Kristine købte hund hos berygtet sælger

26-04-2020 10:02, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Tre dage efter Kristine Stimse Andreasen havde købt en hvalp, opdagede hun, at den var syg. I torsdags måtte familien sige farvel til deres elskede hund

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

 

Det kan ikke siges ofte nok. Undersøg nu hvor I køber jeres hunde. Det er ikke nok at forelske sig i et billede på Den Blå Avis eller Gul Og Gratis. Den lektie har Kristine Stimse Andreasen lært på den hårde måde.

Tilbage i 2019 forelskede hun sig i den franske bulldog, Karma, som hun købte den 13. oktober 2019. Denne forelskelse blev desværre starten på et vaskeægte mareridt.

– Tre dage efter, vi kom hjem med hende, opdagede vi, at hun var syg. Vi tog hende til lægen for at få hende undersøgt for diverse parasitter og lignende, fortæller Kristine Simse Andreasen og fortsætter:

– Karma var ikke sund og rask. Hun var hyperallergiker. Hendes øre blev røde og hævede op, opkast ved alt andet end hendes foder, konstant blod i afføringen, lever og nyre der ikke fungerede.

Hun valgte at fortsætte med at kæmpe for sin hund, men i torsdags måtte hun give op. Onsdag blev Karma endnu mere syg, og torsdag blev hun altså aflivet, hvilket bestemt ikke var nogen nem beslutning.

– Karma betød alt, begynder helt at græde igen. Hun var min datters bedste ven, hun fyldte hende i tykt og tyndt. Hun var min støtter når min datter var hos sin far. Den bedste hun man kunne ønske sig, hun havde så meget kærlighed i hendes lille bitte krop, fortæller hun.

Det er naturligvis altid nemt at være bagklog og sige, at Kristine skulle skamme sig over at købe hund på denne måde, men hun har bestemt også lært en lektie på den hårdest mulige måde.

– Jeg har efter købet af karma lært, at der findes mange kyniske mennesker med penge på hjernen, mennesker der er ligeglad med, at din familie bliver splittet i atomer. Mit mål med alt dette er, at folk skal tænke sig om, ikke begå samme fejl som mig. Det er ikke nok, at du forelsker dig i en hvalp. Baggrundstjek er vigtigt, også selvom du ikke finder noget både godt som dårligt, så hold dig langt væk. Tænk jer om er det eneste jeg står helt fast på, lyder det fra den ulykkelige kvinde.

Efter hun købte hunden, blev hun kontaktet af andre, som havde købt hund hos pågældende opdrætter. De havde haft samme oplevelse. Faktisk har hun hørt fra 37 mennesker med samme oplevelse. Derudover skifter sælgeren navn på DBA hele tiden og kun adressen er den samme.

Vi har besluttet os for ikke at nævne opdrætteren her, da vi for det første ikke kender hendes rigtige navn, men også da hun ikke har haft mulighed for at svare på beskyldningerne. Vi vil dog forfølge sagen og forsøge at få en kommentar fra hende.

Og så vil vi ellers opfordre til, at man køber sine hunde på købhund.dk og tjekker opdrætteren grundigt inden køb af hund. Der er ingen grund til at hjælpe de tvivlsomme opdrættere med at tjene penge.

 

 

Læs også

IGEN: Hund finder pølse med skrue

06-08-2021 08:14, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Nu er det desværre sket igen. En hund har fundet en godbid, som viste sig at indeholde en skrue. Heldigvis skete der ikke noget med hunden

Dansk par ville købe misrøgtede hunde af polsk smugler

22-01-2021 07:42, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Et dansk par blev natten til torsdag bremset i at købe hundehvalpe på gaden i Flensborg fra en skrupelløs polsk smugler

50.000 kroner i bøde for grov dyremishandling

05-06-2020 09:22, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En kvinde fra Vissenbjerg på Fyn er dømt for at have behandlet dyr groft uansvarligt

