Borreliose skyldes en infektion med borrelia-bakterien. Sygdommen kan smitte til både mennesker og hunde, og uden behandling kan den være dødelig.
Smitten findes i naturen i vilde dyr som mus, rådyr, pindsvin og fugle, og den spredes over geografiske områder ved at dyrene bevæger sig rundt. Når skovflåten - en lille mide, der lever i de danske skove – bider dyrene for at suge blod, optager den smitten. Det næste dyr skovflåten bider, kan herefter blive smittet med bakterien via flåtens spyt. Bakterien kan ikke leve i omgivelserne, og hunde kan derfor kun smittes, hvis de bliver bidt af en inficeret skovflåt. Skovflåten er primært aktiv fra april til oktober, men risikoen for flåtbid er allerstørst fra juni til august, hvor vejret er varmest og flåten er mest aktiv.
Fra flåten er hoppet på hunden, vil smitten overføres indenfor cirka 12-48 timer, men symptomerne vil først opstå efter et par uger, og i nogle tilfælde kan der gå flere måneder.
Bliver hunden smittet med borrelia, er der stor forskel på hvor syge de bliver, men i værste tilfælde kan sygdommen være dødelig. De første symptomer der ses kan være høj feber, træthed, hævede lymfeknuder, ømme led og halthed samt eventuelle lammelser og adfærdsændringer. Senere kan sygdommen give skader på blandt andet hjertet, leveren, nyrerne og nervesystemet.
Det er muligt at behandle sygdommen med antibiotika, og en sådan behandling kan være langvarig. Bliver sygdommen behandlet i tide, er prognosen for smittede hunde forholdsvis god.
Det er muligt at vaccinere hunden mod sygdommen, og dermed beskytte den mod borrelia-bakterien. Det er dog vigtigt at vide, at vaccinen ikke dækker andre sygdomme, som flåten også kan overføre, herunder blandt andet anaplasmose og TBE (flåtbåren hjernebetændelse). Det kan derfor fortsat være nødvendigt at behandle med midler mod flåtangreb, og jævnligt at kontrollere hunden for flåter.
/Astrid Gerd Holtet, dyrlæge
Dette er en artikel i en serie, hvor vi kigger nærmere på de sygdomme vi kan vaccinere vores hunde imod - næste gang ser vi på leishmaniasis.
Foråret betyder flere flåter i naturen og dermed øget risiko for flåtbårne sygdomme hos hunde. Heldigvis findes der flere måder at beskytte din hund på
Flåt-sæsonen er for længst skudt i gang – vi ser på hvordan du fjerner dem, når de har sat sig fast
Skovflåter har vi ikke set så meget til de sidste par måneder, men når frosten løsner sit greb i jorden og temperaturen stiger en smule, vil de igen blive aktive og klar til at bide sig fast i både hunde og mennesker. Vi ser lidt nærmere på, hvad flåten egentlig er
Rabies – også kaldet hundegalskab – en livsfarlig sygdom, der heldigvis ikke ses i hunde i Danmark. Den findes dog i landene omkring os, og skal du rejse med din hund, skal hunden være vaccineret mod sygdommen
Vaccinerer vi, som vi bør, eller bare som vi plejer? Få styr på stikkene for din hunds skyld. De seneste år har ny viden fuldstændig vendt op og ned på, hvordan hunde vaccineres.
Borrelia Burgdorferi. Ligesom ved mennesker kan skovflåten overfører sygdommen borreliose. Sygdommen kaldes helt korrekt Borrelia Burgdorferi. Skovflåter, som er inficeret med denne bakterie, findes overalt i landet, men der er meget stor geografisk variation
Hvor slemt er det egentligt? Overdriver lægerne ikke faren en smule? Hvor mange bliver egentlig smittet om året? Vi prøver at besvare nogle af disse spørgsmål i dagens artikel om mennesker og borreliose.
Hunden.dk fulgte dyrlæge Sofie Flagstad fra Familiedyrlægerne en dag på job. Der stod både navlebrok, vaccination og knopper på maven på dagsordenen
En video af syv hunde på en kinesisk motorvej er gået verden rundt med over 230 millioner visninger og en fortælling om en heroisk flugt fra kødindustrien. Men bag de dramatiske billeder gemmer sig en langt mere jordnær forklaring.
Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Nu bliver det lettere for jyske ejere af Cavalier King Charles Spaniel at få foretaget vigtige MRI-scanninger. Viborg Dyrehospital tilbyder nu den avancerede screening, der er afgørende for at bekæmpe arvelige lidelser som syringomyeli og sikre sundere avl i fremtiden.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!
Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.
Det er ikke hver dag, vi ser innovationer, der flytter grænserne for, hvad vi troede var muligt inden for pelspleje, men i dag kan vi præsentere et nyt og banebrydende produkt fra Nathalie Dog Care. Produktet lover at ændre hverdagen markant for ejere af plettede hunde, der drømmer om den helt perfekte finish.
Når jeg tager afsted sammen med James for at besøge andre skoler, bliver jeg ofte mødt af den samme nysgerrighed: “Kan en hund virkelig gøre en forskel i skolen?”
Det korte svar er ja. Det lidt længere svar er, at det kræver lidt mere end bare en sød hund.
Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.