Dyrlæge advarer mod medlidenhedskøb

15-11-2018 14:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

De fleste gør det af et godt hjerte, men ifølge dyrlæge Henriette Medom Marqvorsen bør man ikke købe hunde i 3. lande for at redde dem fra en ond skæbne

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

29. oktober måtte dyrlæge Henriette Medom Marqvorsen aflive to hold hvalpe af fem og to hunde. Hun var blevet kontaktet af toldvæsnet, som havde taget hundene i en kontrol i Gedser. Hundene havde de nødvendige pas, men der var ikke styr på de påkrævede blodprøver. Da de kom fra et tredjeland skulle de som resultat af de manglende blodprøver i 3 måneders karantæne, før de kunne komme ind i landet, hvilket ville koste i 50.000 kroner.

– Jeg stod med hundene og havde ikke rigtigt noget valg. De kunne ikke blive sendt tilbage til Tyskland, da de heller ikke tager imod hunde uden blodprøve fra tredjelande. Derfor blev jeg nødt til at aflive de syv søde små hunde, fortæller hun.

Oplevelsen fik hende fluks til tasterne, hvor hun formulerede et vredt opslag på Facebook. For der er alt for mange mennesker, der tænker, at de godt kan købe hunde hos en person i Serbien eller andre steder og på den måde redde hunden fra et dårligt liv. Og det kan man også godt. Problemet er bare, at der sidder en avler tilbage i Ukraine og tjener penge på de solgte hunde, hvilket opildner samme avler til at fortsætte sin tvivlsomme forretning.

– Det kan godt være man redder en hvalp, men hvis man giver 8.000 kroner for den, så ryger de 6.000 lige ned i lommen på avleren, så denne kan fortsætte med at holde hunde under groteske forhold, fortæller hun.

Stop det
Ifølge Henriette Medom Maqvorsen er der kun en løsning på problemet.

– Man skal ganske enkelt stoppe med at købe hvalpe, som lever under de forhold i udlandet. Det er den eneste måde, man kan stoppe det her på, siger hun.

Henriette Medom Marqvorsen erkender, at hun nok var en smule skarp i sin facebookopdatering, som i skrivende stund har 155 kommentarer og 820 delinger.

Hun skriver blandt andet:
Redder I én hvalp fra en hundehandler som dem, så dømmer I samtidig HUNDREDVIS andre til en skæbne langt værre end døden. Tag det med på samvittigheden når I kæler med jeres heldige hvalp - dens mor betaler prisen.

Og alle derude som har købt en hvalp på den måde, alle der fulgte sit blødende hjerte lige i den situation hvor I stod med hvalpen - kald jer aldrig dyreelskere! For I har støttet hundehandel af værste skuffe. Og i går da jeg blev mødt af små glade hvalpe der bare ville hilse og lege.....der forbandede jeg jer langt væk!!! I burde fandme have været med da de trak vejret for sidste gang.

– Jeg er godt klar over, at jeg er hård og provokerende, og at folk ikke gør det for at være onde. Men jeg følte, jeg blev nødt til at gøre et eller andet for at gære opmærksom på problemet. Derudover følte jeg også en enorm vrede over at være nødsaget til at aflive syv søde små hundehvalpe, som sagtens kunne have fået et godt liv, fortæller hun og slår fast, at hun ikke mener, man aldrig bør købe hunde i udlandet:

– I virkeligheden er jeg ligeglad med, hvor folk køber deres hunde, bare de sikrer sig, at opdrættet og den videre formidling sker under ordentlige forhold for dyrene. For der er mange hunde i disse lande, der har det godt og hvor alt er i orden, men det kræver man tager ned og besøger opdrætteren, før man køber en hvalp. Det er jo sådan set ikke så forskelligt fra at købe en hund i Danmark. Her vil man jo heller ikke købe en hund hos en opdrætter, hvor alt er kaos, og hundene har det skidt.

Henriette Medom Marqvorsen mener også der er plads til at få opfyldt sin trang til at redde hunde, men det bør man bare ikke søge til udlandet for.

– Vi har mange hunde rundt omkring på internaterne i Danmark, som sagtens kan trænge til at blive hjulpet af velmenende hundemennesker. Så man kan sagtens få sit ønske om at redde en hund opfyldt her i Danmark, lyder det fra dyrlægen fra Nysted Dyreklinik.

Aflivningen af de syv hunde gik planmæssigt, men oplevelsen satte sig i den rutinerede dyrlæge.

– Jeg kunne ikke lade være med at tude over det, og da jeg skulle lægge de døde hunde i fryseren på klinikken, var der et eller andet i mig, der ønskede at mærke et hjerte banke i brystet på en af de stakkels hvalpe.

