Da vi i sidste uge talte med den sigtede i sagen om terpentinhundene, erklærede hun, at hun troede på en total frifindelse, hvis der var nogen retfærdighed til.
I dag er dommen så afsagt, og efter den sigtedes mening, har retfærdigheden ikke fået lov at ske.
– Jeg er rystet over, at vidneudsagnene fra dem, der kendte forløbet blev tilsidesat til fordel for en tilfældig bizar dyrlæge og Dyrenes Beskyttelse, lyder det i dag fra den sigtede.
Dommen lød på 60 dages betinget fængsel og en frakendelse fra retten til at have noget med hunde at gøre i fem år.
– Min halvbror vedkendte sig, at der var en pasningsaftale. Mine sønner fortalte, at jeg havde sendt ham til dyrlæge, da jeg så, at hvalpene var syge, og at jeg ikke havde været på gården de sidste fire uger, fordi min yngste havde overrevne sener i hånden og en operation undervejs, fortsætter den nu dømte kvinde, som fortsætter:
– Selv i politirapporten ved afhøring af min bror, tales der ikke om vask i terpentin, så hvordan kan jeg være andet end skuffet? Det virker åbenbart at køre sager i medierne, siger hun og slår fast:
– Dommen bliver anket til landsretten.
Alle er utilfredse
Hos Dyrenes Beskyttelse er der også utilfredshed med dommen.
–Vi må bare konstatere, at vi igen er skuffede over en dom i en dyreværnssag. Endnu engang kan vi konstatere, at man i Danmark kan slippe alt for let af sted med at vanrøgte dyr. Straffen står ikke mål med en sag af så grov karakter. Vi havde gerne set, at man havde brugt strafferammen til fulde, siger Yvonne Johansen, dyreværnschef i Dyrenes Beskyttelse, der også kalder sagen en af de værste, hun har oplevet:
– Jeg har set mange grove dyreværnssager, men denne er alligevel en af de værre. Billederne af de næsten hårløse hvalpe med opsvulmede, ormebefængte maver har brændt sig fast i min bevidsthed. Jeg kan ikke forstå, at mennesker kan udsætte dyr for sådan en behandling.
Hos Dyrenes Beskyttelse havde man gerne set, at den forholdsvis nye strafferamme på to år blev brugt noget mere.
– Dommen er blot den seneste i en lang række af store dyreværnssager med hvalpefabrikker og vanrøgt af hunde, hvor domstolene ikke udnytter strafferammen i lovgivningen. Det er ikke mere end et par år siden, at strafferammen for overtrædelse af dyreværnsloven blev sat op til to år, men vi ser ikke at domstolene gør brug af det. Der er ganske enkelt behov for hårdere straffe for overtrædelse af dyreværnsloven, siger Yvonne Johansen.
En spektakulær hundesag får sin afslutning på mandag, når retssagen om de såkaldte terpentinhunde afgøres
Det var mudret, det var vådt og det var hundesjovt. Sådan kan Muddy Dog i Aarhus bedst beskrives
Da en ældre mand lå for døden, og nægtede at forlade sine dyr, trådte kredsformand for Dyrenes Beskyttelse til og hjalp den aldrende mand og hans dyr
I alt 29 hunde er med få dages mellemrum indleveret til Dyrenes Beskyttelse i to store hundesager. Opgaven med dyrene var vokset de tidligere ejere over hovedet, og alle hundene er indleveret frivilligt til foreningen. Hundene befinder sig nu på Brande og Nordjyllands Internat
I det finanslovsudspil regeringen har fremlagt, er der afsat to millioner kroner til Dyrenes Beskyttelses Vagtcentral, der hidtil har modtaget otte millioner kroner om året
Ny undersøgelse som Epinion har lavet for Dyrenes Beskyttelse viser, at hunden er danskernes foretrukne kæledyr
Hunden.dk har tidligere skrevet om de 113 hunde, der er kommet ind på Dyrenes Beskyttelses internater de sidste par måneder. Et af de internater, der har modtaget en stor flok hunde er Nordjyllands Internat i Hjallerup. Hunden.dk tog torsdag en tur til Hjallerup for at møde nogle af hundene og høre lidt om, hvordan internatet arbejder med dem
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
En kærlig påmindelse om de kompromiser hunde indgår for at passe ind i vores verden
Der var fest, sol, glæde og masser af hunde, da K9 Biathlon for alle i weekenden indtog Viborg som en del af Nordic Lake Festival. Byen tog imod med åbne arme, og de smukke rammer skabte en helt unik kulisse til det, der nu kan kaldes det største K9 Biathlon for alle-event nogensinde.
I går løb DKK Puppy Cup af stablen, og det blev en dag fyldt med søde hvalpe, glade ejere og masser af publikumshygge.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Lørdag d. 30/8 inviterer SfCOEB til Hundematch på Boeslunde Camping i Slagelse – en dag fyldt med sjov, konkurrencer og masser af logrende haler.
Inuit ankom flere hundrede år tidligere til Grønland end hidtil antaget. Det viser en kortlægning af slædehundes gener, som forskere på blandt andet Københavns Universitet står bag.
Menneskets bedste ven er inviteret i Tivoli, når et af forlystelseshavens ældste events står for døren – nemlig Hundens Dag i Tivoli. Det er den dag om året, hvor flinke hunde er velkomne, og dagen mange hundevenner ser frem til. Det sker alt sammen søndag den 24. august fra kl. 11:00.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Blommerne og mirabeller hænger tungt fra træernes grene og truer med at falde ned i hovedet på de forbipasserende. Er man så heldig at gå tur på en natursti, kan man oven i købet plukker dem og nyde dem med det samme. Og er hunden med, fristes man helt naturligt til også at give sin hund et par stykker af disse sødmefyldte og saftige frugter. Men er det nu en god ide?