Dyrene i finansloven

16-11-2012 14:28, af Tine Luther
I den netop offentliggjorte finanslov er der flere positive takter både i forhold til dyr i produktionen, familiedyr og herreløse dyr
Copyright Ridehesten.com
Med den nye finanslov bliver der også flere midler til at håndtere bortkomne og herreløse dyr. (Modelfoto: Shutterstock)

Regeringen og Enhedslisten har efter ugers intensive forhandlinger fået styr på, hvordan næste års nationale budget skal skrues sammen. Dyrenes velfærd har indgået i forhandlingerne og fundet vej til den endelige aftale. Dyrevelfærdspuljen, som er en ansøgningspulje for foreninger, der beskæftiger sig med at forbedre dyrevelfærden, får tilført 3,5 millioner ekstra hvert år de næste tre år. Det er en forøgelse af puljens størrelse med mere end 50 %. Planen med dette løft er bl.a., at man vil fremme dyrevelfærden for familiedyr og herreløse dyr. "Dyrenes Beskyttelse har i flere år gjort opmærksom på, at opgaven med at håndtere bortkomne og herreløse dyr har været underprioriteret. Med de ekstra midler i Dyrevelfærdspuljen ser det nu ud til, at området kan få et længe tiltrængt løft", siger Britta Riis, direktør i Dyrenes Beskyttelse. Også produktionsdyrene får opmærksomhed i finanslovsaftalen. Som en del af de 1½ milliard, som skal gå til grøn omstilling, er der afsat 60 millioner kroner til at sikre fødevareerhvervet som grøn vækstmotor. Velfærdsforbedringer for svin og udvikling af økologien i landbruget og fødevareproduktionen er nogle af de emner, de 60 millioner skal bruges på. Dyrenes Beskyttelse hilser ambitionen om at styrke den økologiske produktion velkommen. Desuden er det yderst positivt, at man omsider sætter fokus på forbedring af staldforholdene i den industrielle svineproduktion. Kilde: Dyrenes Beskyttelse

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

50 år med Broholmeren: Historien om broholmerens genkomst

Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.

IDC World Championship IGP 2026 i Danmark

1. - 3. maj lægger Ansager græs til det største Dobermann VM i 11 år, når 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om titlen. Det er en begivenhed, der fejrer både den professionelle brugshund og den menneskelige familiemakker.

50 år med Broholmeren: Vejen til den moderne broholmer

Artikel 2 af 3: Genskabelsen af broholmeren kan kun beskrives som en succesfulde reetablering. Men hvordan sikrer man sundhed, temperament og type, når man starter næsten helt fra nul? Torben og Merete Elmedal dykker her ned i de faglige overvejelser, de kreative løsninger og vigtigheden af det mentale fundament. Torben og Merete Elmedal deler her erfaringer og beretninger fra 50 år med Broholmeren.

Rejse med hund: Regler for Tyskland 2026

Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.

Fra hundeskov til bryllupsrejse med Nova og Oskar

Et tilfældigt møde i en hundeskov i Sønderborg i foråret 2024 blev starten på et nyt livskapitel for Leif og Kirsten, som for nyligt tog deres to hunde med på en bryllupsrejse, hvor oplevelser med hundene var i højsædet.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Rejse med hund: Reglerne i EU 2026

Skal ferien foregå inden for EU’s grænser, kræver det styr på dokumenter og tidsfrister. Her får du et præcist overblik over reglerne for rejse med hund i EU.

Hugormen er vågnet: Er du klar?

Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.

Praktisk eksamen på instruktøruddannelsen

Fredag den 27. marts var dagen, Maria længe havde frygtet og set frem til. Nerverne rasede, og tvivlen sneg sig ind, mens hun gjorde klar til den praktiske eksamen. Ville det tætte samarbejde med den spanske vandhund Svea bære frugt, når det virkelig gjaldt?

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse