En meget trist sag med en opdrætter med total mangel på evne til at passe sine hunde fylder i medierne disse dage. Opdrætteren havde 90 hunde, der gik i møg til bugen i en ubeskrivelig stank i en lade. De var indsmurt i afføring og plaget af betændelse i øjne, øregange, mund mv. Dog var nogle hvalpe formentlig gjort salgsklare – de var i pæn stand og forsynet med pæne halsbånd. De mange hunde blev hentet af Falck i tre dyretransporter, og størstedelen af dem blev anbragt på Roskilde Internat. Resten blev kørt til Dyrenes Beskyttelses Internat i Ejby på Fyn. Overraskende nok var nogle af hundene tillidsfulde – men andre var bange. Hjælpen strømmer ind I går efterlyste Dyrenes Beskyttelse hjælp til at løse den store hasteopgave med de mange nødlidende hunde. Og hjælpen er væltet ind. Dyrevenner har doneret penge, tyggeben, hårtrimmere, frisørhjælp, halsbånd osv. Alle hundene blevet klippet og vasket, har fået klippet kløer, er blevet sundhedstjekket og har fået en masse hygge og nus. Næste skridt bliver at få renset tænder på dem alle sammen og undersøge dem nøjere. Sagen har affødt rigtig mange spørgsmål, så Dyrenes Beskyttelse har lavet en ”Værd at vide”, hvor du kan finde svar på mange af dine spørgsmål (du finder link under billederne til højre) NB. Der er ikke tale om en DKK–opdrætter. Kilde: Dyrenes Beskyttelse
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.
Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Galleriet på hunden.dk er nu opdateret med masser af billeder fra forrige weekends udstilling i Fredericia. Se hvordan du finder alle billederne her.
Vi kan ikke sige det ofte nok. Hunde skal købes af mennesker, man har tillid til, og fra steder som man har set. Man kan ikke bare gå ind på Den Blå Avis og købe den første, den bedste hund
Hvor afgørende er canicross og K9 Biathlon for hundens adfærd sammenlignet med lydighedstræning? Det vil kommende dyreadfærdskonsulent nu undersøge.
Tilmeldingsfristen for deltagende hunde til Show of Winners den 21. februar udløber snart. Læs om showet her og se, hvordan du kan komme med som deltager eller tilskuer.
Hvad hedder naboens hvalp? Agria har opgjort de mest populære hundenavne fra 2025, og vi har fundet de navne, der topper listerne for både hanhunde og tæver.