10. marts 2021 mødte to politibetjente og to personer fra Fødevarestyrelsens dyreværn op på en adresse på Nordfyn, hvor de aflagde en 45-årig mand et besøg. Det skriver BT.
I hjemmet fandt man 14 hunde som ikke havde det godt. For eksempel gik en siberian husky rundt med sine seks uger gamle hvalpe i en udendørs hundegård på 120 x 140 centimeter uden adgang til læ eller tørt leje.
I et fyrrum fandt man seks hunde af racen bichon frisé i et bur på 120 x 80 centimeter. Buret var smurt ind i afføring og der var ingen vand eller adgang til et tørt leje. Hundenes pels var desuden i en rigtig dårlig forfatning.
Allerede her må man sige, at den 45-årige mand havde gjort sig skyldig i alvorlig dyremishandling, men sagen var desværre langt fra slut. For gennem politiets efterforskning kom det frem, at den 45-årige mand havde meget mere i bagagen.
I Retten i Odense kom det nemlig frem, at han gennem flere år havde brugt stødhalsbånd, pisk og vold til at opdrage sine hunde.
I november 2019 havde han brækket lårbenet på Max, en bichon frisé, som i efteråret 2020 måtte lide den skæbne at blive hængt i en snor i garagen, mens børnene var i skole.
I foråret 2020 havde han set sig så gal på Beauty, der også er en bichon frisé. Med en lægte havde han slået den lille hund i hovedet med en sådan kraft, at hunden mistede flere tænder og badeværelset efterfølgende var smurt ind i blod.
I Retten i Odense vidnede blandt andre mandens ekskone imod ham. Hun fortalte blandt andet, at den 45-årige havde et iltert temperament.
Retten i Odense endte med at dømme manden skyldig i flere tilfælde af dyremishandling. Straffen: Fire måneders ubetinget fængsel og et forbud mod at eje, passe eller beskæftige sig med hunde i tre år.
I den sydsvenske by Malmø har man i årevis jagtet en eller flere personer, der tilsyneladende ikke bryder sig om hunde. I december kom man tæt på at afsløre gerningsmanden, men sagen er desværre ikke slut endnu.
En 35-årig mand skulle tirsdag for retten, dømt for mishandling af hundehvalpe.
I dag blev dommen stadfæstet og ejeren af schæfferblandingen Liv dømt 60 dages ubetinget fængsel for mishandling af hunden.
Dyreværnet har skrevet en af disse nyheder, der skærer langt ind i hjertet. Heldigvis ser den ud til at ende godt
Dansk Folkepartis Karina Due var også på besøg hos Dansk Dyreværn Århus mandag. Vi greb chancen og fik en snak om hendes forslag om at hunde skal kunne bortadopteres, når deres ejere sidder i fængsel
Dus med Dyrene-legenden, Poul Thomsen, overdrager protektor-titlen hos Dansk Dyreværn Århus til kendisfrisøren Dennis Knudsen, hvis hjerte banker varmt for dyr. Foreningen har netop holdt 70-års jubilæum og udvider snart med en hundepark på 20.000 kvadratmeter. Dennis Knudsen foretrækker dog stadig at style tobenede kunder
Kyniske hundehandlere, der kun har ussel mammon for øje skal stoppes. Her er Dyreværnets 10 råd til at undgå at støtte dem
I går tirsdag den 28. maj blev der afsagt dom i banebrydende sag om 11 hunde ved retten i Hjørring. Ejeren af hundene fik frakendt retten til at holde hund i fem år og fik 40 dages betinget fængsel. Ejeren har anket dommen.
Sidste onsdag fandt Dyreværnet en papkasse på deres trappe. Indholdet chokerede dem
I den hjerteskærende sag om vanrøgt mod 61 hunde i Gjerlev ved Randers er den 71-årige kvinde netop blevet idømt et års betinget fængsel
Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.
Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.
Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.
Opkast og diarré er nogle af de hyppigste grunde til bekymring hos hundeejere, men hvornår er det egentlig alvorligt? Vi gennemgår de mest almindelige årsager, faresignaler, hvordan du bedst hjælper din hund og hvornår du bør søge dyrlæge.
Vindruer og rosiner kan virke som en sund snack, men for hunden gemmer de på en livsfarlig risiko. Selv en enkelt drue kan føre til akut nyresvigt, og det er derfor afgørende at kende tegnene på forgiftning i tide.
Mange hundeejere fokuserer primært på den fysiske motion, som lange gåture og løbeture. Selvom dette er vigtigt for hundens sundhed, er mental aktivering mindst lige så afgørende for dens generelle trivsel.
Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.
Josie Quintrell er Danmarks eneste specialiserede ulvehundetræner og arbejder for at nedbryde fordomme om de fascinerende og krævende hunde.
Drømmer du om at se din golden retriever i ringen eller måske endda vinde en officiel titel? Deadline for tilmelding til Golden Show Event i Egtved udløber i morgen ved midnat, så det er nu, du skal slå til for at komme med.