Derfor er slanger farligere for hunde end for katte

21-04-2022 16:04, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Et slangebid har vist sig at være meget farligere for en hund end for en kat. Australske forskere er nu kommet med et svar på, hvordan det hænger sammen

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Netop nu er det sæson for hugorme i Danmark. Det skal man som hundeejer være opmærksom på, og det viser sig faktisk, at hunde har en meget større risiko for at dø af et slangebid end katte har.

I Australien står den østlige brune slange (Pseudonaja textilis) for 76 procent af slangebid mod kæledyr om året. Af disse kæledyr viser det sig, at 66 procent af de katte, der bliver bidt af slangen, overlever, mens det samme kun gør sig gældende for 31 procent af hundene.

Det er en meget stor forskel, som forskere fra University of Queensland nu har undersøgt. Forskerne, der blandt andet talte professor Bryan Fry, undersøgte gift fra den østlige brune slange og gift fra ti andre slanger, der findes rundt om i verden.

Når et kæledyr dør af et slangebid, skyldes det oftest, at den gift, slangen sprøjter ind, gør kæledyrets blod dårligere til at størkne. Derfor bløder dyret til døde.

Netop blodstørkningen er en af de største grunde til, at der er flere hunde, der dør af slangebid end katte.

Det viste sig nemlig, at giften fra samtlige slanger reagerede hurtigere på hundens plasma end på kattens og menneskets.

Dette indikerer, at hunden hurtigere end katten og mennesket vil komme ind i stadiet, hvor blodet ikke størkner.

Kliniske undersøgelser og erfaringer viser også, at hunde hurtigere reagerer og får symptomer på et slangebid end katte.

Men det er ikke kun blodets evne til at størkne, der gør hunde mere udsatte ved slangebid end katte. Faktisk har hundenes adfærd også en del at sige.

For mens en kat undersøger fremmede ting med poterne, så stikker hunden gerne snuden og munden ned til det, og da der findes mange flere blodkar i dette område, bliver et bid her også mere alvorligt.

Derudover er hunde, ifølge forskerne, også mere aktive end katte, og det er skidt, når det handler om slangebid. For her skal man jo gerne forholde sig i ro, så blodet ikke pumpes så hurtigt rundt i kroppen.

Læs mere om forskningen her

Læs også

Forårsvejr er slangevejr og de kan bide

16-04-2018 14:54, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hugorme er ikke videre aggressive, men de forsvarer sig, hvis de føler sig truet. Derfor kan det ske, at hunden bliver bidt af en hugorm her i forårsmånederne, hvor de kryber frem. Her er lidt hjælp til dig som ejer

Kvinde reddede hund fra phytonslange

23-05-2014 14:38, af Tine Luther
En britisk kvinde, der er udstationeret i Hongkong, reagerede prompe og tog kampen op, da hendes hund blev angrebet af en slange.

Hund reddede ejer fra farlig slange

03-02-2014 13:42, af Tine Luther
En kobraslange var trængt ind i 16–årig brasiliansk drengs værelse. Hans hund holdt slangen væk fra ham – og blev selv bidt.

Hugormesæsonen er i gang: Pas på, at dit kæledyr ikke bliver bidt

14-05-2021 10:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hvert år bliver mange kæledyr bidt af hugorme, og det kan have livsfarlige konsekvenser, hvis ikke mistanke om hugormebid bliver taget alvorligt, lyder det fra den landsdækkende dyrlægekoncern AniCura

Pas igen på hugorme

13-04-2020 10:01, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Sidste år var der et stort problem med hunde og hugorme. Nu er tiden ved at være inde igen til at man skal passe ekstra på sin hund

Vejret gør hugormene sure

04-05-2019 08:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I sidste uge kunne vi fortælle om hunden Tulle, der døde efter at være blevet bidt af en hugorm. Den slags dødsfald er heldigvis sjældne. I år har der været en del historier om mange hugormebid, men hos Ringkøbing Dyrehospital, har man ikke oplevet flere bid end normalt

Jack russell terrier død efter hugormebid

24-04-2019 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hvad der skulle have været en ganske almindelig langfredag i sommerhus, endte tragisk for jack russell terrieren Tulle og hendes ejer Brian Søby Jensen

Når hugormen hugger

20-07-2017 15:15, af Anne Ekenberg

Et eller andet sted må vi være ærlige og indrømme over for os selv, at vi lever i et lille smørhul. Vi har ingen tornadoer, ingen flodbølger, ingen tigere eller løver osv. Det eneste farlige dyr, vi har, er hugormen. Vi møder den sjældent, da den er sky og fortrækker, når den hører os komme. Men fra tid til anden går det alligevel galt, og vores hunde bliver bidt. Her er, hvad du bør vide om hugorme og deres bid.

Molly bidt tre gange af hugorme

21-04-2022 08:32, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Labradoren Molly nåede at blive bidt tre gange af hugorme i sit lange liv. Her får du historien fortalt af Mollys ejer, Elizabeth Texel

Hundedage med hedeslag, hugorme og hot spots

16-06-2025 16:17, af Cecilie Friis Amstrup

Fra insektstik og hugormebid til algeforgiftning og vandhale – se listen over de 10 hyppigste årsager til, hvorfor vores hunde må til dyrlægen i sommersæsonen, og få tip til, hvordan du bedst passer på din firbenede ven.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Dansk dobbelttriumf ved VM i Ungarn

25-11-2025 13:47, af Karina Green Damsgaard

Verdensmester Henrik Andersen og Wia og bronze til Kim Andersen og Mindful Baron

Kulde og ældre hunde

26-11-2025 13:35, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Vinterkulden påvirker alle hunde, men ældre hunde er særligt sårbare, når temperaturen falder. Stive led, reduceret muskelmasse og nedsat temperaturregulering gør, at vinteren kræver ekstra opmærksomhed og omsorg

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Vitus og Hundestjernen – 1. december

01-12-2025 19:00, af Anne Egede

En stille decembernat bliver alt andet end almindelig, da Vitus – en lille hvid hund med et stort mod – pludselig kastes ud i et mystisk lysfænomen i haven. Mens farver eksploderer på himlen, og en lysende kugle dukker op blandt roserne, vågner noget mørkt under egetræet. Og Vitus er den eneste, der ser det

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

DRK gør klar til juleudstilling i Køge i morgen

28-11-2025 12:00, af Karina Green Damsgaard

Dansk Retriever Klub er klar til at åbne dørene til årets juleudstilling i Køge Hallerne lørdag den 29. november. Dagen byder på championparade, internationalt dommerpanel og masser af flotte retrievere i ringen

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Ny funktion i hundeweb giver bedre overblik over din hunds sundhedsdata

30-01-2025 12:06, af Cecilie Friis Amstrup

Dansk Kennel Klub har lanceret en ny mulighed for hundeejere og opdrættere, der ønsker at registrere sundhedsresultater, som ikke er omfattet af officielle avlskrav og -anbefalinger. Funktionen “Anden sundhed” giver bedre overblik og lettere adgang til hundes sundhedsdata.