Dyreværnet: Sammen skal vi bekæmpe hvalpefabrikker

06-11-2019 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Dyreværnet har i den grad været i centrum den seneste tid på grund af hvalpene Alba og Daisy, der er kommet ulovligt til Danmark fra Serbien. Direktør Rikke Christensen-Lee vil bruge situationen til en forenet kamp mod import fra udenlandske hvalpefabrikker

Dyreværnet jubler

13-11-2019 08:36, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I sagen om de to serbiske shih-tzu hvalpe er der nu godt nyt for hundene og for Dyreværnet

Færre dyreværnssager bekymrer Dyrenes Beskyttelse

24-04-2020 08:35, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Dyrenes Beskyttelse er bekymret for, at dyr i udsatte hjem kommer i klemme under coronakrisen. Dyrevelfærdsorganisationen opfordrer til at ringe 1812, hvis man har mistanke om dyr i nød

Åbent hus hos Dyreværnet

23-08-2018 15:38, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

På søndag afholder Dyreværnet traditionen tro sit årlige Åbent Hus-arrangement i Kolding fra 12.30 - 16.30. Det er gratis at komme på besøg

7 dage alene

12-11-2020 08:52, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Schæferhvalpen Liv var efterladt i syv dage, da ejeren blev indlagt på hospitalet. Dyreværnet kom hende heldigvis til undsætning 

Dobbelt så mange nikotinforgiftede hunde på ét år

13-12-2024 10:36, af Cecilie Friis Amstrup

Dyreforsikringsselskabet Agria har på et år registreret dobbelt så mange tilfælde af nikotinforgiftning blandt hunde sammenlignet med samme periode sidste år. Samtidig advarer selskabets direktør om ”et nok ikke ubetydeligt mørketal: Der er formentlig endnu flere hunde, der reelt er blevet forgiftede, uden at nikotin- eller snusforgiftning blev identificeret eller anmeldt som årsag”.

Hund alene med sin afdøde ejer i 14 dage

29-01-2019 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Dyreværnet har skrevet en af disse nyheder, der skærer langt ind i hjertet. Heldigvis ser den ud til at ende godt

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Dansk dobbelttriumf ved VM i Ungarn

25-11-2025 13:47, af Karina Green Damsgaard

Verdensmester Henrik Andersen og Wia og bronze til Kim Andersen og Mindful Baron

Kulde og ældre hunde

26-11-2025 13:35, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Vinterkulden påvirker alle hunde, men ældre hunde er særligt sårbare, når temperaturen falder. Stive led, reduceret muskelmasse og nedsat temperaturregulering gør, at vinteren kræver ekstra opmærksomhed og omsorg

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Vitus og Hundestjernen – 1. december

01-12-2025 19:00, af Anne Egede

En stille decembernat bliver alt andet end almindelig, da Vitus – en lille hvid hund med et stort mod – pludselig kastes ud i et mystisk lysfænomen i haven. Mens farver eksploderer på himlen, og en lysende kugle dukker op blandt roserne, vågner noget mørkt under egetræet. Og Vitus er den eneste, der ser det

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

DRK gør klar til juleudstilling i Køge i morgen

28-11-2025 12:00, af Karina Green Damsgaard

Dansk Retriever Klub er klar til at åbne dørene til årets juleudstilling i Køge Hallerne lørdag den 29. november. Dagen byder på championparade, internationalt dommerpanel og masser af flotte retrievere i ringen

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Ny funktion i hundeweb giver bedre overblik over din hunds sundhedsdata

30-01-2025 12:06, af Cecilie Friis Amstrup

Dansk Kennel Klub har lanceret en ny mulighed for hundeejere og opdrættere, der ønsker at registrere sundhedsresultater, som ikke er omfattet af officielle avlskrav og -anbefalinger. Funktionen “Anden sundhed” giver bedre overblik og lettere adgang til hundes sundhedsdata.