Fredag den 13. april var for alvor en uhyggelig dag for hundeelsker, da sagen om de 21 udsultede hunde fra Lolland kom frem.
Der er nu næsten gået to uger, siden Dyreværnet blev kaldt ud til adressen gennem en anonym henvendelse. Tiden er gået med at få hundene tilbage til livet. En mission som desværre ikke er lykkes for dem alle.
Carrie var en af de hunde, der fyldte rigtig meget hos Dyreværnet. Den lille chihuahua blev genoplivet efter to hjertestop, og det viste sig, at hjertestoppene skyldtes kalkmangel, hvilket kom sig af den mangelfulde kost.
Carrie kom sig hurtigt, og til Hunden.dk fortalte Dyreværnets direktør og dyrlæge Rikke Christensen-Lee, at Carrie nok skulle klare sig.
Den lille hund blev da også genforenet med sine hvalpe.
Lykken varede ikke ved. Desværre stødte der komplikationer til, og den søde hundemor måtte sige farvel til livet.
Hvalpene måtte herefter klare sig uden en mor på fire ben. Heldigvis ville Soffie gerne adoptere de tre hvalpe. Soffie havde selv mistet sine hvalpe og ser nu ud til at klare jobbet som plejemor til perfektion.
En Hund, det er gået rigtig godt for, er labradoren Linse. Da hun kom ind, var hun så udmagret, at ribbenene tydeligt kunne ses gennem hud og pels. Hun er stadig en tynd hund, men sikke da en forandring, hun har været igennem.
Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.
En 45-årig mand blev onsdag I Retten i Odense dømt for flere tilfælde af dyremishandling
17 Golden Retrievere er blevet indleveret til Dyrenes Beskyttelse i en usædvanlig stor hundesag. Hundene kommer fra et dødsbo, hvor de igennem længere tid har gået for selv, og flere af hundene var derfor faretruende tynde, da de ankom til internatet i Brande
Ni hvalpe og 10 voksne hunde blev via frugtbart samarbejde reddet fra en hård skæbne. En ansvarlig ejer gjorde, at det store dyreværnsarbejde med hundene hurtigt kunne komme i gang, og hundenes fremtid blive sikret
Politiets specialiserede dyrevelfærdsenhed i Nordjylland har siden opstarten 1. juli 2019 arbejdet målrettet med at finde og tage hånd om bl.a. ulovlig handel med hunde. Den første sag er nu afgjort med bøder på i alt 35.000 kroner
Torsdag var der indbrud i Birgit Seloys hus på Lolland. Her stjal tyvene blandt andet to mops hvalpe
Dyreværnet har i den grad været i centrum den seneste tid på grund af hvalpene Alba og Daisy, der er kommet ulovligt til Danmark fra Serbien. Direktør Rikke Christensen-Lee vil bruge situationen til en forenet kamp mod import fra udenlandske hvalpefabrikker
Dyreværnets direktør Rikke Christensen-Lee har oplevet mange ting i sin tid som beskytter af dyr. I fredags fik hun en sag, der var blandt de værste, hun har oplevet
I går tirsdag den 28. maj blev der afsagt dom i banebrydende sag om 11 hunde ved retten i Hjørring. Ejeren af hundene fik frakendt retten til at holde hund i fem år og fik 40 dages betinget fængsel. Ejeren har anket dommen.
Schæferhvalpen Liv var efterladt i syv dage, da ejeren blev indlagt på hospitalet. Dyreværnet kom hende heldigvis til undsætning
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Foråret pibler snart frem, og de første blomster bringer farve til haven. Men bag det smukke ydre gemmer der sig en fare for din hund. Vi har samlet en guide til nogle af de planter du skal holde øje med i den kommende tid.
Vi kan ikke sige det ofte nok. Hunde skal købes af mennesker, man har tillid til, og fra steder som man har set. Man kan ikke bare gå ind på Den Blå Avis og købe den første, den bedste hund
Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Hvert år bliver over 12.000 raske hunde aflivet i Danmark, fordi deres mennesker ikke længere kan eller vil beholde dem.
Det er ofte hundenes adfærd, som volder problemer, og problemerne skyldes næsten altid, at ejeren ikke var ordentligt afklaret omkring det at have hund – og om det rette racevalg, inden hunden blev anskaffet.
Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!
Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.
Er din form ikke til maraton, eller har du en hund, der hellere vil snuse end sprinte? Hos K9 Biathlon for Alle ved Ledreborg Slot er der plads til alle typer af motionsformer, højder og aldre, så længe glæden ved hunden er i fokus.