I Farsø bor en 60-årig mand, der i den grad ikke passer på sine hunde. Mandag blev han dømt for overtrædelse af Dyreværnsloven i en sag, der stammer helt tilbage fra 2017 og 2018.
Her blev der over to omgange fundet hunde i mandens hjem, der levede under forhold, ingen levende væsner bør leve under.
Første gang var i juni 2017, hvor der blev fundet 19 voksne hunde og fire hvalpe rundt omkring på landejendommen. Nogle opholdt sig i et mørkt og beskidt rum i stalden, andre gik rundt i stuehuset med sammenklistret pels og afføring på poterne, mens nogle gik i bokse uden drikkevand.
Og i marts 2018 var den gal igen. Her fandt man 10 hundehvalpe i en indhegning i stuen, hvor der igen var urin og afføring og ingen vand. Det skriver Nordjyske.dk.
Manden havde ikke hundene som kæledyr, men brugte dem som salgshunde, hvilket bare igen pointerer, at man skal skal skal tænke sig godt om, inden man køber hund. Lad nu være med at købe en hund, hvis mavefornemmelsen er bare den mindste smule dårlig. Hver gang en mand som ham sælger en hvalp får han penge til at fortsætte sine ugerninger. Den eneste måde at redde hundene på er at melde ham.
Manden blev idømt en bøde på 18.000 kroner for overtrædelserne. Manden er i mellemtiden også dømt i en lignende sag, der er sket senere end 2018. Her blev han idømt en bøde på 32.000 kroner.
Vi har været i kontakt med den 60-årige, der fortæller, at han føler sig uretfærdigt behandlet, og det hele beror på misforståelser.
Han fortæller, at bøden skyldes, at der var lidt for beskidt hos hundene.
– Jeg havde halm hos hundene dengang, og halmen var våd. Derfor så det beskidt ud. Der var også en enkelt lort, men jeg var altså lige stået op, da de kom, fortæller han og fortsætter:
– Men det er jo så lang tid siden, og jeg troede faktisk, at sagen var droppet. Jeg mødte ikke op i retten, da jeg ganske enkelt ikke vidste, at min sag var kommet for retten. Jeg ville jo hellere end gerne have haft mulighed for at forsvare mig.
Han fortæller desuden, at han siden dengang har skiftet halmen ud med flis.
Den 60-årige er nu ved at undersøge, om sagen kan ankes, da han gerne vil have mulighed for at fortælle sin side af historien.
Fra 1. januar 2026 skærper Dansk Kennel Klub kravene til avl af Lagotto Romagnolo. Vi gennemgår her de nye regler, så du er klædt på til de ændrede krav, uanset om du er opdrætter eller hvalpekøber.
Når først beslutningen er taget, og drømmen om en lille, logrende hvalp går fra tanke til realitet, kan det være svært at lægge følelserne helt på hylden for at forholde sig til de lidt mere praktiske sider af hvalpekøbet. Men før du lader dig rive med af nuttede hvalpehoveder, små poter og den bløde hvalpemave, er der måske noget, du ikke helt har stillet skarpt på endnu.
Dyrevelfærdssektionen ved Nordjyllands Politi har inden for de seneste uger haft en række dyrevelfærdssager vedrørende hunde, der har været udsat for det, der som minimum defineres som ”uforsvarlig behandling”.
Fem hunde er blevet beslaglagt, imens syv andre er blevet overdraget til Dyrenes Beskyttelse. Politikommissær opfordrer hvalpekøbere til at være opmærksomme.
En 45-årig mand blev onsdag I Retten i Odense dømt for flere tilfælde af dyremishandling
En spektakulær hundesag får sin afslutning på mandag, når retssagen om de såkaldte terpentinhunde afgøres
I onsdagens udgave af Kontant på DR1 så vi, hvordan hunde mistrives i såkaldte hvalpefabrikker og hos avlere, hvor opgaven var steget dem over hovedet. Kennelklubben har nogle råd til, hvordan man undgår at støtte en hvalpefabrik
Det er ikke gået som man kunne håbe for nogle af de mange hunde fra sagen på Lolland. I starten af ugen døde Carrie, som sidste uge kollapsede på grund af kalkmangel. Carrie efterlader sig tre skønne hvalpe. Heldigvis er der også godt nyt
Da Hanne Adly og hendes mand for et par år siden ville købe hund, anede de ikke, at det ville ende med afsløringen af en af de værste hundesager i Danmark
Der er faldet dom i den sag om mishandling af hunde, som er kaldt Danmarks største hundesag. Ingen bøde, en betinget fængselsstraf, og kun frakendelse til at holde hund i 3 år – andre dyr er ikke omfattet af frakendelsen. Det er de barske realiteter. “Grotesk og helt uacceptabelt” siger Britta Riis, direktør i Dyrenes Beskyttelse.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.
2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.
Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker
For Mille Marie er hundene ikke bare et supplement, men selve livet. Her fortæller hun om hverdagen med sine alsidige racer, der både mestrer rollen som udstillingsstjerner, sportspartnere og kærlige besøgshunde. En fortælling om, at hundeverdenen er for alle, og at en hund er meget mere end dens udseende.
Vinteren kan være hård for hundens poter. Kulde, fugt, is og særligt vejsalt giver udfordringer, der kræver ekstra opmærksomhed. Med den rette pleje kan du hjælpe hunden sikkert gennem årets koldeste måneder.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Rygterne siger, at kulden snart rammer Danmark igen. Hvordan er det nu lige med at lufte hund i kulde
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene