Hovedpulsåren – eller aorta – er et stort blodkar, der udspringer fra hjertet. Pulsåren fører blod og livsvigtigt ilt væk fra hjertet og ud i kroppen.
I nogle tilfælde fødes hunde med en unormal indsnævring på den første del af hovedpulsåren. Indsnævringen øger trykket i karret, og hjertet skal arbejde hårdere for at presse blodet ud i kroppen. Det hårde arbejde, kan med tiden gøre at hjertet svækkes, så det begynder at pumpe dårligere. Sker det, får hunden ikke ilt nok ud i kroppen, og dermed kan den ikke længere fungere optimalt. Belastes hjertet for meget, vil det i sidste ende kunne udvikle sig til et livstruende hjertesvigt.
Symptomer på aortastenose
Hunde med aortastenose i mild eller moderat grad kan ofte leve et normalt liv uden symptomer, mens hunde med en mere udtalt indsnævring kan udvikle symptomer på nedsat hjertefunktion, og i sidste ende kan tilstanden føre til at hunden dør som følge af hjertesvigt.
Symptomer ved aortastenose og begyndende hjertesvigt kan blandt andet være:
Nogle hunde kan også udvikle et akut hjertesvigt og dø uden tydelige, forudgående symptomer.
Hvordan behandles sygdommen?
Behandlingen af hunden afhænger af hvor meget hunden er påvirket af sygdommen, og behandlingen skal tilpasses den enkelte hund. Ofte vil man vælge at behandle hunden med noget medicin, der aflaster hjertet, for på den måde at forebygge et hjertesvigt. Udvikler hunden begyndende hjertesvigt som følge af indsnævringen, gælder det om at mindske belastningen på hjertet og støtte hjertets funktion gennem den rette medicinske behandling, som oftest vil bestå af flere forskellige typer af medicin. Når hjertet ikke pumper ordenligt, vil nogle hunde få vand i lungerne, der hæmmer lungernes evne til at optage ilt. Sker det, kan hunden behandles med vanddrivende medicin.
En arvelig lidelse
Aortastenose er en arvelig tilstand og visse racer er i særlig risiko for at udvikle sygdommen. Det gælder blandt andet boxer, golden retriever, schæfer, og flere andre racer. Der bør derfor tages højde for sygdommen i avlsarbejdet.
Nogle mennesker lever længe. Andre lever stort. Enid Bak Rasmussen gjorde begge dele – og hun gjorde det med en energi og vilje, som de fleste kun kan drømme om, selv når de halvtreds år yngre forsøger at følge med. Hun sov stille ind efter kort tids sygdom, 102 år gammel, men stille har hendes liv aldrig været. Det har været fyldt med poter, hove, pels, fart, handlekraft og kærlighed, og hun efterlader et tomrum, der vil mærkes langt ud over Mariager Fjord
Hunde, heste og andre dyr spiller en stadig større rolle i terapi og støtte til mennesker med handicap og psykisk sygdom, men hvordan har dyrene det selv? Et åbent møde på Københavns Universitet den 5. november sætter fokus på velfærden hos terapidyr og behovet for bedre regulering
Slidgigt er ikke længere kun noget, ældre hunde døjer med. En ny undersøgelse viser, at også helt unge hunde – allerede fra 2-årsalderen – kan have ondt i leddene. Og som hundeejer opdager man det slet ikke altid. Derfor opfordrer dyrlæger til mere opmærksomhed og tidligere tjek.
Dus med Dyrene-legenden, Poul Thomsen, overdrager protektor-titlen hos Dansk Dyreværn Århus til kendisfrisøren Dennis Knudsen, hvis hjerte banker varmt for dyr. Foreningen har netop holdt 70-års jubilæum og udvider snart med en hundepark på 20.000 kvadratmeter. Dennis Knudsen foretrækker dog stadig at style tobenede kunder
Endokardiose, eller myxomatøs mitral valvulær sygdom, er en tilstand i hundens hjerteklapper. Sygdommen er arvelig, men symptomerne ses først senere i livet, og kan i værste fald ende i hjertesvigt.
Enhver, der overvejer at inkludere et firbenet familiemedlem i hjem og hjerte de næste 10-15 år, bør tænke en række faktorer igennem først. Det handler dog ikke blot om at sætte sig ind i hunderacens egenskaber, behov og temperament: Racens generelle sundhed påvirker ikke bare hundens velbefindende og levetid, men i høj grad også ejerens bekymringsniveau og husstandens økonomi.
Siden 2003 har Simon Christensen været fast mandskab på alle DKK’s hundeudstillinger. Men for den indfødte bornholmer er udstillingen på solskinsøen den bedste.
Forsøger du at køre din hund træt med motion? Eller er du derimod bange for at stresse din hund med motion? Så husk på at både hjerne og hjerte har brug for aktivitet og hvile
Alle hundeejere har på et eller andet tidspunkt oplevet, at dyrlægen lytter til hunden med sit stetoskop, men hvad lyttes der egentligt efter?
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Vi kan ikke sige det ofte nok. Hunde skal købes af mennesker, man har tillid til, og fra steder som man har set. Man kan ikke bare gå ind på Den Blå Avis og købe den første, den bedste hund
Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.
Kalenderen siger snart marts, men termometeret og det grå lys insisterer på, at det stadig er november. Hvis du og din hund er ved at få kuller af at vente på sol, tørre poter og lærkesang, så har vi samlet fem mere eller mindre seriøse bud på, hvordan I slår tiden ihjel indtil da.
Foråret pibler snart frem, og de første blomster bringer farve til haven. Men bag det smukke ydre gemmer der sig en fare for din hund. Vi har samlet en guide til nogle af de planter du skal holde øje med i den kommende tid.
Hvert år bliver over 12.000 raske hunde aflivet i Danmark, fordi deres mennesker ikke længere kan eller vil beholde dem.
Det er ofte hundenes adfærd, som volder problemer, og problemerne skyldes næsten altid, at ejeren ikke var ordentligt afklaret omkring det at have hund – og om det rette racevalg, inden hunden blev anskaffet.
Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!
Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse