Beskyt hunden mod flåter

11-04-2019 08:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En af Skandinaviens mest frygtede parasitter, flåten, er vågnet af vinterens dvale, og det betyder, at hunde kan få besøg af de potentielt farlige blodsugere, hvis dyrene færdes i flåtområder, og de ikke bliver behandlet

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Det milde vintervejr betyder, at Danmark allerede nu kan regne med, at flåterne kommer til landet. Hunde, som luftes i skov og på markerne, vil helt sikkert støde på den lille blodsuger og tage den med hjem som blind passagér, hvis ikke kæledyret behandles forebyggende med et flåtmiddel. Flåternes værtsdyr, rådyrene, er blevet flere og bringer parasitterne tættere på byerne. Det skriver Boehringer Ingelheim i en pressemeddelelse.

– Flåterne er allerede nu kommet til Danmark. Den trives i grønne områder med skov og højt græs, men også i villahaver, hvor den flyver ind med vilde fugle. Flåter kan ikke alene overføre sygdomme, men biddet kan i sig selv fremkalde infektion i huden og hos nogle hunde såkaldte ”hotspots”, som er er en smertefuld, væskende, hurtigt udviklende hudbetændelse. Det er derfor en rigtig god idé at behandle hundene forebyggende med et flåtmiddel, der i øvrigt også beskytter mod lopper”, siger dyrlæge og teknisk chef Helle Matzen fra Boehringer Ingelheim, der udvikler flåtmidler.

En flåt er ikke farlig i sig selv, men den kan bære rundt på sygdomme som overføres, når den suger blod, og som kan være ubehagelige eller endda farlige for både dyr og mennesker. Den mest kendte sygdomsfremkaldende bakterie, flåten kan overføre, er Borrelia-bakterien, som findes i flåtens tarm. Når flåten suger blod, vandrer bakterien op og bliver spyttet ind i mennesket eller dyret, flåten suger blod fra. Hos mennesker kan borreliose forårsage træthed, stivhed, ansigtslammelser og generelle smerter. Hos hunde kan den give feber, hævede led, haltheder og på længere sigt nyreproblemer. Flåten kan også overføre andre sygdomme til kæledyrene som Anaplasma, flåtbåren hjernebetændelse (TBE) samt ”hundemalaria”(Babesiose).

På hjemmesiden www.fleatickrisk.com kan man hurtigt få et overblik over, hvor den geografiske risiko for flåter er størst. Her kan man se, at Danmark har områder med høj eller meget høj risiko for flåter

Ny forskning viser, at flåterne flytter med det stadig varmere klima. 73,5% af alle danskere bor i dag indenfor fem kilometer fra et flåtområde. Du kan i dag finde flåter 115 km fra polarcirklen.

 

Dryp flåtmiddel i nakken på kæledyret
En skånsom og effektiv måde at holde de ubudne gæster ude af pelsen på kæledyrene er for eksempel ved at bruge et flåt- og loppemiddel, som fås i håndkøb. Man overfører midlet med en pipette i nakken på kæledyret. Så bliver hunden og katten beskyttet i op til fire uger, hvorefter du skal gentage behandlingen. 

De mennesker, som smittes med Borrelia, kan få skader på nervesystemet, hvis sygdommen ikke bliver behandlet.  Flåten kan også i meget sjældne tilfælde overføre TBE, centraleuropæisk hjernebetændelse, til mennesker. TBE findes blandt andet i Skandinavien.

Hvis du opdager en flåt på dit kæledyr eller dig selv, er det vigtigt at fjerne den så hurtigt som muligt. Så er risikoen for at blive smittet med sygdomme mindre end hvis flåten sidder lang tid og suger blod.

Hvis du selv bliver smittet med Borrelia, viser sygdommen sig ofte som en rød ring på med en hvid plet i midten. Dette ses ikke hos hunde og katte. Søg læge eller dyrlæge hvis du mistænker, at du selv eller dit kæledyr er blevet smittet med Borrelia. Infektionen behandles med antibiotika.

Flåtsæsonen starter, når vinteren slutter og solen begynder at skinne. Den slutter igen når temperaturen nærmer sig frysepunktet.

 

Sådan undgår du, at hunden eller katten får flåter
Giv din hund eller kat et flåt- og loppemiddel. En mulighed er et håndkøbsmiddel, du drypper i nakken på dit kæledyr, så dyret ikke kan slikke det af. Midlet bliver på huden og i pelsen, hvor parasitterne dør. De skal altså ikke bide for at dø. Virkningen holder i op til fire uger, hvorefter den skal gentages.

Tjek altid på pakken om håndkøbsmidlet kan bruges til både hunde og katte. Nogle midler til hunde er farlige for katte.

Info

Sådan fjerner du en flåt, hvis uheldet er ude

• Tag fat i flåten med neglen, en pincet eller en flåttang så tæt på huden som muligt

• Lad være med at forsøge at ”nulre” flåten af huden. Det kan få flåtens hoved til at blive siddende i huden, mens kroppen falder af. Dette kan fremkalde betændelse i bidsåret.

• Lad være med at smøre flåten med petroleum, margarine eller lignende. Det hjælper ikke og vil virke stærkt irriterende i såret, hvilket vil give hudbetændelse.

• Når flåten er fjernet, kan såret renses med flydende klorhexidin på lidt vat. Dette vil hjælpe med til at forebygge betændelse.

Læs også

Fra HUNDEN: Flåterne nyder foråret – ligesom dig og din hund

10-06-2025 19:44, af Dyrlæge Randi Lintrup, MSD Animal Health

Mange hundeejere er stødt på flåter på sig selv eller hunden. Især når man har nydt en dejlig tur sammen i det fri, kan man risikere at få ubudne gæster med hjem. Flåter er små blodsugende mider, og det er ikke særlig lækkert at træde i en blodfyldt flåt, som er faldet af hunden, men det største problem med flåter er dog, at de kan forårsage sygdom hos både hunde og mennesker.

Ny undersøgelse: Mange hundeejere tager ikke truslen fra flåter alvorligt

21-03-2025 08:06, af Cecilie Friis Amstrup

Flåter er et stigende problem for danske hunde. Varmere vintre og en længere flåtsæson, der nu strækker sig fra tidligt forår til sent efterår, øger risikoen for flåtbårne sygdomme. En ny undersøgelse fra Wilke, gennemført på vegne af Boehringer Ingelheim, viser at mange hundeejere ikke beskytter deres hunde tilstrækkeligt mod de farlige parasitter

Foråret bringer flåterne frem

13-03-2025 08:03, af Cecilie Friis Amstrup

Foråret betyder flere flåter i naturen og dermed øget risiko for flåtbårne sygdomme hos hunde. Heldigvis findes der flere måder at beskytte din hund på

Retina dysplasi – når nethinden ikke udvikles rigtigt

12-07-2018 15:00, af Astrid Holtet

Nethinden, også kaldet retina, udvikles mens hvalpen fortsat er et foster inde i tævens mave. Sker der fejl i denne udvikling, vil det påvirke hunden evne til at se

Hundesygdom i Norge - Det ved vi

08-09-2019 09:24, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Veterinærinstituttet i Norge opdaterede i går deres hjemmeside med en oversigt over, hvad vi ved om hundesygdommen. Her får du en oversigt

Boxer ulcus – en sygdom i hornhinden

27-01-2019 08:32, af Astrid Gerd Holtet

Boxer ulcus er en smertefuld sygdom i hundens øje, hvor en del af hornhindens overflade løsner sig – og sygdommen rammer ikke kun boxerne

Din hund har fået ny hjemmeside

28-05-2018 15:16, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Som hundeejer har du sikkert tit surfet rundt på nettet for at få svar på spørgsmål om alt fra vacciner til pelspleje, motion, flåter og meget andet, der kan bekymre i hverdagen. Nu er en helt ny webside dukket op, hvor rigtig mange af disse spørgsmål bliver behandlet – oven i købet ret detaljeret. Siden hedder langthundeliv.dk.

Hul i hjertet

07-11-2021 09:03, af Astrid Holtet

Ventrikulær septaldefekt, populært kaldet ”hul i hjertet”, er en medfødt hjertelidelse, der kan føre at hunden med tiden udvikler et hjertesvigt

Hunde kan dø af bid fra ny flåt

22-03-2018 08:40, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En ny flåtart er opdaget i Danmark. Den bringer dårligt nyt til især kæledyrsejere, da et bid fra flåten kan koste kæledyrets liv

Norge: Hverken Giardia eller parvovirus

14-09-2019 08:49, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Myndighederne i Norge kan nu udelukke flere årsager til sygdommene. Derudover har den norske kennel klub valgt at refundere 75 procent af tilmeldingsgebyret til weekendens aflyste udstilling

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Enid Bak Rasmussen er død i en alder af 102 år

13-02-2026 16:10, af Thomas Bach Jensen

Nogle mennesker lever længe. Andre lever stort. Enid Bak Rasmussen gjorde begge dele – og hun gjorde det med en energi og vilje, som de fleste kun kan drømme om, selv når de halvtreds år yngre forsøger at følge med. Hun sov stille ind efter kort tids sygdom, 102 år gammel, men stille har hendes liv aldrig været. Det har været fyldt med poter, hove, pels, fart, handlekraft og kærlighed, og hun efterlader et tomrum, der vil mærkes langt ud over Mariager Fjord

 

Galleri Fredericia: Babyer, hvalpe og juniorer

Weekendens internationale udstilling i Fredericia bød på masser af håb for fremtiden, da de yngste årgange indtog de røde tæpper. Find babyer, hvalpe og junior-vinderne fra weekendens storering her.

Jagthundehvalpen: Fundamentet for den perfekte makker

Jagt|

I det næste nummer af HUNDEN giver Sanne Ammitzbøll sine bedste råd til hverdagen med den unge jagthund, så du får både en velfungerende familiehund og en dygtig jagtmakker.

En historie om kærlighed og guldfeber

14-02-2026 19:00, af Trine Schmidt

Min bedste ven døde lige foran mig. På det, der skulle have været de sidste fem minutter af en ellers dejlig gåtur med logrende hale og hundeleg, faldt hun pludselig om på stranden.

Stendød.

Billeder fra Fredericia: Veteran og opdrætsklasser

Se billederne fra de placerede veteraner, samt opdrætsklasser i storering i Fredericia her.

Lydighed: Vejen til det ultimative makkerskab

I det næste nummer af HUNDEN bliver der taget hul på en spændende temaserie om hundesport for familiehunde, og vi lægger ud med en af de ældste og mest fundamentale discipliner: Lydighedsprøver (LP).

Galleri: Se de placerede juniorhandlere fra Fredericia

De dygtige juniorhandlere var i ringen både lørdag og søndag, og de første point til årets juniorhandler er dermed allerede fordelt. Se billederne af vinderne fra årets første udstilling her.