Det kan ikke siges ofte nok. Undersøg nu hvor I køber jeres hunde. Det er ikke nok at forelske sig i et billede på Den Blå Avis eller Gul Og Gratis. Den lektie har Kristine Stimse Andreasen lært på den hårde måde.
Tilbage i 2019 forelskede hun sig i den franske bulldog, Karma, som hun købte den 13. oktober 2019. Denne forelskelse blev desværre starten på et vaskeægte mareridt.
– Tre dage efter, vi kom hjem med hende, opdagede vi, at hun var syg. Vi tog hende til lægen for at få hende undersøgt for diverse parasitter og lignende, fortæller Kristine Simse Andreasen og fortsætter:
– Karma var ikke sund og rask. Hun var hyperallergiker. Hendes øre blev røde og hævede op, opkast ved alt andet end hendes foder, konstant blod i afføringen, lever og nyre der ikke fungerede.
Hun valgte at fortsætte med at kæmpe for sin hund, men i torsdags måtte hun give op. Onsdag blev Karma endnu mere syg, og torsdag blev hun altså aflivet, hvilket bestemt ikke var nogen nem beslutning.
– Karma betød alt, begynder helt at græde igen. Hun var min datters bedste ven, hun fyldte hende i tykt og tyndt. Hun var min støtter når min datter var hos sin far. Den bedste hun man kunne ønske sig, hun havde så meget kærlighed i hendes lille bitte krop, fortæller hun.
Det er naturligvis altid nemt at være bagklog og sige, at Kristine skulle skamme sig over at købe hund på denne måde, men hun har bestemt også lært en lektie på den hårdest mulige måde.
– Jeg har efter købet af karma lært, at der findes mange kyniske mennesker med penge på hjernen, mennesker der er ligeglad med, at din familie bliver splittet i atomer. Mit mål med alt dette er, at folk skal tænke sig om, ikke begå samme fejl som mig. Det er ikke nok, at du forelsker dig i en hvalp. Baggrundstjek er vigtigt, også selvom du ikke finder noget både godt som dårligt, så hold dig langt væk. Tænk jer om er det eneste jeg står helt fast på, lyder det fra den ulykkelige kvinde.
Efter hun købte hunden, blev hun kontaktet af andre, som havde købt hund hos pågældende opdrætter. De havde haft samme oplevelse. Faktisk har hun hørt fra 37 mennesker med samme oplevelse. Derudover skifter sælgeren navn på DBA hele tiden og kun adressen er den samme.
Vi har besluttet os for ikke at nævne opdrætteren her, da vi for det første ikke kender hendes rigtige navn, men også da hun ikke har haft mulighed for at svare på beskyldningerne. Vi vil dog forfølge sagen og forsøge at få en kommentar fra hende.
Og så vil vi ellers opfordre til, at man køber sine hunde på købhund.dk og tjekker opdrætteren grundigt inden køb af hund. Der er ingen grund til at hjælpe de tvivlsomme opdrættere med at tjene penge.
Nu er det desværre sket igen. En hund har fundet en godbid, som viste sig at indeholde en skrue. Heldigvis skete der ikke noget med hunden
Et dansk par blev natten til torsdag bremset i at købe hundehvalpe på gaden i Flensborg fra en skrupelløs polsk smugler
En kvinde fra Vissenbjerg på Fyn er dømt for at have behandlet dyr groft uansvarligt
Dyr kan bo på internat i op til et år, fordi ejer er fængslet og ikke vil overdrage dyret. DF vil se på loven
Betjente fra Københavns Politi reddede mandag eftermiddag en schæferhvalp fra en varm bil ved at afliste en rude
Fødevareministeren afviser over for hunden.dk, at der kan være problemer i at forenkle dyreværnsloven. Dyrenes Beskyttelse og Dyreværnet er spændte på at se den nye lov i aktion
Den franske bulldog Gismo havde en meget slem ørebætendelse og sprængte trommehinder, da den blev indleveret i nødpension hos Dansk Dyreværn Aarhus. På grund af intensiv pleje har Gismo det bedre i dag og er snart klar til at komme videre
På Mattilsynets hjemmeside kan man se, hvilke områder de syge hunde kommer fra. Et overblik tegner et billede af, at der er tilfælde i det meste af Norge
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Reklamer for en fiktiv plastikkirurgisk dyreklinik skal gøre danskerne opmærksomme på, hvad bestemte typer af udseende gør ved hundenes velfærd. Målet er at reducere efterspørgslen på fremavlede karaktertræk som korte snuder, store øjne og masser af hudfolder, da disse ofte kommer med en pris for hundenes helbred.
Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet
Kom med til K9 RunnersMariager’s adventsløb d. 30 november
Tre dage med tusindvis af logrende haler, hunde i alle størrelser og masser af inspiration til dig, der elsker hunde
For sidste gang i år vil der i weekenden d. 7.-8- 9. november over højtaleren igen lyde det velkendte ”DING, DONG”, når udstillingslederen præcis kl. 9 byder hjertelig velkommen til alle fra nær og fjern, der er valfartet til Herning Messecenter til årets flotteste og mest prestigefyldte hundeudstilling
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Forfatteren bag de populære Ava-bøger, Mette Telefoni, er klar med en ny rørende billedbog til de mindste om venskab og afsavn illustreret af den prisvindende illustrator Katrine Louise Jakobsen
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt
Er du til Winter Wonder Show i MCH Messecenter Herning allerede fra i morgen, fredag d. 7/11? Så kig forbi studiet fra Mediehuset Wiegaarden i Hal E, hvor du kan få taget flotte billeder af din firbenede ven