Nu er skovflåten snart aktiv igen

25-03-2018 09:35, af Astrid Gerd Holtet

Skovflåter har vi ikke set så meget til de sidste par måneder, men når frosten løsner sit greb i jorden og temperaturen stiger en smule, vil de igen blive aktive og klar til at bide sig fast i både hunde og mennesker. Vi ser lidt nærmere på, hvad flåten egentlig er   

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Kalenderen viser snart april, og om lidt vil lunere vejr forhåbentlig rulle ind over landet – og når temperaturen stiger til blot et par grader over frysepunktet, så vil skovflåten på ny blive aktiv og begynde at bide sig fast på både hunde og mennesker.

Skovflåten er et lille dyr, der er i familie med edderkopper, og den trives på skyggefulde og fugtige steder – især steder med tæt bevoksning. Den lever i 2-3 år og i løbet af dens liv, gennemlever den tre forskellige stadier. Først lever den som en larve. Larven bliver til en nymfe og nymfen bliver derefter til en voksen flåt. I hvert stadium skal den suge blod for at videreudvikle sig. Blodet får den ved at bide sig fast på et værtsdyr, eksempelvis en mus, en hund eller et menneske.

Når flåten skal bide sig fast, kraver den op på et græsstrå eller anden vegetation, så den er løftet fra jorden. Her venter den til en passende vært kommer forbi, og når det sker, kaster den sig fremad og griber fast i pelsen med forbenene. Når den er kommer over på værtsdyret finder den et passende sted og bider sig fast. Den almindelige skovflåt i Danmark har ingen øjne, men registrerer at en vært er på vej ved at mærke bevægelse i vegetationen og underlaget, og ved at registrere dyrets udåndingsluft eller dets duft.

Skovflåten kan sidde på værtsdyret i op til en uge inden den slipper. Når den har sluppet, er den klar til at udvikle sig til det næste stadie. Når den når til voksenstadiet kan hunflåten befrugtes og lægge op til flere tusind æg. Inden for et par uger vil æggene klække, og en ny generation af larver er klar til at begive sig ud i verden.

Skovflåten er aktiv helt frem til omkring oktober, men den har sin højsæson fra juni til august, og den kan overfører flere forskellige sygdomme til hunden, herunder eksempelvis Borrelia.

Når flåten sidder på hunden og suger blod kan den blive op til halvanden centimeter stor. Men især larverne og nymferne kan være så små, at de kan være svære at se i pelsen. Det kan derfor være en god idé jævnligt at tjekke hunden for flåterne, der især har tendens til at sætte sig steder med tyndt hud som eksempelvis hundens lyske. Der findes også en række produkter, der beskytter hunden mod flåtbid. 

/Astrid Gerd Holtet, dyrlæge

Læs også

Engflåten og Babesiose

08-06-2020 15:08, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Engflåten er de seneste år opdaget flere gange i Danmark, og flåten, der allerede er etableret i det nordlige Tyskland, kan blive et dyrt bekendtskab

Beskyt hunden mod flåter

11-04-2019 08:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En af Skandinaviens mest frygtede parasitter, flåten, er vågnet af vinterens dvale, og det betyder, at hunde kan få besøg af de potentielt farlige blodsugere, hvis dyrene færdes i flåtområder, og de ikke bliver behandlet

Hunde kan dø af bid fra ny flåt

22-03-2018 08:40, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En ny flåtart er opdaget i Danmark. Den bringer dårligt nyt til især kæledyrsejere, da et bid fra flåten kan koste kæledyrets liv

Pas på Leishmaniasis, hvis din hund skal ud at rejse

19-07-2018 15:11, af Astrid Holtet

I lande omkring Middelhavet lever parasitten Leishmania, som kan give en livstruede sygdom hos hunde – så skal du rejse mod varmere himmelstrøg denne sommer og hunden skal med, bør du tage dine forholdsregler

Ziljah er Danmarks sødeste hund!

25-08-2015 08:45, af Tine Luther
Store Hestedags stadigt voksende hunde-event har kåret Danmarks sødeste hund.

En gæsling i en hundefamilie

09-06-2022 08:53, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I Hurup i Thy bor en lille familie, som på det seneste er blevet lidt større. Familien har nemlig taget en gæsling til sig. En gæsling, der bliver passet af familiens hund

$51.000 i erstatning for dræbt hund

03-03-2013 08:58, af Tine Luther
Der er nu faldet erstatning for en familiehund, der meningsløst blev skudt af politiet i Des Moines, USA.

Mild dom i sag om hundemishandling

16-08-2017 14:22, af Anne Ekenberg

Der er faldet dom i den sag om mishandling af hunde, som er kaldt Danmarks største hundesag. Ingen bøde, en betinget fængselsstraf, og kun frakendelse til at holde hund i 3 år – andre dyr er ikke omfattet af frakendelsen. Det er de barske realiteter. “Grotesk og helt uacceptabelt” siger Britta Riis, direktør i Dyrenes Beskyttelse.

Hund ramt af tog bliver reddet af sin ven

30-12-2016 09:51, af Kasper Larsson
Det er ikke kun mellem menneske og hund, at der eksisterer et helt specielt bånd. Hunde viser den samme loyalitet, kærlighed og opofrelse over for deres artsfæller

Hvis en hund blev statsminister?

12-07-2016 13:00, af Kasper Larsson
Ja, hvordan vil Danmark se ud, hvis en hund blev vores nye statsminister? Ville det være til det bedre, hvis vores næste statsminister havde pels, fire ben og et halsbånd?

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Hundekroen åbner hundesalon med wellness og pelspleje

29-06-2025 06:26, af Cecilie Friis Amstrup

Fra den 1. juli kan både lokale hundeejere og gæster på Rold Gl. Kro forkæle deres hunde med vask, klip og spa i trygge og rolige omgivelser, og de første bookinger er allerede i hus.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Må min hund spise ærter?

03-08-2017 13:25, af Anne Ekenberg

Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni.  Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.

Nye hunderegler gælder fra i dag i hele landet

01-07-2025 11:19, af Cecilie Friis Amstrup

Kortere snor, sundere avl og bedre trivsel: Fra den 1. juli 2025 gælder nye regler for alle hundeejere i Danmark.

Må min hund spise jordbær?

16-07-2017 10:07, af Anne Ekenberg

Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?

Fra samojeder til showsuits med stil og power

26-06-2025 12:40, af Cecilie Friis Amstrup

Gitte Morell har skruet ned for opdræt og udstilling, men op for design og detaljesans. Med tøjmærket, CBK, producerer  hun suits, der kombinerer bling og bevægelse, og som i dag bæres af udstillere i hele verdenen.

Sådan passer du bedst på din hund i sommervarmen

02-07-2025 08:49, af Cecilie Friis Amstrup

Sommeren kan være hård for vores firbenede venner. Hunde har svært ved at komme af med varmen, og derfor skal du som ejer tage særlige hensyn, når solen bager. Her får du gode råd til, hvordan du holder din hund sund og glad i sommervarmen.

Ømme poter: Dyrlægerne fjerner mange græsavne

30-06-2025 15:40, af Cecilie Friis Amstrup

Græsavne kan bore sig ind i poter, ører og sågar øjne på hunden, og lige nu kommer menneskets bedste ven ofte slemt til skade, når den boltrer sig i det danske sommerland.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.