Som man kunne læse i lederen i HUNDENs martsnummer, deltager DKK sammen med Den Danske Dyrlægeforening og Dyrenes Beskyttelse i en kampagne "Klar til hund" sammen med Fødevareministeriet. Kampagnen har til hensigt at få folk til at tænke sig om, inden de anskaffer hund, så tilværelsen med hunden bliver velfungerende og ikke ender med, at folk "kaster håndklædet i ringen" og får hunden aflivet, fordi den bliver en for stor opgave for dem. I forbindelse med projektet skal en fokusgruppe være med til at drøfte indholdet og nogle af elementerne i kampagnen. Det foregår tirsdag den 8. april kl. 17.30 til 19.30 ved Vesterport station i København. Man får ikke penge for at deltage, men får lidt at spise/drikke. Man skal selv afholde udgifter til transport. Har du anskaffet hund inden for det seneste halve års tid og har du lyst til at være med og give din mening til kende, så kan du evt. komme i betragtning til fokusgruppen. Send en mail med 8-10 linjer om dig, din husstand og din hund samt adresse og mobilnummer til post@dkk.dk (du finder link under billedet til højre). Skriv: "fokusgruppe" i emnefeltet. Hvis du bliver udvalgt til at deltage, vil du modtage en mail med praktiske oplysninger. Hvis du ikke har modtaget en sådan mail på tirsdag den 1. april, er du ikke blevet udvalgt til fokusgruppen og du vil derfor ikke høre fra os. På forhånd tak for hjælpen. DKK
Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.
En video af syv hunde på en kinesisk motorvej er gået verden rundt med over 230 millioner visninger og en fortælling om en heroisk flugt fra kødindustrien. Men bag de dramatiske billeder gemmer sig en langt mere jordnær forklaring.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Efter en alvorlig sygdom nyder 6,5-årige Elliot nu livet på en velfortjent ferie med rekreation. Bo og Lone Olsen har taget turen fra Odsherred på Nordsjælland til Rold Gl. Kro (Hundekroen) for tredje gang.
Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.
Den 22. & 23. marts afholdt Dansk Polarhunde Klub Danmarksmesterskab i Tisvilde. 37 deltagere kørte eller løb gennem skoven i Tisvilde hegn i jagten på de danske mesterskaber.
Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!
Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Nu bliver det lettere for jyske ejere af Cavalier King Charles Spaniel at få foretaget vigtige MRI-scanninger. Viborg Dyrehospital tilbyder nu den avancerede screening, der er afgørende for at bekæmpe arvelige lidelser som syringomyeli og sikre sundere avl i fremtiden.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse