Dyreværnet: Sammen skal vi bekæmpe hvalpefabrikker

06-11-2019 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Dyreværnet har i den grad været i centrum den seneste tid på grund af hvalpene Alba og Daisy, der er kommet ulovligt til Danmark fra Serbien. Direktør Rikke Christensen-Lee vil bruge situationen til en forenet kamp mod import fra udenlandske hvalpefabrikker

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

 

Det kan virke lidt paradoksalt. På et internat hos Dyreværnet sidder Daisy og Alba i karantæne, fordi de kommer fra et rabies-risikoland. Dyreværnet kæmper de to hvalpes sag, selvom Fødevarestyrelsen kræver Daisy og Alba sendt tilbage til Serbien eller aflivet.

Altimens dette foregår, forsøger Dyreværnets direktør Rikke Christensen-Lee at samle aktører fra dyreverdenen til en fælles oplysningskampagne mod ulovlig import af hundehvalpe fra udenlandske hvalpefabrikker.

– Jeg kan godt forstå, det kan virke lidt underligt, men jeg synes faktisk, det giver rigtig god mening, fortæller Rikke Christensen-Lee og fortsætter:

– For os er det to forskellige problemstillinger. I bund og grund handler det om, at det er bedre at stoppe importen. På den måde forebygger vi, at vi nogensinde ender med flere Alba’er og Daisy’er. Men nå de nu er her, så skal vi også behandle dem ordentligt og give dem en fair chance.

Når Rikke Christensen-Lee gerne vil samarbejde med andre om en oplysningskampagne, skyldes det, at handlen med ulovlige hvalpe er en kæmpe pengemaskine, og at almindelige mennesker måske glemmer at tænke over konsekvenserne for hundene.

– Ulovlig handel med hunde er den tredjestørste form for kriminalitet i Europa, så er der er jo voldsomt mange penge i det. Det er vi udmærket klar over. Derfor kræver det, at vi alle står sammen for at undgå, at vi får flere hunde ind som Alba og Daisy, siger hun og slår fast, at hun allerede har været i gang med at kontakte andre.

Af mulige samarbejdspartnere i kampagnen nævner hun Den Danske Dyrlægeforening, Dansk Kennel Klub, Fødevarestyrelsen og andre dyreværnsforeninger.

At Dyreværnet kæmper for Alba og Daisy skyldes ikke mindst, at man fra Dyreværnets side er meget sikre på, at de to hvalpe ikke har rabies.

– Det er vi mega sikre på. Det er selvfølgelig umuligt at sætte procenter på, men vi er jo altså heller ikke interesserede i at indføre rabies til Danmark, siger hun og fortsætter:

– EU har for nogle år siden gjort et stort arbejde for at udrydde rabies i landene omkring EU, da man jo ikke vil have sygdommen ind. Jeg har læst en rapport fra OIE (World Organisation for Animal Health), hvori der stod, at der i Serbien var fundet én vild ræv i 2018 med rabies, og at der ikke er fundet rabies hos mennesker siden 1967 og hunde siden 2011 i Serbien. Det sammenholdt med, at Daisy og Alba kommer fra en hvalpefabrik, hvor de nok ikke har været ude, så de kunne blive udsat for smitte fra vilde dyr, gør, at vi ikke mener, der er grund til at frygte, de har rabies.

Dyreværnet holder dog hundene i karantæne i fire måneder, som der kræves. Dog vil de ikke afholde hvalpene fra menneskelig kontakt, da det vil skade hvalpene.

– Jeg har valgt, at hele mit personale skal være vaccinerede mod rabies, så det er de. Derudover skal de naturligvis til læge, hvis de bliver bidt af hundene. Fødevarestyrelsens anbefalinger om, at hundene ikke må have kontakt til mennesker, træder i kraft, hvis der er høj risiko for smitte, og det er der altså ikke med Alba og Daisy, siger hun.

Vi følger naturligvis udviklingen i sagen, og vi arbejder på at finde ud af, om de mulige samarbejdspartnere er med på en fælles oplysningskampagne.  

Læs også

Rabieshund var fra Tyrkiet

23-09-2021 09:18, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Den hund, der 9. september blev aflivet i Tyskland på grund af rabies, kom fra Tyrkiet, som er et af de lande, hvor rabies er udbredt

 

Rabies hos hunde

17-09-2021 12:13, af Astrid Gerd Holtet

Rabies – også kaldet hundegalskab – en livsfarlig sygdom, der heldigvis ikke ses i hunde i Danmark. Den findes dog i landene omkring os, og skal du rejse med din hund, skal hunden være vaccineret mod sygdommen

Ulovligt indført hvalp død af rabies i Bremen

16-09-2021 09:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En hvalp nåede kun at leve få dage i Tyskland, før den døde af den frygtede sygdom, rabies. Hunden er et godt eksempel på, hvorfor man skal overholde alle regler, når man indfører en hund til landet

Frynseklinikken har hjulpet 753 dyr og borgere

04-12-2018 14:45, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

På blot 100 dage har Frynseklinikken haft rigeligt at se til

Åbent Hus Dyreværnet 2019

23-07-2019 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Lørdag den 24. og d. 31. august afholder Dyreværnet traditionen tro sit årlige Åbent Hus-arrangement i hhv. Kolding og Rødovre

Mange dyr hos Dyreværnet i Kolding

02-09-2020 12:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Mens der er godt gang i hvalpesalget over hele landet, så kniber det med at komme af med dyrene for Dyreværnet i Kolding

Dyreværnet forventer ikke, hunde kommer tilbage til Lolland

20-04-2018 08:59, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Der har været snak, om at fire af de 21 hunde skulle retur til hjemmet på Lolland, men Dyreværnets direktør tvivler på, det bliver sådan. I en anden sag oplyser Østjyllands Politi, at der er rejst tiltale mod parret fra Gjerlev ved Randers, der risikerer fængselsdom

Kampagne skal klæde danskerne på til at købe sundere hunde

23-01-2024 11:19, af Anne Cecilie Sohl

Reklamer for en fiktiv plastikkirurgisk dyreklinik skal gøre danskerne opmærksomme på, hvad bestemte typer af udseende gør ved hundenes velfærd. Målet er at reducere efterspørgslen på fremavlede karaktertræk som korte snuder, store øjne og masser af hudfolder, da disse ofte kommer med en pris for hundenes helbred. 

Skotland: 78 anmeldelser om hvalpefabrikker på en måned

23-11-2020 15:39, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I Skotland boomer hvalpesalget som i mange andre lande her under coronaen. Desværre er mængden af hvalpefabrikker øjensynligt også eksploderet

7 dage alene

12-11-2020 08:52, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Schæferhvalpen Liv var efterladt i syv dage, da ejeren blev indlagt på hospitalet. Dyreværnet kom hende heldigvis til undsætning 

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Formentlig verdens bedste måltider – nu endnu bedre

16-10-2025 07:07, af Essential Foods

Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet

Fra showstopper til mudderhopper

19-10-2025 10:00, af Zenia Krejsing Andersen

Når man tør kaste sig ud i noget helt nyt

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Halloween: Må min hund spise græskar?

22-10-2019 15:00, af Anne Ekenberg og Bjarke Kirkegaaard Nielsen

Det er snart halloween og derfor er det også absolut højsæson for græskar. Men hvordan er det nu med hunde og græskar?  

Når linen strammer – sådan lærer du din hund at gå pænt

21-10-2025 17:00, af Redaktionen

At gå tur med hunden burde være et af dagens højdepunkter – frisk luft, samvær og tid til at nyde hinanden. Men for mange hundeejere bliver det i stedet en trækkekamp, hvor armen bliver lang, og tålmodigheden kort. Hvorfor er det så svært for nogle hunde at gå pænt i snor? Og hvordan hjælper vi dem bedst på vej?

Vinderne er fundet – Vil du deltage i november måneds konkurrence?

17-10-2025 07:00, af Tine August

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. oktober for at være med i november måneds konkurrence.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Offentligt møde om velfærd for hunde og andre dyr, som anvendes til terapi

20-10-2025 14:40, af Redaktionen

Hunde, heste og andre dyr spiller en stadig større rolle i terapi og støtte til mennesker med handicap og psykisk sygdom, men hvordan har dyrene det selv? Et åbent møde på Københavns Universitet den 5. november sætter fokus på velfærden hos terapidyr og behovet for bedre regulering