 

 

Læs også

Dagens retsmøde om hvalpefabrik i Randers aflyst

17-01-2023 05:33, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I dag skulle et par fra Randers i retten anklaget for at have drevet en hvalpefabrik i deres bolig i den kronjyske hovedstad. Men dagens møde er aflyst

Øget fokus på ulovlig grænseoverskridende hundehandel

04-11-2021 12:49, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Nordjyllands Politis Dyrevelfærdssektionen vil fremover sigte flere købere af importerede hunde, hvis de ikke har registreret importen af hunden ved Fødevarestyrelsen

Lise-Lotte Christensen: Stop, bare stop

25-06-2020 11:45, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Adfærdskonsulent i DKK Lise-Lotte Christensen så Kontant i går, og hun har en klar opfordring til alle

Randerssagen fortsætter med at chokere; ejer aflivede 16 hunde med riffel

18-03-2017 16:01, af Kasper Larsson
En 69-årig kvinde nord for Randers lod over 60 hunde leve under kummerlige forhold og i ufattelig vanrøgt. I et grundlovsforhør er det nu kommet frem, at hun også aflivede op mod 16 hunde med en salonriffel

Hunde nedsætter stress på arbejdspladser

10-04-2012 14:27, af Tine Luther
Et studie fra Virginia Commonwealth University viser, at hunde på arbejdspladser gør en positiv forskel i forhold til at reducere stress og gøre arbejdspladsen mere tilfredsstillende – også for andre medarbejdere end hundeejerne.

Tjek hvalpen, før du køber den

05-07-2012 08:19, af Maja Golles
Et stigende antal hundehvalpe kommer illegalt over grænsen. Det er der mange problemer med – især i forhold til sygdomme og dyrevelfærd. Derfor har Fødevarestyrelsen, Dansk Kennel Klub og Den Danske Dyrlægeforening indgået et samarbejde om at bekæmpe ulovlig import af hundehvalpe

Dyrene i finansloven

16-11-2012 14:28, af Tine Luther
I den netop offentliggjorte finanslov er der flere positive takter både i forhold til dyr i produktionen, familiedyr og herreløse dyr

Kampagne mod illegalt importerede hvalpe

03-05-2012 12:10, af Tine Luther
Et stigende antal hundehvalpe kommer illegalt over grænsen. Det er der mange problemer med – især i forhold til sygdomme og dyrevelfærd. Derfor har Dansk Kennel Klub, Fødevarestyrelsen og Den Danske Dyrlægeforening indgået et samarbejde om at bekæmpe ulovlig import af hundehvalpe.

Hvem vinder København?

16-09-2015 10:02, af Tine Luther
Ikke færre end 143 forskellige hunderacer kan man se i den kommende weekend, hvor knap 3.400 hunde fra ind- og udland kæmper om at blive ”Københavnsvinder” og ”Best in Show” på Dansk Kennel Klubs udstilling i Hillerød. Samtidig afholdes konkurrencer i flere hundesportsgrene, som kan få almindelige hundeejere til at glippe med øjnene – for når man selv har svært ved bare at få hunden til at gå pænt i snor, kan det synes som de utroligste ting, hundeførerne kan få deres hunde til.

Pointeren - en spændstig jæger

08-08-2018 08:27, af Flemming Sørensen

I år kan Dansk Pointer Klub fejrer 100-års jubilæum. Den aktive klub fejrede i april måned jubilæet med prøver og udstilling på Sjælland og Fyn.  Sommeren bød også  på en udstilling, hvor alle stående jagthunde var indbudt til at få deres hunde bedømt. Ligeledes vil der blive ekstra aktiviteter i klubben i efteråret. Generelt har der i skrivende stund været en stor tilslutning til aktiviteterne både fra ind- og udland. Læs om racen der er unik til fuglejagt

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Vitus og Hundestjernen – 1. december

01-12-2025 19:00, af Anne Egede

En stille decembernat bliver alt andet end almindelig, da Vitus – en lille hvid hund med et stort mod – pludselig kastes ud i et mystisk lysfænomen i haven. Mens farver eksploderer på himlen, og en lysende kugle dukker op blandt roserne, vågner noget mørkt under egetræet. Og Vitus er den eneste, der ser det

Stort hundeevent lukker: Fællesskabet kan være redningen

30-11-2025 09:00, af Rinnie Mathilde Ilsøe og Rikke Hemmingsen

Efter syv år som et af Danmarks mest inkluderende hundeevent lukker K9 Biathlon for alle ved udgangen af 2025. Beslutningen er taget efter længere tids økonomiske udfordringer, som hverken rekordmange deltagere eller stor synlighed har kunnet løfte. Alligevel spirer håbet om, at fællesskabet måske kan sikre en fremtid i en ny form

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Ny funktion i hundeweb giver bedre overblik over din hunds sundhedsdata

30-01-2025 12:06, af Cecilie Friis Amstrup

Dansk Kennel Klub har lanceret en ny mulighed for hundeejere og opdrættere, der ønsker at registrere sundhedsresultater, som ikke er omfattet af officielle avlskrav og -anbefalinger. Funktionen “Anden sundhed” giver bedre overblik og lettere adgang til hundes sundhedsdata.

Vitus og Hundestjernen – 2. december

02-12-2025 14:00, af Anne Egede

Efter en nat med uhyggelige lys og rødglødende øjne vil Vitus helst blive i sengen. Men i haven venter nye spor og et møde bag egetræet, der afslører, at natten måske slet ikke er forbi. 

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet