og mørkt, før man venter det. Det behøver ikke være mere end halvmørkt, før en hund er helt usynlig for bilisterne. Lotte Evers, hundeekspert hos Agria Dyreforsikring, kommer her med en håndfuld gode råd til den mørke tid

Hvordan vælger du den rigtige hunderace?

26-04-2023 10:38, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er ingen hemmelighed, at danskerne har en stor kærlighed til hunde. Faktisk kan man finde en hund i hver 4.-5. danske husstand, hvilket gør dem til et af de mest foretrukne kæledyr i landet. Og mens en hund kan være en kilde til mange glade og hyggelige stunder, kan hverdagen blive udfordrende både for hund og ejer, hvis ikke man vælger race med omhu

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Formentlig verdens bedste måltider – nu endnu bedre

16-10-2025 07:07, af Essential Foods

Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet

De danske racer fejret ved fællesudstilling i Strøby

28-10-2025 14:00, af Tina Nielsen

Gammel Dansk Hønsehund, Broholmer, Dansk Spids, Sort Spids og Dansk/Svensk Gårdhund i flot fællesskab

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Canicross for alle hundeglade løbere

01-11-2025 09:00, af Julie Valentin

Kom med til K9 RunnersMariager’s adventsløb d. 30 november 

Et liv med hunde i mere end et halvt århundrede

25-09-2025 07:00, af Redaktionen

Preben Hansen har været medlem af Dansk Kennel Klub i 57 år og ser tilbage på et langt hundeliv med airedale terriers, udstillinger og stærke fællesskaber.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

DING, DONG - Welcome to Winter Wonder Show i Herning

31-10-2025 08:15, af Line Pedersen

For sidste gang i år vil der i weekenden d. 7.-8- 9. november over højtaleren igen lyde det velkendte ”DING, DONG”, når udstillingslederen præcis kl. 9 byder hjertelig velkommen til alle fra nær og fjern, der er valfartet til Herning Messecenter til årets flotteste og mest prestigefyldte hundeudstilling

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Ding Dong – Herning kalder! Oplev årets største hundefest til Winter Wonder Show

03-11-2025 11:40, af Karina Green Damsgaard

Tre dage med tusindvis af logrende haler, hunde i alle størrelser og masser af inspiration til dig, der elsker hunde