Nægter sig skyldig i terpentinsag

13-12-2019 13:06, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En spektakulær hundesag får sin afslutning på mandag, når retssagen om de såkaldte terpentinhunde afgøres

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Tilbage i maj 2017 flød medierne over med historien om en kvinde, der var blevet sigtet for at have vasket sine hunde i terpentin. 

Den sag har nu været for retten, og mandag venter man, at afgørelsen kommer. 

Vi har talt med den sigtede, som forventer at blive frifundet og modtage en erstatning. 

— Jeg forstår slet ikke, at anklagemyndigheden ikke har stoppet sagen, for der er virkelig ikke noget at komme efter. De hunde er aldrig blevet vasket i terpentin, fortæller hun til hunden.dk. 

På den anden side i sagen står en dyrlæge og Dyrenes Beskyttelse, som begge mener, at kvinden har gjort sig skyldig i misrøgt af hundene. 

Vi har kontaktet Dyrenes Beskyttelse, som dog ikke har nogen kommentarer til sagen. Men det har den sigtede kvinde. 

— Jeg er blevet fremstillet som en hundemishandler, og det er jeg på ingen måde. Jeg har forsøgt at hjælpe hundene, og det var mig der fik dem til dyrlæge, da de havde skab. Jeg har haft hunde det meste af mit liv, og jeg ville aldrig gøre dem ondt, siger hun. 

Hele sagen startede, da den sigtede kvinde blev ramt af stress med depressive symptomer. I lang tid kunne hun intet, ej heller passe sine hunde. Derfor søgte hun om hjælp til at passe dem, og det blev hendes halvbror, der fik hundene. 

— Faktisk var jeg i en depressiv tilstand, hvor selvmord føltes som den bedste udvej. Kun på grund af mine børns hjælp, sidder jeg her i dag, siger hun. 

I brorens varetægt fik hundene skab, og anklagemyndigheden mener altså, at man har forsøgt at behandle denne skab med terpentin. 

— Anklagemyndigheden har ikke ført bevis for at jeg/eller min bror har vasket hunde i terpentin.

Tværtimod vedgik min bror sig, at han havde påtaget sig pasningsansvaret og at han IKKE havde vasket hunde i terpentin.

Han indrømmede også at jeg ikke havde været på gården perioden da jeg passede min søn i forbindelse med en operation, fortæller hun. 

Retssagen er beskrevet i flere andre medier. 

Som forsvarer har den sigtede valgt Rasmus Paludan, som hun kender fra tidligere. 

— Jeg kender den Rasmus Paludan, offentligheden ikke kender. Han er lynende intelligent og en dygtig forsvarsadvokat. Derudover har han også den holdning, at medier lyver, og det er det, jeg er oppe i mod, da jeg allerede fra starten var dømt i medierne, fortæller hun og fortsætter: 

— Hvis der findes nogen retfærdighed, bliver jeg frifundet mandag og får en erstatning for mine hunde. Pengene vil jeg bruge til en nu dyreværnsforening, som hjælper folk, der er blevet syge og derfor ikke kan passe deres hunde i en periode. Foreningen vil så sørge for at finde folk i området, der kan passe hundene, indtil ejeren er ovenpå igen. Langt de fleste dyreværnssager handler nemlig ikke om onde mennesker, men om mennesker som af den ene eller den anden årsag ikke kan overkomme deres dyr i en periode. 

Vi følger naturligvis afgørelsen på mandag 

 

Læs også

Stor utilfredshed med dom i terpentinsag

16-12-2019 14:17, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Retten i Holbæk har afsagt dom i sagen om de såkaldte terpentinhunde. Begge sider er utilfredse med afgørelsen

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Gå pænt i snor – sådan kommer du videre med træningen

18-11-2025 12:45, af Karina Green Damsgaard

Del 2 af Karen Frost Knudsens populære serie er landet i november nummeret af HUNDEN

Tegn på at hunden fryser

22-11-2025 09:00, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Kulde påvirker hunde forskelligt, og mange af de første tegn kan være svære at opdage. Når du kender signalerne, kan du give hunden tryghed og sikre, at vinterens gåture bliver en god oplevelse

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

En stor hund i en lille pakke

20-11-2025 13:10, af Karina Green Damsgaard

Mød den dansk/svenske gårdhund i det nye nummer af HUNDEN

Weekendens hundeaktiviteter

21-11-2025 14:12, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Weekendens hundekalender byder på et bredt udvalg af aktiviteter over hele landet fra specialklubudstillinger og skuer til rally, lydighed og hyrdehundeprøver for alle, der vil ud og opleve hundelivet tæt på